אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבר קראתם את הבלוג של בן ברננקי? צילום: בלומברג

בשולי הרשת

כבר קראתם את הבלוג של בן ברננקי?

יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב בדימוס כותב בלוג כלכלי חדש, שמתפרסם באתר של מכון ברוקינגס. בפוסט הראשון שלו, מסביר ברננקי מדוע שערי הריבית בבנקים המרכזיים במערב נמוכים לאחרונה - ולמה זה רעיון טוב לדעתו

31.03.2015, 20:25 | נמרוד צוק
לבן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב לשעבר, יש כנראה יותר מדי זמן פנוי מאז פרש מתפקידו בפד באוקטובר האחרון. הוא מנסה כפי הנראה למלא חלק ממנו בכתיבת בלוג כלכלי חדש שמתפרסם באתר של מכון ברוקינגס, מכון מחקר כלכלי שיושב בוושינגטון - בו משמש כעת ברננקי כעמית.

קראו עוד בכלכליסט

הפוסט הראשון בבלוג, שפורסם אתמול, עוסק בנסיון של ברננקי להסביר מדוע שערי הריבית של הבנקים המרכזיים בארה"ב ובמדינות אחרות במערב נמוכים כל כך בשנים האחרונות - בין היתר, מתוך רצון לספק מענה לטענות שהופנו אליו במהלך כהונתו מצד חוסכים שחשו שהריבית הנמוכה פוגעת ברווחתם הכלכלית.

מהפד לבלוג. ברננקי, צילום: בלומברג מהפד לבלוג. ברננקי | צילום: בלומברג מהפד לבלוג. ברננקי, צילום: בלומברג

"ההבנה הלקויה של הקשר בין הריבית למצב הכלכלי של המשק גרמה לביקורת מבולבלת רבה של מדיניות הפד. יותר ממחוקק אחד האשים אותי ואת הקולגות שלי, בתקופה בה כיהנתי כיו"ר הבנק הפדרלי, בכך שאנחנו משליכים זקנים מתחת לגלגלי האוטובוס בשל השמירה על ריבית נמוכה", הוא קובל בפוסט. "גם אני מודאג בנוגע לרווחת הקשישים, אבל אם המטרה היתה לשמור על תשואות גבוהות באופן בר קיימא, העלאת הריבית בתזמון לא מתאים היתה גורמת להיפך הגמור", הוא טוען.

"אם תשאל אדם אקראי ברחוב מדוע שערי הריבית כה נמוכים, הוא יענה שזה מכיוון שהפד בוחר להשאיר אותם כך, אבל זה נכון רק בראייה צרה מאוד. הפד אמנם קובע את הריבית הנומינמלית במשק אבל הריבית בעולם האמיתי היא הריבית בתיקון שיעור האינפליציה. בטווח הארוך יש לפד השפעה מועטה על התשואות, שמושפעות משורה ארוכה של פרמטרים כלכליים בהן תחזיות הצמיחה במשק", מסביר ברננקי את הבסיס למדיניות קביעת הריבית של הפד.

בהמשך הפוסט מסביר ברננקי כיצד פועל הפד בנסיון להתאים את הריבית הנומינלית ליעד של "ריבית האיזון", שאמורה להבטיח צמיחה מקסימלית וניצול מיטבי של משאבי ההון וכוח האדם במשק, ולמנוע גלישה לאינפליקציה מוגזמת או לדפלציה - מצבים שבטווח הארוך יפגעו לדבריו, בביצועי המשק בכלל ובתשואות החוסכים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
רבית שלילית+ר אפס+הרחבה?להציל הבנקאים שבחרו בו+ורווח עצום לבנקים,
מדוע אינפלציה? מדוע ריבית שלילית +אפס? האינפלציה זה הכלי ההזוי לתמוך ברווחי בנקאים !! - - שגורם (תפקידו ?) לרושש את האזרח , = אינפלציה אפס =זה הצעד הנכון שעוזר הכי הכי לאזרח- כי כספים ואמצעי התשלום של האזרח לא ניפגעים! באינפלציה אפס יש מצב שהעסקים מתיעלים כ 2-5% בשנה ולכן בריבית אפס האזרח זוכה ברווח שלא מחייב מס - מס = נוסף על כספו= לאחר ששילם מס ממשכורתו! באינפלצה אפס + דיפלציה - הבנקאים לא יכולים לחלק בונוסים של מליונים כמתווכים בעיקר - כאשר העסקים שיוצרים רווחה לאזרח-אלו הם שניפגעים, בן שלום ברננקי-שכך שפישר אמר שהוא טעה בנוגע לבנקאים ופיננסיו, בעיקר הבנקאים והפיננסיונרים " הישרים" מ CDS/ יבוא יום שהאזרח בארהב יעלה על השלטון ,,,,כסוציאליסט- מדינ שמכריזה על עצמה כקפיטליסטים- שתומכת בבנקאים שקיבלו מליונים = עח האזרח הפשוט= ראה ירידת משכורות האזרח בארהב,לעומת הרווח של הפיננסיונרים! מה עוד צריך לקרוס כדי שהמצב ישתנה ? כראיה שלילית=המהפכות ,בעיקר בעולם הערבי, - בגלל ההונאה הפיננסית בנקאית,(מענין שיש מחקרים במתי מאת?)
כותבי תרחישים1-12-15  |  31.03.15