אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכדורגל הישראלי הוא חלק מעולם הכדורגל צילום: אריאל שרוסטר

הכדורגל הישראלי הוא חלק מעולם הכדורגל

משק כנפיו של גארת' בייל בריאל מדריד עשוי ליצור שינויים קטנים באטמוספירה של הכדורגל הספרדי, שבסופו של דבר יגרמו להופעת סופת מאמנים ספרדים בליגת העל של ישראל

08.04.2015, 17:36 | אוריאל דסקל

הנשיא ספ בלאטר דוחה את הדרישה הפלסטינית להשעות את ישראל מפיפ"א כיוון שהממשל הצבאי הישראלי לא מאפשר חופש תנועה מלא לכדורגלנים פלסטינים. ג'בריל רג'וב, יו"ר ההתאחדות לכדורגל הפלסטינית, קיווה שהודעת פיפ"א על כך שישראל תורחק מפעילות בארגון תפעיל לחץ על ממשלת ישראל. זו משאלת הלב של פלסטינים רבים - אבל פיפ"א אינה יכולה לקחת צד בנושא הזה כי מדובר בהתערבות פוליטית בוטה. מלבד העובדה שפיפ"א מתנגדת לכל התערבות פוליטית בכדורגל, אם הארגון ירחיק את ישראל מפעילות בגלל משהו שבכלל אינו קשור לכדורגל - מה ימנע ממנה, כביכול, להרחיק את רוסיה מפעילות בגלל המשבר באוקראינה? והאם טיבט תוכל להביא להרחקתה של סין מהכדורגל העולמי? כמובן שלא. ישראל "ניצלה" בזכות קהילת הכדורגל הבינלאומית.

קראו עוד בכלכליסט

אבל להיות חלק מקהילה מגיע עם זכויות וגם חובות. המוסדות המשפטיים של פיפ"א הורו היום (רביעי) להתאחדות לכדורגל להוריד שש נקודות ממאזנה של מ.ס אשדוד, וזאת עקב אי קיום פסק בוררות לגבי חוב של אשדוד לקבוצת קאדונה יונייטד הניגרית, ממנה הגיע אליה אפה אמברוז, שנמכר לסלטיק הסקוטית (שם הוא משחק כיום). לאשדוד יש את הזכות לערער על ההחלטה אבל פיפ"א כבר דרשה לראות הוכחה מיידית להורדת הנקודות ולטבלה החדשה של ליגת העל ופיפ"א התריעה כי אם הנקודות לא יורדו מיד, סנקציות יינקטו כנגד ההתאחדות הישראלית.

בהודעה שנשלחה מטעם האחראי על ועדות המשמעת של פיפ"א אל ההתאחדות לכדורגל נכתב כי הגיעו ארבע התראות מצד הנציגים המשפטיים של קאדונה יונייטד בין דצמבר לפברואר האחרונים, וכולן הועברו לאשדוד, שאנשיה טענו שהם העבירו חלק מהסכומים. הקבוצה קאדונה היא זו שדרשה את הפחתת שש הנקודות לאשדוד ופיפ"א הפעילה את הסעיף שנקבע בבוררות בין הקבוצות באוקטובר ובו נקבע שיש להוריד את הנקודות. פיפ"א דרשה גם הוכחה מיידית להורדת הנקודות ולטבלה החדשה של ליגת העל. פיפ"א התריעה כי אם הנקודות לא יורדו מיד, סנקציות ינקטו כנגד ההתאחדות הישראלית - אחת מהסנקציות האפשריות - הרחקה מכל פעילות של פיפ"א.

ספ בלאטר נשיא פיפ"א, צילום: רויטרס ספ בלאטר נשיא פיפ"א | צילום: רויטרס ספ בלאטר נשיא פיפ"א, צילום: רויטרס

בקצרה, אשדוד לא היתה מוכנה להעביר את הכסף בגלל שהיה מדובר בחשבונות פרטיים ולא של הקבוצה - אבל פיפ"א קבעה כי החשבונות הללו "מספיק טובים". כל זה לא משנה, קביעת פיפ"א עשויה להוריד את מ.ס אשדוד לליגת המשנה וזו בעקבות קביעה שהיא חייבת כסף לקבוצה ניגרית. וחמור עוד יותר - הבעיה הקטנה שהחלה בחוב של אשדוד של כמה מאות אלפי יורו לקבוצה ניגרית - עשויה להוביל להרחקת ישראל מפעילות פיפ"א. למען האמת, הסיכוי שזה יקרה גבוה יותר מאשר הסיכוי שג'בריל רג'וב יביא להרחקת ישראל מפיפ"א.

המסקנה מהסיפור הזה היא שעולם הכדורגל גלובלי יותר מתמיד. על שחקן שמביאים לישראל מניגריה ואחר כך מוכרים לסקוטלנד צריך להעביר כסף - כי זה חלק מסט חוקים גלובלי של פיפ"א.

והגולבליזציה הזאת היא לטוב ולרע. סינים רוכשים קבוצות בהולנד, קטארים משקיעים בקבוצות ספרדיות, הפרמיירליג הופכת לממש ליגה בבעלות אמריקאית וה-MLS, ליגת הכדורסל של צפון אמריקה, הופכת לליגה שמשפיעה על הליגות הקטנות והגדולות באירופה. ובעולם הזה הכל מחובר והכל משפיע על הכל. משק כנפיו של גארת' בייל בריאל מדריד עשוי ליצור שינויים קטנים באטמוספירה של הכדורגל הספרדי, שבסופו של דבר יגרמו להופעת סופת מאמנים ספרדים בליגת העל של ישראל.

זה נכון לענייני רישום ושוק העברות וזה נכון גם להתפתחויות טקטיות. וככל שמבינים זאת טוב יותר, ככה אפשר להתנהל בעולם הכדורגל הגדול הזה בצורה יעילה יותר. הכדורגל הישראלי אינו אי בודד, הוא חלק מעולם הכדורגל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות