אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפשר מטען לדקה? פותחה סוללת סמארטפון שנטענת תוך 60 שניות צילום: שאטרסטוק

אפשר מטען לדקה? פותחה סוללת סמארטפון שנטענת תוך 60 שניות

חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד גילו כי שימוש באלומיניום במקום בליתיום-יון מאפשר לפתח סוללה שנטענת מהר במיוחד, זולה יותר לייצור מסוללות ליתיום-יון והבלאי שלה נמוך משמעותית משלהן. מתי תגיע הסוללה למכשירים בשוק?

07.04.2015, 16:13 | הראל עילם
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד הכריזו כי הצליחו לפתח אלטרנטיבה שימושית לסוללות הליתיום-יון הנפוצות, עליהן מבוססים כל הסמארטפונים, הטאבלטים והלפטופים בעולם. היתרון הגדול ביותר של הסוללה החדשה: היכולת להיטען במלואה במהירות של דקה בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

יש כיום כבר מספר טכנולוגיות המאפשרות הטענה מהירה של סוללות קיימות. בין השאר, סמסונג, חוואווי ויצרניות סלולר אחרות כללו בלב המכשירים החדשים שלהן טכניקות המאפשרות להטענת סוללת ליתיום-יון עד 50% בתוך מספר דקות. לפני כשנה חברה ישראלית בשם StoreDot הציגה סוללה פרי פיתוחה שגם מאפשרת הטענה מהירה במיוחד.

סוללת ליתיום-יון. סוללות האלומיניום יוכלו להחליף אותה, צילום: שאטרסטוק סוללת ליתיום-יון. סוללות האלומיניום יוכלו להחליף אותה | צילום: שאטרסטוק סוללת ליתיום-יון. סוללות האלומיניום יוכלו להחליף אותה, צילום: שאטרסטוק

הסוללה של סטנפורד משתמשת באלומיניום במקום בליתיום ובעלת בלאי נמוך פי 7.5 משל סוללה רגילה. היא גם פחות נוטה להתלקחות וזולה יותר לייצור: המחיר של טון אלומיניום הוא כשליש משל טון ליתיום.

הסוללה החדשה עדיין רחוקה מייצור המוני ושימוש מסחרי נרחב. בין השאר, בשל עוצמה נמוכה משמעותית משל סוללה סטנדרטית. בנוסף, לאב הטיפוס שפותח יש כיום מתח של שני וולט בלבד לעומת 3.6 של סוללת ליתיום-יון ממוצעת. לדברי ראש המחקר, פרופסור דאי הונג'י, הפיתוח נמצא בתחילת דרכו ובעתיד יהיה ניתן לשפר את ביצועי הסוללה על ידי שימוש בחומרים מתקדמים יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות