אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק אצלנו: הזינוק במחירים גרם לצעירי בריטניה לוותר על חלום הדירה צילום: שאטרסטוק

לא רק אצלנו: הזינוק במחירים גרם לצעירי בריטניה לוותר על חלום הדירה

סקר חדש מגלה שהשנה חלה ירידה של 6% במספר הבריטים שחוסכים לקראת רכישת בית משלהם. משך הזמן שנדרש כדי לחסוך הון עצמי מינימלי זינק ב־48% בשנתיים. הצלחת תוכנית סבסוד המשכנתאות הממשלתית נתפסת כחלקית בלבד

07.04.2015, 21:13 | שירות כלכליסט

מחירי הדיור הגבוהים והקיפאון בשכר הריאלי בבריטניה מביאים את צעיריה לוותר על חלום רכישת דירה — על כך דיווח אתמול "הגרדיאן".

לפי סקר שפרסם הבנק הבריטי האליפקס, שיעור הבריטים בגילי 20–45 שחוסכים כסף עבור הון עצמי ללקיחת משכנתא ירד בשנה האחרונה ב־6%, מ־49% ל־43%. בשלוש השנים שלפני כן לא חל כל שינוי בשיעור החוסכים. 

קראו עוד בכלכליסט

 מחברי הדו"ח מצביעים על כך ש"עוזרים לקנות" — תוכנית המשכנתאות המסובסדות של הממשלה הבריטית שיצאה לדרך בשלהי 2013 — כשלה בשיכוך החששות של צעירים מכניסה לשוק הדיור בממלכה. לפיכך, המגמה של נטישת החלום לרכוש בית עשויה ליצור נורמה חדשה של שכירות לטווח ארוך, ושיעור בעלות נמוכה יחסית של דיירים על דירותיהם.

פועל בניין בלונדון. הזמן הדרוש לרכישת דירה עלה בחדות, צילום: בלומברג פועל בניין בלונדון. הזמן הדרוש לרכישת דירה עלה בחדות | צילום: בלומברג פועל בניין בלונדון. הזמן הדרוש לרכישת דירה עלה בחדות, צילום: בלומברג

בהתאם, רק 8% מהמשתתפים בסקר העריכו כי לתוכנית "עוזרים לקנות" היתה השפעה חיובית מהותית על האפשרות לרכוש בית, בעוד 24% העריכו כי השפעתה החיובית של התוכנית היתה שולית בלבד.

נתון מדאיג נוסף שחושף הסקר הוא משך הזמן שנדרש כדי לחסוך הון עצמי ללקיחת משכנתא לשם רכישת דירה. בריטים שמתכננים לרכוש בית יידרשו ל־5.35 שנים בממוצע כדי להגיע להון עצמי שיאפשר להם לקבל משכנתא, לעומת 3.6 שנים של חיסכון שלהן נדרשו בריטים שרכשו דירה לפני העלייה החדה במחירים.

בארגון ג'נריישן רנט, שמקדם את זכויות שוכרי הדירות בבריטניה והשתתף באיסוף הנתונים בסקר, טענו כי זינוק של 20% במחירי הדירות בשנתיים האחרונות הוא שהביא לירידה במספר האנשים שחוסכים לקראת רכישת בית. "הנתון הזה לא היה בעייתי לו שכירת בית היתה חלופה הולמת לבעלות על בית, אבל בשטח מדובר באפשרות יקרה, לא בטוחה ובאיכות נמוכה", מסר ל"גרדיאן" דובר הארגון.

הדו"ח של הליפקס התפרסם כחודש בלבד לפני הבחירות הכלליות בבריטניה, שבהן מחירי הדיור הם מהנושאים הבוערים שעל הפרק. לאחר שהשבוע פורסמו נתונים על ירידה של 5% במספר התחלות הבנייה בבריטניה בינואר, מפלגת הלייבור שבאופוזיציה הודיעה כי אם היא תיבחר להרכיב את הממשלה, היא תקים קרן בגובה 5 מיליארד דולר שתוקדש לסיוע בבניית 125 אלף יחידות דיור. יו"ר הלייבור אד מיליבנד אמר כי הקרן היא חלק מתוכנית רחבה יותר שתבטיח בניית 200 אלף יחידות דיור בשנה עד שנת 2020.

מנגד, שר האוצר המכהן ג'ורג' אוסבורן הבטיח להגדיל את מספר התחלות הבנייה באמצעות הקלה בהליכי התכנון וכן באמצעות תוכנית סבסוד ממשלתיות בסגנון "עוזרים לקנות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
בקרוב אצלנו נחישות ועשייה כמו אצל ידידינו הבריטים.
רק לקנא בנחישות שלהם . הם זיהו את הבעיה (בניגוד לישראל שהתעוררו שהמחירים הגיעו למימד מפלצתי) גם אם לא הצליחו לפתור אותה לפחות ניסו .אצלנו שר האוצר לשעבר זרק הבטחות בלי כיסוי ולבסוף גם עף מהממשלה והשאיר את הצעירים עם מחירי דירה יותר גבוהים.
אזרחית  |  12.04.15
9.
מה שהמדינה לא מבינה זה
שאינטרס לאומי הוא שתהיה דירה לכל אחד, זה כרית ביטחון משלימה לפנסיה. כרגע לאחר וועדת בכר סחרו בתיקי הפנסיה והגמל שלנו , החברות המנהלות חוגגות על חשבוננו בדמי ניהול מופרזים, בנוסף על סביבת ריבית נמוכה ועליית תוחלת החיים תשאיר הרבה צעירים בעוני בגיל השלישי, אז יצטרכו להשתמש בכסף של הדירה כדי לחיות עוד 20 שנה. סיבסוד עכשיו של דירות לצעירים זה אינטרס ממשלתי. חבל שהם רואים רק את הצד של ההכנסות המטורפות ממיסים על קרקעות ודירות שהם גורפים לקופת האוצר בלי לתת משהו חזרה.
זיו , שכירות  |  12.04.15
6.
יתכבד הכלומניק מתגובה 5 לספר לנו מה כבר עשה בחייו כדי לקנות דירה?
האם פתחת רגלייך לבוס כשלא קיבל מאשתו ולכן אתה ממורמר? בכלל, רוב הסיכויים שאתה מרוויח שליש ממה שאני מרוויח, וסביר להניח שגם מלומד פחות, ולכלומניק שכמוך בטח נתנו הלוואת מדינה - כי היית כלומניק, והמשכנתא שהיית צריך לקחת לא התארכה יותר מ7 שנים, וכנראה שגם היא נגמרה תוך כמה שנים בודדות כי יום בהיר אחד עברו מלירה לשקל ומחקו לך את החוב בבנק, כי אחרת היית נשאר כלומניק. מדהים איך כל פליץ שקיבל פה דירת עמידר תופס תחת ומעז לפתוח ת'פה ולהטיף...
הייטקיסט  |  09.04.15
לכל התגובות