אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשאבי נשאל מדוע הוא מוכר נשק למדינות אפלות השיב: "אתרוצץ בכל העולם כדי להביא לעובדים פרנסה" צילום: עמית שעל

כשאבי נשאל מדוע הוא מוכר נשק למדינות אפלות השיב: "אתרוצץ בכל העולם כדי להביא לעובדים פרנסה"

אריק שור, מנכ"ל תנובה. בן 59, נשוי ואב לשלושה, גר בתל מונד

03.04.2015, 12:17 | דיאנה בחור ניר

נולדתי בתל מונד לגבריאלה ומיכאל. אבי נולד באודסה, בגיל 17 עלה לארץ ללמוד הנדסה כימית בטכניון, וכאן פגש את אמי, בת מושב חרות. אבי צמח בתעשייה הצבאית עד שהפך למנכ"ל תעש. אני השלישי מבין ארבעה אחים, וכולנו גדלנו לצד הקריירה שלו.

"כבר כילדים הבנו שאבא איש חשוב, היה לו רכב אמריקאי יפה ובבית היה טלפון כשלאף אחד אחר במושב לא היה. אבי היה סוציאליסט בגישה הבסיסית שלו, תמיד אמר: 'חרט שעובד בתעשייה שעות נוספות מרוויח יותר ממני'. מספרים שבישיבות בעט ברגלו של יו"ר הוועד מתחת לשולחן ודרבן אותו לבקש העלאת שכר כשהחברה הרוויחה יפה. כשנשאל בראיון מדוע הוא מוכר נשק למדינות אפלות השיב: 'המדינה מאשרת כל עסקה, ושנית - אתרוצץ בכל העולם כדי להביא לעובדים פרנסה'. במשפחה המונח 'ספקולנט', שמשחק עם כסף ולא מייצר משהו, היה בגדר קללה.

1972. אריק שור (16, יושב מימין) עם  הוריו מיכאל וגבריאלה, אחותו זיוה (21, באמצע), ואחיו מוטי (19, עומד) ויונתן (8) בביתם בתל מונד, רפרודוקציה: עמית שעל 1972. אריק שור (16, יושב מימין) עם הוריו מיכאל וגבריאלה, אחותו זיוה (21, באמצע), ואחיו מוטי (19, עומד) ויונתן (8) בביתם בתל מונד | רפרודוקציה: עמית שעל 1972. אריק שור (16, יושב מימין) עם  הוריו מיכאל וגבריאלה, אחותו זיוה (21, באמצע), ואחיו מוטי (19, עומד) ויונתן (8) בביתם בתל מונד, רפרודוקציה: עמית שעל

"אמא טיפלה בנו והסירה מאבי אחריות לכל ענייני היומיום - אסיפות הורים, בעיות בבית הספר. כשבתיכון היו לי שבעה שליליים היא סיכמה איתי: 'תעזוב את הכדורסל ותתמקד בלימודים. את השליליים נשמור בינינו, אסור להטריד את אבא'. לא הייתי תלמיד מזהיר כמו אחיי הבוגרים שהיו כוכבים, והיה ברור שאמא מצפה רק שאעבור את המבחנים. כיוון שלא ציפו

ממני להרבה אבא אמר: 'לאריק מתאים להיות מציל בבריכה, לא להתאמץ יותר מדי', אבל כשחזרתי עם טפסים מוינגייט כדי להירשם ללימודי הוראת חינוך גופני שודרגתי, והוא אמר לי: 'מורה להתעמלות לא תהיה. תלמד הנדסת בניין בטכניון, זה מקצוע טוב ובינלאומי'.

"כשנכנסתי לתפקיד חדש אבא כתב לי בריף כניסה לתפקיד עם הערות בנוסח: 'שב שבועיים ותרשום כל מילה של המנכ"ל היוצא, גם אם נראה לך שאתה מבין יותר ממנו', ו'אל תתחכם, אל תכניס את הבדיחות הלא מצחיקות שלך'. כשמוניתי לתפקיד מנכ"ל תנובה אבי היה האדם הראשון שצלצלתי אליו. הוא מיד עשה את החישוב: 'תנובה מוכרת ב־2 מיליארד דולר. בזמני תעש מכרה ב־1.3 מיליארד דולר; עברת אותי בני היקר'. אבא צמח בתעשייה הביטחונית מלמטה, בעוד שעליי אפשר לומר שהגעתי כנסיך לכמה מקומות עבודה 'מלמעלה'. לכן לעולם לא אכיר את הקוטג' מההתחלה ועד הסוף כפי שאבי הכיר את אבק השריפה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
אין מחילה במכירת נשק למדינות אפלות ושום תירוץ לא יצדיק את זה
אתם יכולים להגיד שלא אכפת לכם שגויים הורגים גויים, אבל אני ראיתי את הדם, בעיקר באפריקה ודרום אמריקה. דם שבא מנשק ישראלי, כי הישראלים המנוולים (לא מאמין שאני מדבר כך על המדינה שלי, אבל זו אמת) מכרו נשק לשני הצדדים.
בטחוניסט לשעבר  |  03.04.15
15.
איך זה שאבא שלך דאג לטובת המדינה והעובדים ואתה בדיוק ההפך?
הרי אתה יודע בדיוק מה הסכנה שבמכירת תנובה לסינים, אתה יודע טוב מאוד עם מי אתה נכנס למיטה ומה יהיו ההשלכות של זה על מדינת ישראל. אתה יודע כמה הם דורסנים ושאתה לא מוכר את תנובה לחברה פרטית אלה לממשלה הסינית שלא תהסס להשתמש בכל מנופי הלחץ שלה על ישראל בשביל להגן על האינטרסים שלה בתנובה גם אם הם סותרים את האינטרסים של ישראל. הממשלה מתעקשת להעלות את שכר המינימום? הסינים ימכרו טילים לאיראן (שיגיעו לחמאס) הממשלה תכניס לפיקוח מוצרים? הסינים יצביעו במועצת הבטחון נגדנו. משרד החקלאות יגביר פיקוח על תחום החליבה? סין תעלים עין ממימון חמאס וחיזבאללה בבנקים סינים אבא שלך עשה הכל בשביל להכניס מט"ח למדינת ישראל הצעירה והענייה גם אם זה כולל מכירת נשק לדיקטטורות. אתה לעומת זאת עושה הכל בשביל לשתות מט"ח מישראל לטובת הסינים ובשביל מה?
תומר  |  03.04.15
לכל התגובות