אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשות השנייה לא אישרה את תקציב חדשות 2 בשל חובות של 3.5 מיליון שקל

פרסום ראשון

הרשות השנייה לא אישרה את תקציב חדשות 2 בשל חובות של 3.5 מיליון שקל

הזכייניות קשת ורשת מסרבות בשלב הזה לכסות את הגירעון של חברת החדשות שנוצר בעקבות ההוצאות בתקופת מבצע צוק איתן; יו"ר הרשות השנייה אווה מדז'יבוז': "דווקא בגלל תפקידה החשוב של חברת החדשות של ערוץ 2, איננו יכולים להתיר כי היא תיכנס ל-2015 בגירעון תקציבי"

01.04.2015, 14:15 | אופיר דור

גם גוף החדשות המוגדר כחזק בישראל מתקשה, כך נראה, לכסות בימים אלו את המינוס. ל"כלכליסט" נודע כי ועדת הכספים של הרשות השנייה לא אישרה בתחילת השבוע את תקציב חברת החדשות של ערוץ 2 לשנת 2015, וזאת בשל חובות בגובה 3.5 מיליון שקל לספקים שצברה החברה. ועדת הכספים זימנה את דירקטוריון חדשות 2 בראשות עו"ד תמי רוה לדיון דחוף בנושא אחרי חג הפסח.  מיו"ר הרשות השנייה אוה מדז'יבוז' נמסר כי "דווקא בגלל תפקידה החשוב של חברת החדשות של ערוץ 2, איננו יכולים להתיר כי היא תיכנס ל-2015 בגירעון תקציבי באופן שיבטיח את המשך פעולתה השוטפת לאורך זמן וללא הפרעות".

קראו עוד בכלכליסט

לחדשות 2 אין מקורות הכנסה עצמאיים והיא מקבלת את כל המימון לפעולתה דרך זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת. הזכייניות הן שמוכרות את זמן הפרסום שמשודר במהלך תוכניות חברת החדשות. המימון מועבר על ידי קשת ורשת לרשות השנייה שמזרימה אותו מדי חודש לחדשות 2.

במהלך מבצע צוק איתן בקיץ האחרון, גדלו הוצאות החברה לפי הערכות ב-10 מיליון שקל בשל שעות השידור הרבות, כאשר רק חלק מהסכום כוסה על ידי קשת ורשת שמסרבות בשלב הזה לממן את שאר הגירעון .במקביל, הזכייניות עצמן ספגו אובדן הכנסות מפרסום של עשרות מיליוני שקלים והן מתלוננות על כך ששוק הפרסום עדיין לא התאושש מאז המלחמה.

אוה מדזיבוז אוה מדזיבוז'. "דווקא בגלל תפקידה החשוב של חברת החדשות של ערוץ 2, איננו יכולים להתיר כי היא תיכנס ל-2015 בגירעון תקציבי" | צילום: אלכס קולומויסקי אוה מדזיבוז

במקור צברה חברת החדשות חוב של 7.5 מיליון שקל בעקבות מבצע צוק איתן, אך כתוצאה מהפחתת הערבויות הבנקאיות שלה לרשות השנייה, הגירעון צומצם ל-3.5 מיליון שקל. בינתיים תעבוד חדשות 2 בתקציב זמני כאשר כל חודש תעביר לה הרשות השנייה חלק יחסי בהתאם לתקציב 2014.

התקציב המיועד של חדשות 2 ל-2015 עומד על כ-87 מיליון שקל. לבקשת קשת ורשת, התקציב שהוצג למועצה קוצץ בכ-4% בהשוואה ל-2014 בשל המצב הכלכלי הבעייתי של הזכייניות. אולם, עדיין מדובר בתקציב גבוה בהרבה מהמינימום המוגדר בחוק, שקובע השקעה של לפחות 68 מיליון שקל בחדשות. סיבה נוספת לאי-אישור תקציב חדשות 2 היא שהחברה לא הקצתה לשמור חלק מסוים מהתקציב להוצאות בלתי צפויות, כמו מבצע צוק איתן או מערכת בחירות מוקדמת, כפי שביקשה ועדת הכספים בראשות חבר מועצת הרשות השנייה אייל דה-פאו.

בידי הרשות השנייה ישנם אמצעים לחייב את קשת ורשת לכסות את גירעון חברת החדשות כמו חילוט הערבויות שלהן, אך כרגע מוקדם מידי לדבר על פתרונות מסוג זה. בכל מקרה לאחר שעבר את ועדת הכספים עולה התקציב של חברות החדשות לדיון במועצת הרשות השנייה.

בדיון השבוע אושר תקציב חדשות 10 לחציון הראשון של 2015 לאחר שגירעון של 2.7 מיליון שקל שצברה חברת החדשות כוסה על ידי בעל המניות, במקרה הזה - ערוץ 10. לשתי חברות החדשות נרשמה הפרה לאחר שהגישו באיחור של מספר חודשים את התקציב לאישור. לפי הכללים החברות צריכות להגיש אותו 75 יום לפני תחילת השנה החדשה.

רוה אמרה ל"כלכליסט" כי אנחנו פועלים לצמצם את הגירעון כמידת יכולתנו. בשנה האחרונה הגיעה חברת חדשות 2 להישגים יוצאי דופן ולצערי אנחנו לא יכולים לתגמל את העובדים על עבודה נפלאה. לצערנו אין קשר בין העבודה של חברת החדשות לבין תזרים המזומנים שלה ולכן כל מה שאנחנו יכולים זה להגיד תודה לעובדים ולקצץ בהוצאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות