אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תזכיר חוק: יבואן רשמי שיחסום יבוא מקביל ייחשב כמי שביצע עבירה פלילית צילום: עומר מסינגר

תזכיר חוק: יבואן רשמי שיחסום יבוא מקביל ייחשב כמי שביצע עבירה פלילית

רשות ההגבלים העסקיים מציעה שייבואן רשמי יוכפף לאיסור בחוק החל על מונופול לנצל את כוחו לרעה. במקרה שיוכח כי החסימה הייתה בכוונה לפגוע בתחרות, ייחשף היבואן הרשמי להליך פלילי

01.04.2015, 12:56 | תומר גנון
יבואן רשמי יוכפף לאיסורים בחוק החלים על מונופול, על מנת למנוע ממנו לנצל לרעה את כוחו כדי לחסום יבוא מקביל, כך עולה מתזכיר חוק חדש שהפיצה היום (ד') רשות ההגבלים העסקיים. מטרת התיקון היא למנוע מצב שייבואן בלעדי חוסם יבוא מקביל של מוצר לישראל. הדרך לטפל בכך, סבורה הרשות, היא האפשרות בחוק ליחס ליבואן בלעדי שיפגע בתחרות עבירה של ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה לתיקון היא בהמשך להמלצת ועדת הייבוא, ברשות עמית לאנג מנכ"ל משרד הכלכלה, אשר אומצה כהחלטת ממשלה בדצמבר האחרון. "לייבוא ישנה חשיבות רבה כמחולל תחרות במשק הישראלי", נכתב בתזכיר. "נפוצים שני מסלולי יבוא עיקריים: יבוא 'רשמי וייבוא 'מקביל'. בדרך כלל, יבואן של סחורה מתקשר בחוזה עם היצרן המקורי, והיצרן מעניק לו מעמד של יבואן רשמי של מוצריו. לעתים קרובות היבואן הרשמי גם מקבל במסגרת ההסדר עם היצרן הזר בלעדיות על הפצת מוצרי היצרן בישראל. לעומת זאת, יבואן מקביל אינו קונה את הסחורה ישירות מן היצרן המקורי, אלא בדרכים אחרות. למשל מעודפי מלאי של מפיצים של היצרן במדינות אחרות, או מרשתות קמעונאיות.

 , צילום: אימג צילום: אימג'בנק/thinkstock  , צילום: אימג

"התחרות מצד הייבוא המקביל היא בעלת משמעות רבה, בעיקר בהיבט התחרות על המחיר", נכתב בתזכיר. "כך, למשל, יבוא מקביל יכול להוזיל מחיר לצרכן, בנסיבות מתאימות, על ידי ניצול הזדמנויות לארביטראז' (פערי מחיר) בינלאומי. כלומר, הייבואן המקביל קונה סחורה בשווקים שבהם המחיר שגובה היצרן הבינלאומי נמוך מזה שהוא גובה עבור סחורה המיועדת לשוק הישראלי, או עודפים מסיטונאי גדול בעל כוח קנייה משמעותי. רכישת המוצר במחיר המוזל עשויה להתגלגל, בתורה, לצרכן הישראלי".

לדברי הרשות: "תכליתו של תיקון החוק היא למנוע פגיעה בתחרות בדרך של סיכול או צמצום התחרות מיבוא מקביל על ידי היבואן הרשמי. כך, למשל, הוועדה מצאה כי יבואנים רשמיים עלולים לנקוט בפרקטיקות שתכליתן למנוע גישה של יבואנים מקבילים לערוצי ההפצה הקמעונאיים, תוך ניצול לרעה של כוח השוק המצוי בידיהם".

"מוצע להחיל על יבואן רשמי איסור הדומה למונופול, שעניינו ניצול מעמד לרעה על יבואן רשמי בכל הנוגע לפעולותיו ביחס לתחרות מיבוא מקביל", כותבת הרשות. "יובהר, כי אין מטרתו של התיקון להסדיר את מישור היחסים שבין היבואן הרשמי לבין היצרן שאין עניינם בהפרעה לתחרות מייבוא מקביל. כך, למשל, התיקון כשלעצמו אינו אוסר על הסדר בלעדיות ביניהם, שלפיו היצרן מתחייב כלפי היבואן הרשמי שלא ימכור ליבואן רשמי אחר, כל עוד ההסדר אינו מהווה הפרה של הוראות לפי חוק ההגבלים העסקיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
למה ??????
יבואן רשמי משלם הון עתק כדי להיות זכיין בארץ. היבואן המקביל לא משלם כלום, כך שזאת מראש לא תחרות הוגנת. למה שהיבואן הרשמי לא ינסה להגן על פרנסתו?? זה יביא לכך שיבואנים יוותרו על זיכיונות ומכיוון שיבוא מקביל בדר"כ הוא של סחורה מזדמנת (היצרן מחוייב לזכיין בכל מדינה כך שיבוא מקביל אינו ישירות מהיצרן) יהיו מוצרים שלא ייבאו כלל.
אני  |  01.04.15
לכל התגובות