אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריאות ביוון: אם המשבר לא ייפתר צריך ללכת לבחירות צילום: איי פי

קריאות ביוון: אם המשבר לא ייפתר צריך ללכת לבחירות

על רקע ההחרפה במשבר החוב של יוון, גורמים במפלגת השלטון סיריזה מעוניינים לקיים בחירות חדשות. במקביל, בכירים באיחוד האירופי מציעים לראש ממשלת יוון לזנוח את מפלגתו ולהקים קואליציה חלופית עם מפלגות מתונות יותר

06.04.2015, 19:10 | שירות כלכליסט

ההחרפה במשבר החוב היווני והיעדר פתרון בטווח הנראה לעין עוררו מחדש את השיח בתוך מפלגת השלטון היוונית סיריזה על הליכה לבחירות חדשות, כך לפי העיתון הבריטי "הגרדיאן".

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, בכירים באיחוד האירופי, שהתייאשו מניסיונותיהם להידבר עם הממשלה באתונה, המליצו לראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס לזנוח את המפלגה שהוא עומד בראשה ולהקים קואליציה חלופית.

 

יוון עומדת בפני תאריך יעד לתשלום חוב בגובה 450 מיליון יורו לקרן המטבע הבינלאומית ביום חמישי הקרוב - תשלום שהיא ככל הנראה לא תוכל לעמוד בו. בניסיון למזער נזקים נפגש אתמול (א') בוושינגטון שר האוצר היווני יאניס ורופקיס עם יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד. 

רה"מ ציפרס לאחר הזכייה בבחירות, צילום: איי אף פי רה"מ ציפרס לאחר הזכייה בבחירות | צילום: איי אף פי רה"מ ציפרס לאחר הזכייה בבחירות, צילום: איי אף פי

בתום הפגישה ורופקיס שידר ביטחון והודיע כי "יוון תעמוד בכל התחייבויותיה מול הנושים". הוא הוסיף כי ממשלתו גם מחויבת לערוך רפורמות מקיפות בכלכלתה של יוון. ואולם, חרף ההצהרות הנחרצות, נראה שהפגישה לא שינתה דבר במישור המעשי, וכי בהיעדר פתרון יצירתי יוון לא תוכל לעמוד בתשלום חובותיה.

"נלך אל העם"

בינתיים, השיחות על האפשרות להליכה לבחירות מוקדמות מסעירות את יוון. הכישלון של ממשלתו של ציפראס לפתור את משבר החוב והתקרבותה של יוון לתהום חדלות הפירעון, עלולים להביא לכך שסיריזה לא תצליח לשחזר את הצלחתה מהבחירות הקודמות, שהתקיימו רק בינואר.

תומכי המהלך אינם מוכנים לקבל כל פתרון שיגובש עם הנושים האירופים במסגרת הדיונים המתקיימים מאז נבחרה הממשלה החדשה. "אם לא נהיה מרוצים מהתוצאה, נלך אל העם", אמר קוסטאס קריסוגונוס, חבר פרלמנט בכיר ממפלגת סיריזה, בראיון לתקשורת היוונית. "אנחנו מספיק פופולריים להשיג תוצאה טובה יותר בשיחות", סיכם.

לרעיון השינוי הפוליטי שיזמו חברי סיריזה קמו תומכים מפתיעים - בכירי האיחוד האירופי. הצורך בביצוע שינויים בהרכב ממשלתו של ציפראס, או אף בהליכה לבחירות חדשות, הפך לשיחת היום בקרב בכירי האיחוד, המיואשים מקצב התקדמות השיחות מול יוון.

בכירים רבים, ובהם שרי אוצר של מדינות באיחוד האירופי, הציעו בשיחות סגורות כי על ציפראס להיפטר ממפלגתו האולטרה־שמאלנית, וזאת כדי לחבור לכוחות מתונים יותר שיהיו מוכנים להתגמש עם דרישותיו של האיחוד האירופי.

הרעיון הוא שציפראס יקדם הרכבת קואליציה בראשו שתתבסס על מפלגות השמאל־מרכז פאסוק ופוטאמי. "על ציפראס להחליט אם הוא רוצה להיות ראש הממשלה או ראש מפלגת סיריזה", אמר גורם אירופי בכיר לעיתון ה"פייננשל טיימס" הבריטי.

גורמים במפלגת סיריזה מודים בקיומם של חילוקי דעות קשים בתוך המפלגה בנוגע לסוגיות מהותיות שעומדות לדיון במסגרת השיחות עם הנושים. ואולם, לדבריהם "יש עוד דרך ארוכה מאוד מכאן ועד לפילוג בתוך המפלגה".

בתוך כך, שר הכלכלה הגרמני זיגמר גבריאל אמר בשבת בראיון לחברת האנליסטים האמריקאית דאו ג'ונס כי כדי לסייע בהגדלת הכנסותיה של ממשלת יוון, גרמניה תהיה מוכנה להקפיא חשבונות בנק של טייקונים יוונים הנחשדים בהעלמות מס ואשר מחזיקים את כספם בבנקים גרמניים. עוד אמר גבריאל כי יוון היא קורבן של האליטה הפוליטית והכלכלית שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות