אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם עם איראן: הסנקציות יוסרו, העשרת האורניום תפוקח צילום: אי פי איי

הסכם עם איראן: הסנקציות יוסרו, העשרת האורניום תפוקח

נציגי איראן והאיחוד האירופי מסרו הצהרה לגבי שיחות הגרעין שנערכות בלוזאן. מוגריני: הסנקציות יוסרו בהתאם ליישום ההסכם, העשרת האורניום תפוקח לתקופה של עשר שנים ומתקן פורדו יהפוך למכון מחקר גרעיני למטרות שלום

02.04.2015, 20:59 | ynet

ומיים לאחר הדד-ליין, הצדדים הגיעו להסכמות ראשוניות בנושא הגרעין האיראני: שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף והנציגה האירופית פדריקה מוגריני ערכו מסיבת עיתונאים שבה מעדכנים על התפתחות במשא ומתן על תוכנית הגרעין האיראנית. מוגריני אמרה: הסנקציות יוסרו בהתאם ליישום ההסכם, העשרת האורניום תפוקח לתקופה של עשר שנים ומתקן פורדו יהפוך למכון מחקר גרעיני למטרות שלום.

לפי ההסכם, שני שלישים מיכולת ההעשרה שבידי טהרן תושעה ותפוקח לתקופה של עשר שנים; מצבורי האורניום המועשר ידוללו או יישלחו למדינות זרות במסגרת ההסכם הכולל; בידי איראן יישארו 6,000 צנטריפוגות מתוך 19,000; הסנקציות יוסרו כחלק מיישום ההסכם הכולל. 

קראו עוד בכלכליסט

שר החוץ הגרמני צייץ בטוויטר כי הושגה הסכמה על המסגרת שתוביל להסכם הסופי". זריף ומוגריני כבר שחררו הצהרות אופטימיות. "הגענו לפתרונות", צייץ זריף בטוויטר. "בשורות טובות", כתבה מוגריני. גם נשיא איראן חסן רוחאני כתב בטוויטר: "הגענו לפתרונות בסוגיות המפתח והעבודה על טיוטת ההסכם תחל מיד". בסוכנויות הידיעות ציטטו גורמים מערביים ואיראניים שטענו כי בהצהרה ייאמר שהצדדים הגיעו להתקדמות מספקת כדי להמשיך את השיחות עד לתאריך היעד הסופי - 30 ביוני.

 

האם איראן תורשה לייצא נפט?, צילום: רויטרס האם איראן תורשה לייצא נפט? | צילום: רויטרס האם איראן תורשה לייצא נפט?, צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו באנגלית: "כל עסקה חייבת לגלגל לאחור משמעותית את יכולות הגרעין האיראניות ולעצור את הטרור והתוקפנות של טהרן".

השר לענייני מודיעין ואסטרטגיה יובל שטייניץ, מסר בתגובה לדיווחים מלוזאן: "בשעה שנציגי המעצמות לוחצים ידיים עם האיראנים בלוזאן, איראן ממשיכה במסע הכיבושים והטרור שלה בתימן, ברחבי המזרח התיכון. החיוכים בלוזאן מנותקים מהמציאות העגומה, שבה איראן מסרבת לעשות ויתורים בנושא הגרעין וממשיכה לאיים על ישראל ועל כל שאר המדינות במזרח התיכון. מאחר שההצהרה רחוקה מלהוות הסכם של ממש, אנחנו נמשיך במאמצנו להסביר ולשכנע בעולם בתקווה למנוע הסכם גרוע, או לפחות להכניס בו תיקונים ושיפורים".

ההכרזה מגיעה לאחר שבוע של ספקולציות, שבמהלכו ציפה העולם לשמוע על חתימה על הסכם היסטורי - אך ראשוני - בין המעצמות לטהרן, שיהווה הבסיס להסכם עתידי. גורמים אמרו לסוכנות AP כי איראן והמעצמות הסכימו על מסמך הבנות שיסלול את הדרך לשלב האחרון של שיחות הגרעין אולם הצדדים חלוקים על הדרך שבו יפורסם המסמך.

כבר אתמול בשעות הבוקר הכריז שר החוץ זריף כי איראן והמעצמות הגיעו להסכמות בנושא תוכנית הגרעין ושניסוח טיוטה הוא רק עניין של שעות. אלא ככל שנקפו השעות התברר כי דבריו של זריף הם במקרה הטוב בדיחה גרועה של 1 באפריל שחל אתמול.

אתמול היה נראה כי הרפובליקה האיסלאמית ושש המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - לא הגיעו להבנות ושתהום גדולה פעורה ביניהן בכמה נושאים. השיחות נמשכו אל תוך הלילה והתחדשו בצהריים.

שני נושאים מרכזיים עיכבו למעשה את החתימה על הסכם מסגרת: הסנקציות והפיתוח והמחקר הגרעיני באיראן. האיראנים דורשים - וזוכים לגיבוי מסוים מבעלי בריתם הרוסים ומהסינים - שהסנקציות הבינלאומיות עליהם יוסרו במלואן באופן מיידי מרגע החתימה על הסכם הגרעין. מנגד, ארה"ב והמדינות האירופיות מסרבות לדרישה האיראנית ומציעות הסרה הדרגתית של הסנקציות תוך קביעת מנגנון שישיב את הסנקציות על איראן על כנן באופן מיידי אם זו תפר את התחייבויותיה בהסכם.

בסעיף הפיתוח והמחקר דורשים האיראנים שההסכם ייחתם לתקופה של עשר שנים. בסוף תקופה זו, דורשים האיראנים, תהיה להם עצמאות מוחלטת לעסוק בפיתוח ובמחקר גרעיני. המעצמות דורשות שהסכם הגרעין יהיה לעשר שנים ושבמשך חמש שנים נוספות תינתן למשטר האיסלאמי אפשרות לפתח גרעין באופן מבוקר ומפוקח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות