אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופ"א הגדילה הפרסים לקבוצות המתחרות בליגת האלופות וליגת אירופה צילום: אי פי איי

אופ"א הגדילה הפרסים לקבוצות המתחרות בליגת האלופות וליגת אירופה

קבוצה ישראלית שתעלה לשלב הבתים בליגת האלופות עשויה לזכות לפחות ב-60 מיליון שקל לפחות. קבוצה שתעפיל לשלב הבתים של ליגת אירופה תקבל לפחות 10 מיליון שקל

02.04.2015, 18:35 | שירות כלכליסט

אופ"א פרסמה את פירוט מערכת החלוקה הפיננסית לטורנירי המועדונים שלה עבור מחזור השנים בין 2015-18. הסכומים שיוקצו לקבוצות המשתתפות ותשלומי סולידריות עלו באופן משמעותי לעומת מחזור השנים הקודם. על פי התחזיות, מאגר הכספים לחלוקה למועדונים המשתתפים בליגת האלופות, יעמוד בכל עונה על 1.257 מיליארד יורו.

קראו עוד בכלכליסט

מערכת החלוקה החדשה אומצה על ידי אופ"א בשיתוף עם איגוד המועדונים האירופי (ECA). כל ההכנסות משני הטורנירים ירוכזו, זו הפעם הראשונה, במאגר אחד. החלוקה מחדש של הכספים למועדונים שמשתתפים בטורנירים תהיה מבוססת על יחס של 3.3:1 בין ליגת האלופות והליגה האירופית. במהלך מחזור השנים הנוכחי, שנמשך בין 2012-15, היו שני מאגרי הכנסות וחלוקה נפרדים, ולא נקבע יחס בין שני הטורנירים, כך שהמועדונים בליגה האירופית הרוויחו רק 1 יורו על כל 4.3 יורו שקיבלו הקבוצות שהשתתפו בליגת האלופות. 

מימין: מישל פלאטיני נשיא אופ"א וג מימין: מישל פלאטיני נשיא אופ"א וג'יאני אינפנטינו המזכ"ל | צילום: איי אף פי מימין: מישל פלאטיני נשיא אופ"א וג

"אופ"א מרוצה ביותר שמערכת החלוקה החדשה כוללת עלייה משמעותית בכספים שיקבלו המועדונים המשתתפים בליגת האלופות ובליגה האירופית, ומעבר לכך המערכת החדשה גם מחזקת את עקרון הסולידריות של אופ"א, ומבטיחה עלייה משמעותית אף יותר בתשלומי הסולידריות למועדונים", מסר מזכ"ל הארגון ג'יאני אינפנטינו. "בצורה זו, המערכת החדשה מספקת עסקה טובה יותר לכל הצדדים המעורבים, בייחוד הקבוצות שלא העפילו לשלב הבתים בכל אחת המתחרויות של אופ"א. זוהי דוגמה מושלמת ליישום הנכון של עקרון הסולידריות, המהווה חלק מהותי מערכי היסוד של אופ"א".

הקבוצות המשחקות בשלב הפלייאוף יקבלו 50 מיליון יורו: 2 מיליון יורו לכל מנצחת ו-3 מיליון יורו לקבוצות שיודחו.

הסכום של 1.257 מיליארד יורו יהיה זמין לקבוצות החל משלב הבתים והלאה, והוא יפוצל כתמיד בין סכום קבוע ו- Market pool. עם זאת, הוא יופחת מ-45% ל-40% מהסכום הכולל, בעוד שהסכומים הקבועים יעלו ל-60%.

כל אחד מ-32 המועדונים המשתתפים בשלב הבתים יקבל הקצאה בשלב הבתים של 12 מיליון יורו - עלייה מ-8.6 מיליון יורו. בנוסף לכך, יחולקו גם בונוסים עבור ביצועים: 1.5 מיליון יורו עבור כל ניצחון (עלייה מ-1 מיליון) ו-500 אלף יורו (נשאר אותו דבר) על כל תיקו בשלב הבתים.

16 הקבוצות שיעפילו לשלב שמינית הגמר יקבלו 5.5 מיליון יורו כל אחת (עלייה מ-3.5 מיליון), משתתפות רבע הגמר יזכו ב-6 מיליון יורו כל אחת (עלייה מ-3.9 מיליון יורו) והקבוצות בחצי הגמר יקבלו 7 מיליון יורו כל אחת (עלייה מ-4.9 מיליון ליש"ט). הזוכה בגמר ליגת האלופות תקבל 15 מיליון יורו (עלייה מ-10.5 מיליון ליש"ט) בעוד שהמפסידה תקבל 10.5 מיליון יורו (עלייה מ-6.5 מיליון יורו), לא כולל החלק שלהן מהכנסות ממכירת כרטיסים.

בתרחיש הטוב ביותר, קבוצה תוכל לזכות ב-54.5 מיליון יורו, לא כולל משחקי הפלייאוף וחלוקת ה- Market pool.

פירוט התשלומים:

שלב הבתים: 12 מיליון יורו

בונוס ביצועים בשלב הבתים: 1.5 מיליון יורו לניצחון. 500 אלף יורו לתיקו

שמינית גמר: 5.5 מיליון יורו

רבע גמר: 6 מיליון יורו

חצי גמר: 7 מיליון יורו

גמר: 15 מיליון יורו למנצחת. 10.5 מיליון יורו למפסידה

בנוסף, הזוכה בסופר קאפ האירופי תקבל 4 מיליון יורו, והקבוצה שתשחק נגדה בגמר תקבל 3 מיליון יורו.

ה- Market pool יעמוד על 482.9 מיליון יורו, ויחולק בהתאם לשווי היחסי של כל אחד משוקי הטלוויזיה המיוצגים על ידי המועדונים שמשתתפים בליגת האלופות (החל משלב הבתים), ויפוצל בין הקבוצות המשתתפות מהתאחדות נתונה.

גביע ליגת האלופות, צילום: אי פי איי גביע ליגת האלופות | צילום: אי פי איי גביע ליגת האלופות, צילום: אי פי איי

בהתאם למערכת הנוכחית, מחצית מהסכום המייצג את השווי של כל שוק יחולק בין המועדונים בהתבסס על הביצועים שלהם בליגה המקומית בעונה הקודמת, והמחצית השנייה תשולם ביחס למספר המשחקים ששיחקה כל קבוצה בליגת האלופות של עונת 2015-16.

בכל פעם שקבוצה ממדינה ששולחת יותר מקבוצה אחת בשלב הבתים מודחת בשלב הנוק אאוט, 10% מהנתח של ה- Market pool יוקצה לקבוצה המודחת. זהו הסדר חדש, שלא היה חלק ממערכת החלוקה עד כה.

הליגה האירופית:

הסכום המוקצה בכל עונה לקבוצות המשתתפות בליגה האירופית החל משלב הבתים והלאה, צפוי לעמוד על 381 מיליון יורו במחזור 2015-18, זאת לעומת 233 מיליון יורו במחזור הקודם, כלומר נרשמה עלייה משמעותית של 65%.

הסכום יחולק לקבוצות המשתתפות ביחס של 60:40 בין הסכומים הקבועים וה- market pool, כפי שבא לידי ביטוי במחזור השנים 2012-15. הסכומים הקבועים יעמדו על 228.6 מיליון יורו (עלייה מ-208.75 מיליון יורו). כל אחת מ-48 הקבוצות בשלב הבתים תקבל הקצאה לפי הבתים של 2.4 מיליון יורו. בנוסף לכך, יחולקו לקבוצות בונוסים על ביצועים: 360 אלף יורו על כל ניצחון ו-120 אלף יורו על תיקו בשלב הבתים. המנצחים בבתים יקבלו גם בונוס העפלה של 500 אלף יורו, והקבוצות במקומות השני יזכו ב-250 אלף יורו.

מישל פלאטיני וגביע ליגת אירופה (ארכיון), צילום: אי פי איי מישל פלאטיני וגביע ליגת אירופה (ארכיון) | צילום: אי פי איי מישל פלאטיני וגביע ליגת אירופה (ארכיון), צילום: אי פי איי

הקבוצות שיעפילו לשלב ה-32, יקבלו כל אחת 500 אלף יורו. הקבוצות בשמינית הגמר יקבלו 750 אלף יורו כל אחת, הקבוצות ברבע הגמר יזכו ב-1 מיליון יורו כל אחת, וארבע הקבוצות בחצי הגמר יקבלו 1.5 מיליון יורו כל אחת. הזוכה בליגה האירופית תזכה גם ב-6.5 מיליון יורו, והקבוצה שהפסידה בגמר תקבל 3.5 מיליון יורו, לא כולל הנתח שלהן מההכנסות ממכירת כרטיסים.

בתרחיש הטוב, קבוצה יכולה להרוויח 15.31 מיליון יורו, לא כולל החלק שלה ב- market pool.

הליגה האירופית, פירוט התשלומים:

שלב הבתים: 2.4 מיליון יורו

בונוס ביצועים בשלב הבתים: 360 אלף יורו לניצחון. 120 אלף יורו לתיקו

בונוס העפלה: 500 אלף יורו למנצחות. 250 אלף יורו לקבוצות במקום השני

שלב 32: 500 אלף יורו

שמינית גמר: 750 אלף יורו

רבע גמר: 1 מיליון יורו

חצי גמר: 1.5 מיליון יורו

גמר: 6.5 מיליון יורו למנצחת. 3.5 מיליון יורו למפסידה

ה- Market pool יעמוד על 152.4 מיליון יורו ויחולק בהתאם לשווי היחסי של כל אחד משוקי הטלוויזיה המיוצגים על ידי המועדונים שמשתתפים בליגה האירופית (החל משלב הבתים), ויפוצל בין הקבוצות המשתתפות מהתאחדות נתונה.

בהתאם למערכת הנוכחית, מחצית מהסכום המייצג את השווי של כל שוק יחולק בין המועדונים בהתבסס על הביצועים שלהם בליגה המקומית בעונה הקודמת, והמחצית השנייה תתפצל למספר נתחים מקביל למספר השלבים של הטורניר שיחולקו למועדונים המשתתפים בשלבים השונים של הליגה האירופית.

תשלומי סולידריות למועדונים שלא מעפילים לשלב הקבוצות: עבור מחזור השנים 2015-18, אימצה אופ"א מערכת חלוקה מוגברת לתשלומי הסולידריות לקבוצות שלא מתחרות בשלב הבתים של ליגת האלופות או הליגה האירופית. החלוקה לקבוצות שישתתפו בשלבי המוקדמות של שני הטורנירים (מלבד הקבוצות שיעפילו לשלב הבתים של ליגת האלופות, שלא יהיו זכאיות לתשלומי הסולידריות האלה) תייצג 3.5% מכלל ההכנסות. סכום מינימאלי של 78.6 מיליון יורו יחולק, זאת לעומת 47.5 מיליון יורו במחזור 2012-15, כך שמדובר בעלייה של 60%.

קבוצות שיודחו לפני שלב הבתים יקבלו את הסכומים הבאים לכל שלב: 200 אלף יורו בשלב המוקדמות הראשון, 300 אלף יורו בשני ו-400 אלף יורו בשלישי (אלא אם השתתפו בשלב הפליי אוף של ליגת האלופות). בנוסף, כל אלופה לאומית שלא תעפיל לשלב הבתים בליגת האלופות תקבל 250 אלף יורו.

בליגת האלופות, תשלומי הסולידריות האלה יסתכמו ל: 200 אלף יורו בשלב המוקדמות הראשון, 210 אלף יורו בשני, 220 אלף יורו בשלישי ו-230 אלף יורו בפלייאוף (אם לא העפעילו לשלב הבתים של הליגה האירופית).

תשלומי סולידריות לקבוצות שלא יעפילו לטורנירים של אופ"א: תשלומי הסולידריות לקבוצות הלא משתתפות באמצעות ההתאחדות הלאומי או הליגה, שעמדו בעבר על 6.5% מנתח הקבוצות של ליגת האלופות, יעמדו כעת על 5% מכלל ההכנסות של שני הטורנירים. סכום כולל של 112 מיליון יורו יחולק להתאחדויות הלאומיות או לליגות עבור הקבוצות, זאת לעומת 82.4 מיליון במחזור הקודם, כך שמדובר בעלייה של יותר מ-35%.

80% מהסכום הזה יוקצה להתאחדויות הלאומיות או לליגה שלהן קבוצה אחת לפחות המשתתפת בשלב הבתים של ליגת האלופות, ו-20% יחולקו להתאחדויות הלאומיות או לליגות שלהן אין קבוצות בשלב זה. רק קבוצות שלא משתתפות בשלב הבתים של כל אחד מהטורנירים יהיו זכאיות לחלק מתשלומי הסולידריות.

יתרה מכך, החלוקה להתאחדויות הלאומיות או לליגות לא תתבסס יותר רק על שווי השוק שלהן, אלא 60% מהסכומים הזמינים יחולקו בחלקים שווים בקרב כל ההתאחדויות או הליגות, ו-40% בלבד יחולקו לפי שווי השוק. שינוי זה יבטיח חלוקה הוגנת יותר של כספי הסולידיות לקבוצות האירופיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות