אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין: ההסכם עם איראן יועיל לשיפור היחסים בינינו לבין ארה"ב צילום: בלומברג

סין: ההסכם עם איראן יועיל לשיפור היחסים בינינו לבין ארה"ב

שר החוץ הסיני שיבח את תפקידן המשותף של שתי המעצמות בשיחות עם איראן ואמר כי אלה הובילו לביסוס אווירה חיובית. בין ארה"ב וסין קיימות מחלוקות סביב נושאים רבים - מערכו של המטבע הסיני ועד סייבר

04.04.2015, 10:38 | שירות כלכליסט

הסכם המסגרת שנחתם השבוע עם איראן הינו טוב לשיפור היחסים בין סין לארה"ב", כך אמר שר החוץ של סין יאנג יִי בשיחת טלפון עם עמיתו האמריקאי ג'ון קרי. "ההסכם צפוי להיטיב עם כל הצדדים הלוקחים חלק במאמצים למען ההזדמנות ההיסטורית באיראן", אמר וואנג בהצהרה רשמית שפרסם בסוף השבוע.  

קראו עוד בכלכליסט

"סין וארה"ב, אשר לוקחות על עצמן אחריות מרכזית בשמירה על המערכת הגלובלית של אי-הפצת נשק גרעיני, שמרו על קשר טוב זו עם זו במהלך המשא ומתן, תוך כדי ביסוס האווירה החיובית בין שני הצדדים", נאמר בהצהרה. "בניסיון ליצור נוסח סופי של הסכם מקיף בכפוף ללוח הזמנים, תשמור סין על קשר קרוב עם כל הצדדים המעורבים, ובכלל זה ארה"ב, ותמשיך למלא תפקיד קונסטרוקטיבי למשך התהליך", הוסיף וואנג.

סניף מיקרוסופט בסין. התחממות היחסים תועיל לחברות אמריקאיות הפועלות במדינה? סניף מיקרוסופט בסין. התחממות היחסים תועיל לחברות אמריקאיות הפועלות במדינה? סניף מיקרוסופט בסין. התחממות היחסים תועיל לחברות אמריקאיות הפועלות במדינה?

על אף שבין ארה"ב לסין קיימות מחלוקות בנושאים שונים החל מסוגיות הנגעות לסייבר וכלה בערכו של מטבע היואן הסיני אל מול הדולר, הרי ששתי המעצמות הכלכליות הגדולות בעולם מקיימות שיתוף פעולה הדוק בכמה סוגיות בין-לאומיות, כולל המחלוקות הגרעיניות עם אירן וצפון קוריאה. כך על פי CNBC. בהצהרתו ציטט וואנג את קרי שאמר כי ארה"ב מכירה בתפקידה החשוב של סין בשיחות עם אירן.

ההסכם עם אירן נחתם ביום חמישי לאחר סבב דיונים בלוזן שנמשך שמונה ימים. ההסכם אמור לסלול את הדרך להפגת חששותיו של המערב בדבר יכולת גרעינית משמעותית של אירן. התמורה להסכם היא הסרת הסנקציות על טהרן.

ההסכם הוא אבן הדרך החשובה ביותר מאז ההפיכה האיראנית ב-1979 בהפשרת היחסים בין וושינגטון לטהראן והוא עשוי להביא אל סופו של בידוד בין-לאומי בן עשורים רבים. סין ואירן מנהלות קשרים דיפלומטיים וכלכליים ענפים, כולל שיתוף פעולה נרחב בתחום האנרגיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות