אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' אבנר קלעי: התרמית במניות אי.די.בי - רק מול חשבונות הקשורים לעד המדינה צילום: אוראל כהן

פרופ' אבנר קלעי: התרמית במניות אי.די.בי - רק מול חשבונות הקשורים לעד המדינה

כך טוען המומחה הכלכלי מטעם נוחי דנקנר ואיתי שטרום, בחוות דעת שהגיש לבית המשפט במסגרת כתב האישום נגדם על הרצת מניות החברה. הפרקליטים של עד המדינה, עדי שלג: "דנקנר ושטרום מטילים בו רפש בניסיון להסיט את הזרקור מעצמם". ביום ראשון: דנקנר על דוכן העדים

06.04.2015, 18:37 | תומר גנון

העסקאות התרמתיות שנעשו במניית אי.די.בי אחזקות במהלך פברואר 2012 על ידי עד המדינה עדי שלג, היו רק מול חשבונות הקשורים אליו. כך טוען פרופסור אבנר קלעי, המומחה שחיבר חוות דעת כלכלית מטעמם של איש העסקים נוחי דנקנר ובעלי חברת ISP, איתי שטרום, בתיק הרצת מניות אי.די.בי אחזקות. חוות הדעת של קלעי הוגשה ביום רביעי האחרון לבית המשפט המחוזי בת"א, לקראת חידוש הדיונים בתיק. ביום ראשון הקרוב צפוי לעלות על דוכן העדים הנאשם מספר 1 בתיק - נוחי דנקנר.

קראו עוד בכלכליסט

על פי כתב האישום, עד המדינה עדי שלג, מנכ"ל הברוקראז' ב-ISP, הוזעק על ידי שטרום לבצע רכישות מסיביות של מניית אי.די.בי אחזקות בתאריכים 21-23.2.12, הימים שקדמו להנפקת מניותיה, כדי לתמוך בשער גבוה. שלג ביצע רכישות מאסיביות בשערים גבוהים ובהיקף של 42 מיליון שקל על פני שלושה ימים. העסקאות היו בשוק וחלקן היו מתאומות מול חשבון ניירות הערך של חברת סיטי ברוקר שבבעלות אישתו, מאיה שלג. הן נתנו מצג בבורסה לביקושים גבוהים למניה, וכך סייעו לטענת התביעה להרצה.

עדי שלג , צילום: שאול גולן עדי שלג | צילום: שאול גולן עדי שלג , צילום: שאול גולן

התביעה טוענת כי על מימון התוכנית התרמיתית היה אחראי שטרום ביחד עם דנקנר. לצורך כך נעזר שטרום בדנקנר בשלושה מקרים. פעם אחת כאשר דנקנר צלצל לראש המחלקה העסקית בבנק הבינלאומי, אילן בצרי, וביקש ממנו לאשר אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת המניות עבור שטרום שסורב קודם לכן; פעם שנייה כאשר דנקנר הפנה אל שטרום אנשי עסקים שרכשו ממנו את מניות אי.די.בי בהיקף של 19 מיליון שקל בעסקאות מחוץ לבורסה, בשערים נמוכים מאלה שרכש אותם; ופעם שלישית כאשר העביר לו 8 מיליון שקל, חמישה ימים לאחר ההנפקה, על מנת שיצבע רכישה של המניות לחשבונו הפרטי ויאפס את חשבון ניירות הערך של ISP בבינלאומי.

חוות הדעת הכלכלית של קלעי מתנצחת ברובה עם המסקנות שאליהן הגיע המומחה הכלכלי מטעם הפרקליטות, ד"ר חיים קידר-לוי. קידר-לוי טען שאופי הפעילות של ISP בסמוך להנפקת אי.די.בי אחזקות (21-23.2.12) מתיישב עם הכוונה להשפיע על שער המניה. קלעי טוען לעומת זאת שרק לעסקאות שעשה שלג מול סיטי ברוקר יש אופי תרמתי, בעוד שהעסקאות שביצעה באמצעות ISP מול השוק אינן תרמתיות. "שלג ביצע מסחר תרמיתי מתואם ופעל בניגוד לאינטרס שהיו לדבריו למעסיקו שטרום", טוען קלעי.

נוחי דנקנר , צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר , צילום: אוראל כהן

קלעי מוסיף כי קידר-לוי הסיק שכל עסקה שאין מאחוריה היגיון כלכלי היא בהכרח ניסיון להשפיע באופן תרמתי על השער. "מן הבחינה הכלכלית אי אפשר להסיק מהעדר הסבר כלכלי רציונאלי, כי מטרתו של מסחר הייתה בהכרח השפעה תרמתיתית על שער המניה. הספרות המדעית סוקרת פעילויות מסחר רבות בשוק ההון, המצביעות על חוסר רציונליות כלכלית, פעילויות שעד היום נותרו בגדר חידה לא מובנת".

עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג ממשרד דחוח ושות׳, מסרו: "חוות דעת זו, שהוגשה מטעמם של הנאשמים, הינה המשך ישיר לניסיונותיהם להטיל רפש במר שלג, בניסיון להסית את הזרקור מעצמם. חוות הדעת אינה מחדשת דבר ואף תואמת את הטענות אותן ניסתה ההגנה להטיח במר שלג בעדותו, כאשר מר שלג סתר אותן אחת לאחת. אלא שהעובדות בפועל, כפי שעולה מהראיות, שונות מהתיאוריות המלומדות של ׳חוות הדעת הכלכלית׳, ומצביעות על הוראות ברורות של שטרום לעדי שלג בהנחיית דנקנר, והתערבות אגרסיבית וחריגה במסחר המנוגדת לכל היגיון, שמטרתה היחידה היתה להעלות בכל מחיר את שווי מניות אי.די.בי. למטרותיהם של הנאשמים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות