אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספרד הקפיאה מאות חשבונות של מיליונרים רוסים צילום: cc by Patxi64

ספרד הקפיאה מאות חשבונות של מיליונרים רוסים

הרשויות בספרד הקפיאו חשבונות של מאות רוסים המתגוררים בספרד מתוך חשש להלבנת הון. עו"ד ספרדי: "יש הבדל בין מהגר עבודה שנוסע באופניים וחי בדירה שכורה, למי שמסתובב בבנטלי ורוכש וילה על החוף במיליונים"

30.03.2015, 18:19 | מיכאל פרל

רשות המסים בספרד הורתה היום (ב') למספר בנקים בשטחה להקפיא את חשבונותיהם של מאות אזרחים רוסיים השוהים במדינה, לאחר שלא הצליחו לספק הסברים בנוגע למקור הכסף - כך לפי העיתון הגרמני "דויטשה ולה".

בשנים האחרונות, ספרד הכריזה מלחמה על תופעת הלבנת הון של כספים המגיעים ממקורות מפוקפקים. בד בבד, היא גם הגבירה את האכיפה בתחום גביית המסים. צעדים אלה השפיעו על אזרחי ספרד, אך גם על אזרחים זרים רבים המתגוררים בה בדרך קבע, ולכן מוגדרים כחייבים בתשלום מסים.

ספרד מקפיאה חשבונות של עשירים רוסים, צילום: שאטרסטוק ספרד מקפיאה חשבונות של עשירים רוסים | צילום: שאטרסטוק ספרד מקפיאה חשבונות של עשירים רוסים, צילום: שאטרסטוק

על פי הנתונים של לשכת הסטטיסטיקה של ספרד, בתחילת 2015 התגוררו במדינה כ-65 אלף אזרחים רוסים וכ-90 אלף אזרחים אוקראינים. ואולם, צעדים אלה של מדריד לא השפיעו על כולם, אלא על הרוסים והאוקראינים שהפקידו סכומים גבוהים במיוחד בבנקים הספרדים או המחזיקים בנכסים יקרים בשטחה.

"החוק למלחמה בהלבנת הון, שעליו נסמכות רשויות המדינה בבואן לדרוש מאזרחים זרים להסביר מהיכן השיגו את כספם, התקבל על ידי הפרלמנט ב-2010", אומר עו"ד גרגוריו פואנטס, מומחה לדיני מסים ועבירות צווארון לבן ויו"ר לשכת עורכי הדין של מחוז ולנסיה בראיון ל"דויטשה ולה". לדבריו, הרשויות יכולות להקפיא את חשבונותיו של מי שלא הסביר בזמן או באופן הנדרש מהיכן קיבל את הכסף המצוי בחשבונותיו. פואנטס אומר גם כי בטווח הקצר, הרוסים שחשבונותיהם הוקפאו צפויים להיקנס ב-10 אלף יורו, ובהמשך עלולים גם לאבד חלק מכספם אשר יחולט על ידי הרשויות בהחלטת בית משפט.

לטענת פואנטס אין זה מקרי שהאזרחים הרוסים היו הראשונים לטעום את נחת זרועה של רשות המסים הספרדית. "אם אתה מהגר עבודה שחי בדירה שכורה, נוסע לעבודה באופניים ומחזיק בבנק כמה מאות יורו, אז אף אחד לא יחשוב להטריד אותך", "ואולם", ממשיך פואנטס, "אם אתה רוכש וילה בכמה מיליוני יורו על חוף הים של קוסטה בראוה, משקיע במניות של אחת החברות הגדולות במדינה ונוהג בבנטלי, אז תהיה בטוח שבמוקדם או במאוחר מישהו יתחיל לשאול שאלות".

מרביתם של הרוסים בעלי האמצעים מתגוררים בדרומה של ספרד בחבל ארץ אנדלוסיה, הנודע בערי הנופש והחופים שלו.

צעדים אלה של רשויות המסים עוררו זעם בקרב רבים בקהילה העסקית בדרום ספרד, ובעיקר בקרב סוחרי הנדל"ן. האזרחים הרוסים נחשבים ללקוחות טובים שלא מתווכחים על המחיר ושתאבונם לנכסים ורכבי יוקרה אינו יודע שובע. כעת, החשש הוא שרבים מהם יחליטו לעזוב את ספרד וייקחו את הכסף איתם.

בשבוע שעבר, פרסם הקרמלין כי רשויות המס בבריטניה פנו לאזרחים רוסים המחזיקים חשבונות בנק בממלכה, בדרישה להסביר את מקור הכסף. הצעד עורר חשש בקרב הקהילה הרוסית הגדולה בלונדון.

בתוך כך, ממשלת רוסיה, בראשותו של דמיטרי מדבדב, אישרה בשבוע שעבר חוק המעניק חנינת מס – פטור מאחריות פלילית למי שישיב את כספו לרוסיה וישלם את מלוא המיסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות