אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה: ההסכם סותם את הגולל על השגת הפצצה האיראנית צילום: בלומברג

אובמה: ההסכם סותם את הגולל על השגת הפצצה האיראנית

הנשיא האמריקאי הגיב לחתימה על ההסכם ההבנות עם איראן וכינה את ההסכם "היסטורי וטוב". לדבריו, הסכם המסגרת יוביל להסכם כולל שיגרום לעולם להיות בטוח יותר. "אשוחח הערב עם נתניהו ואבהיר לו כי אין שום סדק במחויבותנו לביטחון ישראל", הצהיר. "אם איראן תרמה כל העולם יידע"

02.04.2015, 22:58 | ynet
"אחרי הרבה חודשים של דיפלומטיה, השגנו הבנה היסטורית עם איראן. אם היא תיושם - היא תמנע מאיראן נשק גרעיני", כך פתח נשיא ארצות הברית ברק אובמה את דבריו בעקבות הסכם ההבנות שנחתם בלוזאן. אובמה כינה את ההסכם "היסטורי וטוב". לדבריו,"ההסכם סותם את הגולל על השגת פצצה באמצעות העשרת אורניום".

קראו עוד בכלכליסט

הנשיא האמריקאי אמר כי הוא משוכנע "שהסכם המסגרת יוביל להסכם כולל שיגרום לארה"ב, בעלות בריתה והעולם כולו להיות בטוח יותר". אובמה ציין בדבריו כי ישוחח בהמשך הערב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "אבהיר לו כי אין שום סדק במחויבותנו לביטחון ישראל".

 

 

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 

הוא הוסיף כי מדיניות הסנקציות היא שהביאה את איראן לשולחן המשא ומתן. הוא הבהיר כי הסנקציות המוטלות על איראן שאינן קשורות לתוכנית הגרעין ייוותרו על כנן. לדבריו, "ההסכם, אם ייושם, יחסום כל דרך של איראן להגיע לנשק גרעיני". הנשיא האמריקני הוסיף כי איראן לא תפתח נשק מפלוטוניום ומאורניום. אובמה הדגיש כי אם איראן "תרמה, כל העולם ידע זאת". "אני משוכנע שהסכם המסגרת יוביל להסכם כולל וסופי".

 

מוקדם יותר הושגה בלוזאן הסכמה על סוגיות המפתח לקראת הסכם כולל, אלה חלק מההבנות שהושגו:

ההסכמה היא הבסיס להסכם עתידי שייחתם ב-30 ביוני

האיחוד האירופי וארה"ב יפעלו לביטול הסנקציות הכלכליות על איראן - אם התחייבותיה יאוששו. אם איראן לא תעמוד בהתחייבויותיה, ארה"ב והאיחוד יפעילו "במהירות" שוב את הסנקציות

מתקן ההעשרה היחידי יהיה נתנז

יכולת ההעשרה תוגבל במתקן פורדו והוא יומר למתקן לחקר גרעיני

מספר הצנטריפוגות של איראן יירד מ-19,000 ל-6,104

איראן הסכימה לא להעשיר אורניום לרמה של 3.67 אחוזים לפחות ל-15 שנים

טהרן לא תבנה מתקנים חדשים להעשרת אורניום ב-15 השנים הבאות

מיד לאחר חתימת הסכם המסגרת התקשר אובמה למלך סעודיה והודיע על כוונתו לשוחח גם עם נתניהו. "זה לא סוד שאני לא מסכים עם ראש ממשלת ישראל בנושא האיראני. אם נתניהו מחפש את הדרך הטובה ביותר למנוע מאיראן גרעין - זוהי הדרך הטובה ביותר. אני אדבר עם ראש הממשלה ואבהיר שאין שום פער בינינו לבין ישראל לגבי העתיד". אובמה הורה לצוות המועצה לביטחון לאומי להיות בקשר עם ישראל להמשך תיאום הצעדים הבאים.

 

אובמה אמר שההסכם הזה לא פתר את הבעיות הקשות שיש לארה"ב עם הפצת הטרור של איראן והאיומים על ישראל. אובמה פתח במבצע לשיווק העסקה לקונגרס, לציבור האמריקני ולמתנגדי ההסכם במזרח התיכון, בראשם ישראל וסעודיה. "אני מברך ביקורת פומבית בקונגרס ובציבור".

אובמה טוען כי הסנקציות הביאו את איראן לשולחן המו"מ. לטענתו, איראן מילאה את כל התחייבויותיה. "איראן הסכימה לפיקוח חודרני ראשון מסוגו בהיסטוריה. ההסכם לא מבוסס על אמון, אלא על ביצוע".

"אם איראן תרמה - אנחנו נדע"

אובמה אמר שפעולה צבאית נגד אתרי הגרעין הייתה מסיגה את תוכנית הגרעין פחות שנים מאשר ההסכם הנוכחי אם ייושם. הוא הבהיר שנטישת השיחות הייתה מחזירה את איראן למרוץ חימוש גרעיני, שהיה מביאה אותה למרחק של שניים-שלושה חודשים מהפריצה לגרעין.

"אם איראן תרמה - אנחנו נדע", הדגיש אובמה. "העסקה תאפשר פיקוח על איראן שיימשך עשרים שנה ויותר. הסכמנו להקל על חלק מהסנקציות וזה יהיה הדרגתי וקשור בביצועים של איראן". אובמה הדגיש כי "העבודה לא הושלמה. ההסכם לא נחתם, אבל הושגה הבנה היסטורית עם איראן".

 

בתום דבריו של אובמה, עלה לשידור בכלי התקשורת בארה"ב האדריכל האמריקני של הסכם ההבנות, מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי. "עלינו לפתור עוד כמה סוגיות בנוגע להסכם באיראן, הכוללות את הסנקציות ומתקן פורדו התת-קרקעי", אמר.

קרי הדגיש כי נותרה עוד עבודה רבה עד 30 ביוני, כמה נושאים טכניים והחלטות שיש לבצע בנוגע למדיניות. הוא הוסיף כי שוחח עם ישראל ועם מדינות המפרץ והבטיח להן כי ארצות הברית עדיין מחויבת לביטחונן.

על אף ההבנות עם איראן, הדגיש קרי ארצות הברית עדיין מודאגת לגבי פעולותיה של טהרן במזרח התיכון התורמות לאי-יציבות אזורית. הוא קרא לאיראן לשחרר אמריקאים הכלואים בבתי הכלא שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות