אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ש"ס דורשת 0% מע"מ גם על מזון תינוקות צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

ש"ס דורשת 0% מע"מ גם על מזון תינוקות

יישום הצעת החוק שיזם נתניהו לביטול המע"מ על שורה של מוצרי יסוד מפוקחים הפך לתנאי של ש"ס לכניסה לממשלה. בליכוד שוקלים בחיוב את הכנסת מזון התינוקות לרשימה אף שהוא אינו מפוקח

31.03.2015, 07:08 | רוני זינגר

ערוץ השיחות בין צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל ש"ס הוא הערוץ המתקדם ביותר לפי שעה במגעים להרכבת הממשלה, ובמרכזו עומד גיבוש הצעת החוק לביטול המע"מ על מוצרי מזון שבפיקוח. ל"כלכליסט" נודע כי אחת הדרישות שנידונות במסגרת זו היא דרישת ש"ס להכליל ברשימת מוצרי המזון שעליהם לא ישולם מע"מ גם את מוצרי המזון לתינוקות. הדרישה נבדקת בימים אלה, יש שיאמרו בחיוב, על ידי צוות הליכוד.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו , צילום: בלומברג ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: בלומברג ראש הממשלה בנימין נתניהו , צילום: בלומברג

כבר כעת אפשר לומר בביטחון יחסי כי הצעת החוק שיזם נתניהו לביטול מע"מ על שורה ארוכה של מוצרי יסוד מפוקחים תצא לפועל. כפי שנחשף ב"כלכליסט" בדצמבר האחרון, נתניהו הורה למנכ"ל משרדו הראל לוקר לגבש עבודת מטה בנוגע לתשתית חוק כזה. העבודה במשרד ראש הממשלה החלה להיעשות בימים שבהם הממשלה התנדנדה, רגע לפני פירוקה, ואולם כבר באותם ימים עמדו אנשי לשכת ראש הממשלה, ש"ס ויהדות התורה בקשר בנושא. ש"ס הבהירה כבר אז כי תיכנס לממשלה עם נתניהו רק בתנאי שיקדם את הצעת החוק הזו וגם אנשי יהדות התורה הצטרפו לדרישה. במהלך קמפיין הבחירות הצהירו מפלגות נוספות על תמיכתן במהלך, בהן ישראל ביתנו, כולנו והמחנה הציוני.

עם זאת, ש"ס דורשת כעת שינויים מסוימים בתוכנית שהביא נתניהו. כך, למשל, נתניהו נסמך על הצעת צוותו המקצועי להכליל תחת מתן הפטור את כלל המוצרים המפוקחים, 42 במספר. ואולם גורמים בש"ס הצביעו על מוצרים שונים שכיום נמצאים בפיקוח כמו שמנת או חלב בקרטון, ככאלה שפחות חשוב להם להחיל עליהם פטור ממע"מ.

לעומת זאת, כבר בשיחות הראשונות עלתה דרישת ש"ס להכניס לרשימת מוצרי המזון את המזון לתינוקות. מדובר במוצר שאינו נמצא ברשימה המפוקחת, אך מחירו יקר, הדרישה אליו גבוהה מאוד בעיקר בקרב ציבור ההורים מרובי הילדים ובשנים האחרונות נרשמה עלייה במספר הגניבות של המוצר לאור מחירו. צוות המשא ומתן כאמור בודק את הדרישה בסיוע גורמי מקצוע שונים, אך בשלב זה לא ברור אם ניתן ליישמה.

בהבנות המתגבשות בין המפלגות מוסכם כי המהלך המדובר הוא ביטול מוחלט של המע"מ על מוצרי המזון שייבחרו - "0% מע"מ של המזון" כפי שהגדיר זאת גורם המעורב בנושא, ולא מע"מ דיפרנציאלי המשתנה ממוצר אחד לשני.

כאמור, בימים אלה מתגבשת רשימת מוצרי המזון המלאה, שככל הנראה לא תכלול את מלוא המוצרים המפוקחים אלא רק את אלה שיוסכם עליהם בתוספת מוצרים שאינם מפוקחים כיום, כמו המזון לתינוקות.

מרגע שההסכמות ייחתמו מול ש"ס, הרי שהצעת החוק תהפוך למחוייבת המציאות גם עבור יתר המפלגות שייכנסו לממשלה, אולם הנושא טרם נידון ברצינות לפי שעה עם יתר המפלגות.

ברקע נבדקים המקורות התקציביים של הצעת החוק, ואילו נתניהו כבר אמר כי בכוונתו לקחת את התקציב שיועד השנה עבור חוק 0% מע"מ על דירות של לפיד ולהחילו על חוק 0% מע"מ של מוצרי המזון. על פי הערכות הצוות המקצועי של לוקר, אומדן ביטול המע"מ על מוצרי מזון בפיקוח עומד על 2.5 מיליארד שקל בעוד עלות הצעת החוק של לפיד עמדה על 2.5–3 מיליארד שקל בשנה.

בעניין המקורות התקציבים אומרים גורמים בש"ס כי הם אינם מתכוונים להיכנס לעניין, שכן הם מבקשים להשאיר את ההחלטה לראש הממשלה ולשר האוצר הבא.

חברי הליכוד מחכים לסיום המו"מ הקואליציוני

בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו וצוות המשא ומתן שלו מנסים לכבות שריפות עם יו"ר כולנו משה כחלון, המהומה בתוך מפלגת השלטון מתעצמת. הח"כ היחיד מהליכוד שלפי שעה נראה שיזכה לקדנציה נוספת באותו תפקיד הוא משה בוגי יעלון, שמשוכנע כי נתניהו שומר עבורו את תיק הביטחון. כעת בורסת הניחושים והרצונות רוחשת בעיקר סביב תיקי המשפטים, הכלכלה, החינוך והרווחה. גם תיקי הבינוי, התרבות והספורט והחקלאות עדיין פתוחים.

הצרה העיקרית היא בגזרת השרים גלעד ארדן וישראל כץ. שני הבכירים, שראו את עצמם כשרי אוצר פוטנציאליים מצוינים, מבינים כבר שלפחות כרגע האוצר בידיים של כחלון. משרד הפנים של ארדן ילך, לפי המסתמן, לש"ס ולאריה דרעי, ועל כן אחת האפשרויות שהוצעו לארדן כעת היא תפקיד שר המשפטים. עם זאת, מדובר בתפקיד נפיץ יחסית שלא בטוח שמתאים למי שרוצה לרוץ לראשות הליכוד בעתיד. ארדן אולי היה שמח לקחת את תיק התחבורה, אלא שכץ ככל הנראה ימשיך שם לקדנציה שלישית ברציפות.

ברקע, גילה גמליאל עדיין מחכה למימוש ההבטחה של נתניהו לפני פירוק הממשלה שהיא תכהן כשרה ולוטשת עיניה למשרד החינוך, דני דנון כבר מבין שלא יזכה למינוי בסבב הזה, ואילו יובל שטייניץ, שלא ממוקם גבוה ברשימת המפלגה, עשוי לפי ספקולציות להתמנות לשגריר באו"ם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות