אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המו"מ הקואליציוני: כחלון רוצה גם את משרד הבינוי והמשרד להגנת הסביבה צילום: עמית שאבי

המו"מ הקואליציוני: כחלון רוצה גם את משרד הבינוי והמשרד להגנת הסביבה

יו"ר כולנו ממשיך להפגין קשיחות והוסיף את המשרדים ל"כלי העבודה" שדרושים לו לקידום הרפורמות; בליכוד מרככים את 0% מע"מ על המזון

01.04.2015, 19:20 | רוני זינגר

בתום פגישה נוספת של צוותי המשא ומתן להרכבת הממשלה של הליכוד וכולנו, התברר כי משה כחלון ממשיך להפגין קשיחות ולדרוש את "כלי העבודה" שדרושים לו לקידום הרפורמות שלו. הפעם נוספו לסל כלי העבודה: משרד הגנת הסביבה ומשרד הבינוי. בהודעה שהוציאה כולנו בתום הפגישה נאמר כי "מפלגת כולנו ממשיכה להתעקש על כלי העבודה לביצוע הרפורמות לטיפול ביוקר המחיה ובעיית הדיור". עוד נמסר כי "הצדדים דנו באיוש התפקידים הדרושים לביצוע הרפורמות, משרד האוצר, משרד הבינוי ורמ"י, מינהל התכנון, ועדת הכספים והמשרד להגנת הסביבה".

קראו עוד בכלכליסט

משה כחלון. הגדלת סל הדרישות כדי להגיע לפשרה?, צילום: עמית שעל משה כחלון. הגדלת סל הדרישות כדי להגיע לפשרה? | צילום: עמית שעל משה כחלון. הגדלת סל הדרישות כדי להגיע לפשרה?, צילום: עמית שעל

למרות ההודעה הנחושה, הביעו שני הצדדים תחושה של פגישה "חיובית" ומקורות בליכוד אמרו כי נראה שמדובר בהגדלת סל הדרישות מצד כחלון בכדי להצטמצם ולהגיע להסכמות בהמשך והביעו אופטימיות באשר לסיכויים להגעה להבנות. שני הנושאים המרכזיים שיש לפתור הם דרישת כחלון לקבל לידיו את ראשות ועדת הכספים ואת מנהל התכנון. גורמים המעורבים במשא ומתן אומרים כי בפגישה שהתקיימה לפני כשבועיים בין כחלון לנתניהו אמר ראש הממשלה כבר אז כי לא יפרק את מנהל התכנון ממשרד הפנים, וכך נאמר גם לנציגי ש"ס המיועדים לקבל את משרד הפנים לידיהם. פגישה נוספת בין "הליכוד" ל"כולנו" תיקבע בימים הקרובים.

לאחר כמעט שבוע נוסף של משא ומתן להרכבת הממשלה נראה כי אפשר כבר לומר שהמשא ומתן המתקדם ביותר שמנהל הליכוד הוא מול ש"ס.

ככל שהדברים נראים כרגע, נראה כי ש"ס תצליח להשיג שלוש מהבטחות הבחירות שלה, שעליהן כבר קיים סיכום עקרוני: הגדלת הדיור הציבורי, מע"מ נמוך או ביטולו על מוצרי מזון מפוקחים והחזרה של הגדלת קצבאות הילדים.

הנקודה החדשה היא זו שעלתה בשיחות האחרונות בין הצדדים, אז התברר שדעתה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ועמדת בכירי האוצר מחלחלת אל צוות המשא ומתן של הליכוד שכבר מחפש דרכים להימלט מתכנית נתניהו עצמו ל־0% מע"מ על מוצרי מזון מפוקחים שתחתיה הוצע בימים האחרונים לש״ס להסכים על מע"מ בגובה של 1% על מוצרי המזון המפוקחים.

דרעי. ממלא את הבטחות הבחירות, צילום: אוהד צויגנברג דרעי. ממלא את הבטחות הבחירות | צילום: אוהד צויגנברג דרעי. ממלא את הבטחות הבחירות, צילום: אוהד צויגנברג

ש"ס מתנגדת לכך בשלב זה וכפי שפורסם ב"כלכליסט" ממשיכה גם לדרוש הכנסת שינויים בסל המוצרים שיזכו לפטור ממע"מ בהם מוצרי המזון לתינוקות. עם זאת, כבר כעת ברור שהנושא יטופל בין אם בביטול המע"מ או בהנחה משמעותית עליו. גם בעניין דרישת ש"ס להגדלת מלאי הדיור הציבורי ישנה הסכמה. ש"ס אמנם דרשה הקצאה של 7.5% בכל פרויקט בנייה חדש שייבנה, לטובת הדיור הציבורי, ואת זה היא לא תקבל, אך כרגע המספר שמדברים עליו סביב השולחן הוא כ־5% בכל פרויקט. עוד מוסכם כי הדבר יקודם בחקיקה, וש״ס דורשת כי היא תחול על סך כול המכרזים של המנהל.

בעניין קצבאות הילדים גם שם כאמור הושגה הסכמה עקרונית, השאלה כרגע היא איך הדבר יבוצע ובאילו פעימות. ברקע ההסכמה העקרונית הזו יש להזכיר את שר האוצר המיועד משה כחלון שמתנגד להעלאת הקצבאות.

לפי שעה נושא הגדלת הממשלה לא עלה בשיחות המו"מ עם כולנו באופן קונקרטי. עם זאת, גורמים שונים טוענים כי על כחלון מופעל לחץ להסכים להגדלת הממשלה. מנגד, בשיחת מו״מ שהתקיימה שלשום בין הליכוד לבית היהודי נשאלו האחרונים לעמדתם בסוגיה ואלה השיבו כי לפי שעה הם מסרבים. עם זאת, יש לציין שהשיחות עם הבית היהודי זוכות להגדרה ״שיחות מסמוס״ שלא יוצא מהן כלום בשלב זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות