אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
120 הח"כים הושבעו; הנשיא ריבלין: "הביאו את כאבי העם למליאה" צילום: דוברות הכנסת

120 הח"כים הושבעו; הנשיא ריבלין: "הביאו את כאבי העם למליאה"

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הודיע לפני הצהריים כי כבר היום יגיש את הצעת החוק הראשונה של מפלגתו, המנגחת את הכוונה למנות את דרעי לשר הפנים. לכחלון קרא: "המבחן הראשון - לא להגדיל את הממשלה"

31.03.2015, 17:00 | רוני זינגר ו-ynet

יום חגה של הכנסת ה-20: שבועיים אחרי סיום הקמפיין הסוער של בחירות 2015 הושבעו אחר הצהריים (ג') 120 חברי הכנסת הנבחרים שיתחילו קדנציה בתקווה להשלים הפעם ארבע שנים מלאות. נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח את ישיבת ההשבעה והפציר "בכל הצדדים הנוגעים בדבר, לחתור לסיום המשא ומתן הקואליציוני בהקדם. המערכת הציבורית סובלת משיתוק זה חודשים ארוכים ויש לאפשר לה לשוב ולתפקד. כל יום שעובר גובה מהעם בישראל מחיר יקר".

חברי הכנסת הצהירו "מתחייב אני" בזה אחר זה. ח"כ אריה דרעי הבהיר למזכירת הכנסת, שהקריאה את שמות הח"כים לפי סדר אלפביתי של שמות המשפחה, "אני מכלוף", ולאחר שהקריאה את שמו שוב - התחייב אף הוא.

 

הנשיא ראובן ריבלין מגיע לטקס ההשבעה של הכנסת ה-20, צילום: דוברות הכנסת הנשיא ראובן ריבלין מגיע לטקס ההשבעה של הכנסת ה-20 | צילום: דוברות הכנסת הנשיא ראובן ריבלין מגיע לטקס ההשבעה של הכנסת ה-20, צילום: דוברות הכנסת

מאוחר יותר  תתקיים הצבעה לבחירת יושב ראש הכנסת כאשר כבר כעת ידוע כי הושג רוב לבחירתו מחדש של יו"ר הכנסת הקודם יולי אדלשטיין (הליכוד).

לאחר ההצבעה תאשר המליאה את הרכב הוועדה המסדרת שתמנה חברים זמניים לוועדות מסוימות בכנסת, כמו ועדת הכספים וועדת חוץ וביטחון שלהן ממתינות משימות רבות שעוכבו בשל הבחירות.

לאחר שתורכב הממשלה, בעוד כחודש, יובא הרכבה לאישור הכנסת ואז ימונו חברי ועדות כנסת קבועים.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, צילום: אוראל כהן יו"ר יש עתיד יאיר לפיד | צילום: אוראל כהן יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, צילום: אוראל כהן

ריבלין: הביאו את כאבי העם למליאה

 

ריבלין אמר כי "שלושה דברים מגדירים את מהותו של החג: פסח, מצה ומרור. כך ישנם שלושה דברים שעליהם עומד בית זה: על השליחות הציבורית, על ייצוג פניה של הישראליות המשתנה ועל האחריות שבהכרעה. אתם ואתן שליחיו של הציבור". בהמשך לדבריו הוזמן זוכה פרס ישראל המשורר ארז ביטון לקרוא תהלים מעל הדוכן. הח"כים הוזמנו לענוד על דש בגדם סרט כחול-לבן, אך מרבית הח"כים מהרשימה הערבית המשותפת ומהסיעות החרדיות לא נענו להזמנה.

הנשיא ביקש מהח"כים להותיר מאחור את ההתכתשויות שליוו את מערכת הבחירות ולהתרכז בשליחותם הציבורית: "הגיע הזמן לשוב אל השחקנים הראשיים - האזרחים. לא אתם הישובים כאן יקיריי. אלא הם, שבשליחותם אנו פועלים כמשרתי ציבור ולא כנבחרים מורמים מעם".

עוד ביקש: "אל תשאירו את כאבי העם הזה ודרישותיו מחוץ לכותלי המשכן. את כאבם של חסרי הדיור וחסרי הישע, את מצוקתם של העובדים העניים, את דרישותיהם של העובדים הלא מתגומלים, את חששם המתמשך של תושבי עוטף עזה. הביאו אותם איתכם לישיבות הסיעה לחדרי הוועדות, למליאה הזו. אל תשכחו לרגע מי שלח אתכם לכאן. אמון הציבור הוא הנכס היקר ביותר שיש בדמוקרטיה והאמון הזה נתון עכשיו בידי כל אחת ואחד מכם".

היו"ר הזמני של הכנסת, ותיק הח"כים עמיר פרץ (המחנה הציוני) נשא אף הוא דברים, ואמר: "מילים יכולות לרומם ולהפיל. לחרחר מלחמה ולבשר שלום. מילים הן כמו חץ הנורה מהקשת – לעולם לא נוכל להסיגן לאחור ולבטל את השפעתן. עלינו לזכור כי נאומים מלוטשים, צחצוחי לשון ושפה מושחזת אינם תחליף לתוכן משמעותי. אל לנו ללכת שבי אחרי תעלולי פרסום וגימיקים. בל נגחיך את עצמנו לדעת".

 

"המבחן הראשון - לא להגדיל את הממשלה"

 

בצהריים קיימו חלק מהסיעות השונות ישיבות ראשונות בחדריהן החדשים בכנסת. סיעת יש עתיד שהתכווצה משמעותית מהכנסת הקודמת פתחה את הקדנציה הנוכחית כשיו"ר המפלגה לפיד ציין כי "אנחנו מפלגה פחות גדולה משהיינו וחסרים לי סביב השולחן כמה חברים טובים".

בהמשך הפנה לפיד את דבריו לשר האוצר המיועד משה כחלון ואמר "אני מאחל לך בהצלחה. אני משאיר בידך משק וכלכלה שהוא במצב שהוא לאין ערוך יותר טוב ממה שאני קיבלתי לידי לפני שנתיים, אבל יש לך עדיין הרבה מאוד עבודה והמבחן הראשון שלך הוא לא אם תקבל ועדה כזו או אחרת, המבחן הראשון שלך הוא אם תדאג לזה שלא יגדילו את הממשלה מעל ל-18 השרים שנקבעו בחוק. זה בידך. אם תדרוש שזה לא יקרה, זה המבחן הראשון שלך. הוא יקבע איך תיראה כל הקדנציה שלך, תסתכל להם בעיניים ותגיד להם, "אני לא אכנע, אני לא אתכופף, אני לא אתן לכם להגדיל את הממשלה מעל ל-18 שרים, מפני שזה הכסף של אזרחי ישראל". לפיד הוסיף כי "יש לנו הרבה מה לעשות מהאופוזיציה ונהיה אופוזיציה לוחמת אבל גם ממלכתית. לא נהיה רק נגד ורק אפוזיציה לעומתית, כשהממשלה תהיה ראויה לתמיכתנו כמו בנושא האיראני נתמוך בה".

חיים ילין בטקס ההשבעה היום עם שרידי קסאם, צילום: גיל יוחנן חיים ילין בטקס ההשבעה היום עם שרידי קסאם | צילום: גיל יוחנן חיים ילין בטקס ההשבעה היום עם שרידי קסאם, צילום: גיל יוחנן

לפיד הוסיף כי כבר היום בכוונתו להגיש את הצעת החוק הראשון של מפלגתו, שמנגחת ישירות את הכוונה למנות את יו"ר ש"ס אריה דרעי לשר הפנים: "אני עומד להניח על שולחן הכנסת שורה של הצעות למלחמה בשחיתות השלטונית. הראשונה שבהן היא הצעה שאומרת שאדם שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל להיות שר, לא יוכל להיות חבר כנסת, לא יוכל להיות ראש עיר. זה לא חוק נגד אריה דרעי, הוא תקף גם לאהוד אולמרט, תקף גם להירשזון, תקף גם לקצב, או לכל איש ציבור אחר. אנחנו צריכים להחזיר את אמון הציבור במערכת הפוליטית, ולנקות את המערכת הפוליטית מהשחיתות והחוק הזה הוא הצעד הראשון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
האפס ממשיך לברבר
אני אמנם מתעב את דרעי וחושב שמקומו לא בפוליטיקה, אבל היהירות של האפס מגעילה אותי לא פחות, שר אוצר שכשל שמחירי הדירות עלו, שר אוצר שקיבל 19 מנדטים וכל כהונתו הסתכמה במעמ אפס המגוחך, מה עם המונופולים , הבנקים , הגדלת ההצע, יוקר המחיה, למה לא חשבת על תוכנית יצירתית למסות אנשים עם 3 דירות ויותר כולל צרפתים שמעולם לא שירתו בצבא וגובים שכר דירה מופקע מחיילים משוחררים, מי אתה שתייעץ לכחלון מה לעשות, נכשלת , שב בשקט ותגאל אותנו מהיהירות שלך,
עומרי  |  31.03.15
לכל התגובות