אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשבת הכללית באוצר מתנגדת לקמפיין על הארכת מבצע מיחזור משכנתא לזכאים צילום: עמית שאבי

החשבת הכללית באוצר מתנגדת לקמפיין על הארכת מבצע מיחזור משכנתא לזכאים

משרד הבינוי ובנק ישראל האריכו את המהלך לעידוד מחזור הלוואות לזכאים עד ל-31 באוגוסט ומבקשים כבר תקופה ארוכה לצאת בקמפיין שעלותו מוערכת בכ-350 אלף שקל כדי להגדיל את כמות הפונים, אך באוצר מסרבים להעביר את התקציב

30.03.2015, 14:24 | יעל דראל

המהלך המשותף של משרד הבינוי ובנק ישראל לעודד פירעון מוקדם, או מיחזור, של משכנתאות המדינה לזכאים יוארך בשלושה חודשים עד ל-31 באוגוסט השנה. אלא שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי הציבור הרחב – ובכללו גם ציבור הזכאים שאליו מכוון המהלך – לא צפוי להיות חשוף להארכת ההטבה. הסיבה: החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, מתנגדת ליציאתו של קמפיין פרסומי בנושא כבר מספר חודשים. משרד הבינוי מבקש כבר תקופה ארוכה להוציא לדרך את הקמפיין בכלי התקשורת, בעלות מוערכת של כ-350 אלף שקלים, במטרה להגדיל את פוטנציאל הפונים למסלול זה. עד כה, מוערך שיעור הפונים על כ-5% בלבד מכלל הזכאים.

קראו עוד בכלכליסט

המהלך לעידוד פירעון מוקדם שאותו יזמו משרד הבינוי ובנק ישראל בחודש דצמבר האחרון מיועד לציבור הזכאים שקיבלו הלוואות מדינה. הלוואות אלו ניתנו בריביות גבוהות מאלו שנהוגות כיום בשוק המשכנתאות, ובהתאם למהלך הנוכחי, לווים שנטלו אותן, רשאים לפרוע את ההלוואה, או למחזר אותה, בהליך פשוט ומהיר יחסית שבמסגרתו צפויה להיגבות עמלת שינוי תנאים בעלות סמלית של כ-120 שקל בלבד.

נכון למחצית 2014, יתרת ההלוואות המוכוונות הסתכמה בכ-18 מיליארדי שקל במסגרת כ-126 אלף הלוואות שנלקחו. החיסכון הפוטנציאלי ללווים, במידה וכמחצית מהם ייענו למהלך, עשוי לעמוד על פי ההערכות בכ-250 מיליון שקל.

על פי נתוני משרד הבינוי רוב ההלוואות שניטלו עד היום על ידי הזכאים נעות בסכומים של כ-80 אלף שקל, ואולם כאמור רק כ-5% מהם מימשו את זכותם במסגרת מהלך המחזור הממשלתי.

מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו, אישר את הפרטים ומסר לכלכליסט כי "עדיין לא מספיק אנשים מימשו את החיסכון במחזור המשכנתא משום שהאוצר התנגד שניידע את הציבור על זכויותיו הבסיסיות. זאת, כדי לשמור על הכנסות האוצר מהריבית הגבוהה יותר שממשיכה לחול על המשכנתא. מדובר בעוול שלא מאפשרים לנו להוציא את הקמפיין המתוכנן בנושא, שיביא לכך שעשרות אלפי לווים יממשו את זכותם, ימחזרו את ההלוואה ויחסכו כ-10% מהמשכנתא".

מימין, מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו ושר הבינוי, אורי אריאל, צילום: עומר מסינגר מימין, מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו ושר הבינוי, אורי אריאל | צילום: עומר מסינגר מימין, מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו ושר הבינוי, אורי אריאל, צילום: עומר מסינגר

באשר ליתרונות המהלך עבור הציבור, במשרד הבינוי ציינו כי "ליתרונות המהלך נוסף חוזר שפרסם אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, לפיו חברת הביטוח בה מתנהלת פוליסת ביטוח חיים שנרכשה אגב הלוואת משכנתא, תאפשר ללווה המבקש למחזר את המשכנתא, להמשיך את הכיסוי הביטוחי הקיים באותם תנאים, ללא צורך בחיתום רפואי".

בהודעה משותפת שפרסמו משרד הבינוי ובנק ישראל נקראים ציבור הזכאים ללמוד על המהלך באמצעות אתרי האינטרנט של בנק ישראל ומשרד הבינוי. "לווים רבים יכולים לגלות שהמחזור שאנו מציעים יוכל להביא לחיסכון של עשרות שקלים בחודש בתשלום המשכנתא ואלפי שקלים לאורך תקופת המשכנתא. כל חודש שעובר הוא הפסד. תנאי המהלך, כמו גם השינוי שנעשה בנושא הכיסוי הביטוחי הופכים כעת את המהלך לכדאי אף יותר", ציינו.

מהאוצר נמסר, כי "לאור העובדה שאנו נמצאים בתקופת ביניים בין ממשלות ומתנהלים ללא תקציב מדינה מאושר ופועלים במתכונת של 1/12, בחינת ביצוע קמפיין כאמור הועברה לבחינת היועץ המשפטי לממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות