אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדוארד סנודן: ה-NSA מיירטת ואוספת את כל תמונות העירום ששלחתם צילום: יוטיוב

אדוארד סנודן: ה-NSA מיירטת ואוספת את כל תמונות העירום ששלחתם

בראיון נדיר שנתן מדליף העל לקומיקאי ג'ון אוליבר, פישט את יכולות המעקב של ממשלת ארצות הברית והסביר כיצד יכולה כל מערכת ליירט תמונות עירום שאנשים שולחים זה לזה. ואולם, לטענתו לא צריך להפסיק בגלל הריגול הממשלתי

06.04.2015, 20:35 | ניצן סדן
ג'ון אוליבר הוא מגיש תוכנית סאטירה מבריקה ב-HBO, שקטעים נבחרים ממנה עולים כל שבוע לרשת. אדוארד סנודן הוא האדם שחשף לעיני העולם את היקפו המופרע והמסוכן של הריגול הממשלתי האמריקאי.

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר נפגשו השניים לראיון לא שגרתי במיוחד, ממנו עלה נתון מפתיע ומטריד: ממשלת ארצות הברית מיירטת באין מפריע את כל תמונות העירום שאתם שולחים ומקבלים.

הראיון בוצע בעקבות סקר קצר שערכה הפקת התוכנית של אוליבר בניו יורק, לפיו האמריקאי הממוצע לא יודע מיהו סנודן ומה עשה במקרה הרע ובמקרה הפחות רע חשב שהוא מנהיג וויקיליקס. העניין חרה במיוחד לאוליבר על רקע חידוש תקנות הגנת המולדת של ממשלת ארה"ב שצפוי להתבצע ביוני הקרוב.

לשם כך, נסע המנחה לרוסיה, למפגש נדיר עם מדליף העל (הראיון ביניהם מתחיל בדקה 13:40 בסרטון). בשיחה בין השניים הציג אוליבר לסנודן את הסקר שנערך והאחרון הופתע מכך שהציבור האמריקאי מגלה אדישות לחשיפותיו. אוליבר הסביר כי הסיבה היא שכל מערכות המעקב שנחשפו תוארו בשפה טכנית מדי ושאל את סנודן בפשטות: "האם הממשלה יכולה לצפות בתמונות של הפין שלי"?

סנודן שיתף פעולה והסביר כיצד כל מערכת ומערכת שחשף יכולה ליירט שיחות, תעבורת רשת, מידע מרשתות חברתיות ועוד - בתוכם בין השאר, תמונות סקסטינג שמעבירים אנשים ביניהם. במילים אחרות: כן, ממשלת ארצות הברית יכולה להציץ לכם וכנראה שעושה זאת. בראיון, אמר סנודן כי על אף המעקב, אנשים לא צריכים להימנע משליחת תמונות עירום אם הם חפצים בכך, משום שזוהי חירות שניתנה להם בחוק. ואולם, הוא הצר על המודעות הנמוכה לאיום.

כשנשאל מדוע חשף את המסמכים, ענה סנודן שיכולות המעקב האמריקאיות פשוט מוגזמות ושהכוח של סוכנויות המודיעין חוצה כל גבול. "זה כאילו שמישהו מכוון לך אקדח לראש ואומר 'זה בסדר, אני לא מתכנן לירות בך'", אמר. בתום הראיון איחל סנודן הצלחה לאוליבר, באומרו שמעכשיו גם הוא נכנס ל"רשימת הכוכבים" של ה-NSA.

הראיון של סנודן, צילום: יוטיוב הראיון של סנודן | צילום: יוטיוב הראיון של סנודן, צילום: יוטיוב

בוגד או גיבור?

אדוארד סנודן, איש ה-NSA לשעבר, נמלט מארצות הברית ומצא מקלט מדיני ברוסיה בשנה שעברה. הוא מסתתר שם בהיותו מבוקש בידי סוכנויות המודיעין האמריקאיות. הוא הניח ידו על מספר לא ידוע של מסמכים בסיווג גבוה ביותר, אותם העביר לעיתונאים באירופה ובארה"ב. הדעות לגביו חלוקות בארצות הברית, אומה שמפגינה פטריוטיות אך מאדירה את ערך החופש: בעוד שיש הטוענים שסנודן הוא בוגד שגנב מידע רגיש שסיכן חיי חיילים אמריקאים במבצעים בעיראק ובאפגניסטן, אחרים טוענים שבלעדיו, לא היה כל מחסום לריגול הממשלתי נגד אזרחי ארה"ב.

הפגנת תמיכה בסנודן בארה"ב הפגנת תמיכה בסנודן בארה"ב הפגנת תמיכה בסנודן בארה"ב

סוגיית הריגול הממשלתי היא בעיה חריפה מאוד, שכן על אף חשיפות סנודן ופעולות שביצעו ממשלות באירופה ובדרום אמריקה לצמצום מעקבי ה-NSA והגישה אל שרתים מרוחקים, נראה שהאזרח הקטן עדיין לא מודע להפרה הבוטה והמתמשכת של פרטיותו. עדיין לא ידוע אילו מערכות מעקב מסיבי מופעלות בישראל, אם כי ידוע שלשירותי המודיעין בארץ יש גישה לטכנולוגיות דומות לאלו שמפעילה ה-NSA, שחלקן אף פותחו בידי חברות ישראליות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
תגובה ל-5
מהתגובה שלך אפשר להבין שלא ראית את הראיון. אמנם הוא קצת ארוך אבל מדגיש בדיוק את ההפך ממה שאמרת. לאמריקאים נופל האסימון רק כשמדברים איתם על תמונות העירום שלהם. הם לא רוצים בשום אופן שזה יגיע לאנשים הלא נכונים ומבחינתם צריך לעצור כל תוכנית או סעיף שמאפשר לממשלה לאסוף תמונות עירום שלהם. להגיד שסנודן, שנאלץ לברוח מביתו ומשפחתו, וגר במדינת פח עד סוף חייו עשה את זה בשביל להתפרסם זה מגוחך. עצוב שהאנשים שאוליבר ראיין לא מצליחים להבין בכלל מה סנודן חשף ולמה הוא חשף (בדומה למגיבים פה).
יוסי  |  05.06.15
5.
הקהל אדיש למידע הזה כי זה מידע חסר משמעות. מי ששולח תמונות עירום של עצמו
מראש מוותר על הפרטיות שלו, ומראש רוצה לפרסמם ברבים, אחרת למה לצלם את עצמך ערום (אין משמעות אם מישהו אחר עושה זאת בשבילך) ולשלוח זאת למישהו אחר? סנודן לא חידש כלום וסתם יצר סערה בכוס מים, לשימוש שמאלנים שאוהבים לנפנף בסיסמאות של חופש וחירות שנגזלים מהם מהמשטר. ארצות הברית זה אחד המשטרים הכי ליברלים בעולם. איפה יש עוד חופש וחירות כמו בארצות הברית? ברוסיה? בקובה? בכל אחת ממדינות ערב? בצפון קוריאה? אז על איזו פגיעה בחופש מלין אותו סנודן? במדינה כמו ארצות הברית כל אחת או אחד רק מנסה להתפרסם כמה שיותר, ולכן כותב על עצמו כל שטות אפשרית בכל מקום אפשרי (רשתות חברתיות למשל) ומצטלם כמה שיותר, ואם צריך הולך להפגנות בשם איזו אידאה כלשהי. אם כך מי שרק רוצה יוצא ברבים ובקול תרועה בעצמו, ולכן כל משחקי ה"ריגול" שכביכול הממשלה עושה נגד האזרח הם שטות אחת מוחלטת. גם פונדמנטליסטים מוסלמים, וגם קרטלי הסמים המקסיקנים, אנשי המאפייה מכל העולם - גם להם יש אזרחות אמריקאית ואם החופש שלהם נפגע כי הממשל עוקב אחריהם - זו ברכה גדולה לאזרח הפשוט ולא פגיעה בו.
איזה ריגול ממשלתי ואיזה נעליים  |  07.04.15
2.
יש פער משמעותי בין הכותרת לבין הנכתב בגוף הכתבה
הכותרת:ה-NSA מיירטת ואוספת את כל תמונות העירום ששלחתם. בכתבה: כל מערכת ומערכת שחשף י כ ו ל ה ליירט שיחות, תעבורת רשת, מידע מרשתות חברתיות ועוד - בתוכם בין השאר, תמונות סקסטינג שמעבירים אנשים ביניהם. במילים אחרות: כן, ממשלת ארצות הברית י כ ו ל ה להציץ לכם וכנראה -כנראה!- שעושה זאת. דרך אגב, מאיפה הכנראה הזה??
דן , שרון  |  06.04.15
לכל התגובות