אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בליכוד מאמינים שש"ס תוותר על מינהל התכנון תמורת פיצוי צילום: עמית שאבי

בליכוד מאמינים שש"ס תוותר על מינהל התכנון תמורת פיצוי

נתניהו וכחלון נפגשו היום כדי לפתור בין היתר את הסוגיה באיזה משרד יפעל מינהל התכנון. בש"ס מתנגדים בחריפות לדרישת כחלון להוציא את מינהל התכנון ממשרד הפנים, אך גורם בליכוד אמר: "נראה שאפשר יהיה לפתור את העניין בכסף"

12.04.2015, 18:45 | רוני זינגר

הקרב על מינהל התכנון במשרד הפנים מתחמם: בשבוע האחרון קיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי שתי פגישות ובהן דנו על כניסתה של ש"ס לממשלה המתרקמת. במהלך השיחות הבהיר דרעי כי לא יוותר על מינהל התכנון.

קראו עוד בכלכליסט

משה כחלון, צילום: גיל נחושתן משה כחלון | צילום: גיל נחושתן משה כחלון, צילום: גיל נחושתן

מינהל התכנון מהווה חלק מרכזי בעבודת משרד הפנים - משרד שאותו מייעד נתניהו לדרעי, שמצדו מעוניין מאוד בתיק זה. ואולם מנגד, יו"ר כולנו משה כחלון דורש להפריד את מינהל התכנון ממשרד הפנים ולהעבירו לידיו כשר אוצר או תחת מוסד ממשלתי אחר שיקבל אחד מאנשיו. מאז החל המשא ומתן הקואליציוני, משנן כחלון כמנטרה את דרישותיו ל"ארגז כלים" שיאפשר לו לקדם את רפורמת הדיור שלו. לפיכך הוא דורש לקבל גם את מינהל התכנון שאחראי למעשה על תכנון־העל ברחבי המדינה, ומהווה חוליה חשובה אחת לפני שלב הביצוע והשיווק. אתמול נפגשו נתניהו וכחלון, ומקורבים לשניים מסרו כי "הפגישה היתה חיובית" וכי נראה ש"המחלוקות התקדמו לפתרונות".

בימים האחרונים, כדרכו של משא ומתן, הופץ מידע רב לא מבוסס מבעלי אינטרסים הנוגעים למאבק על חלוקת התיקים, ודווח כאילו ש"ס תוותר על מינהל התכנון תמורת "פיצוי הולם" כשר או סגן שר במשרדים נוספים. לפחות בשלב זה ש"ס מפגינה שרירים, ובכירים במפלגה וכן מי שלוקח חלק בצוות המשא ומתן חזרו ואמרו ביממה האחרונה כי "הסיפור הזה של פיצוי בדמות סגן שר האוצר או משהו דומה לא היה ולא נברא ונולד אצל בעלי עניין". שמו של חבר ש"ס יצחק כהן מוזכר שוב ושוב כמועמד לחזור למשרד האוצר, לאחר שכיהן בעבר כסגן שר האוצר. גורמים המקורבים למשא ומתן הבהירו כי הפעם, אם יבשילו התנאים, ש"ס תדרוש תפקיד של שר נוסף במשרד האוצר - מצב שהתקיים כבר בעבר - ולא תסתפק בסגנות. גורמים בש"ס אמרו כי "בלי מינהל התכנון כוחו של משרד הפנים ייפגע משמעותית" והבהירו כי אינם מחפשים ג'ובים ולכן לא יהיה אפשר לקנות אותם בתפקידים אחרים.

לעומת זאת, הביעו היום גורמים המקורבים למו"מ מטעם הליכוד דווקא אופטימיות באשר לאפשרות לנסח פתרון יצירתי, כך שמינהל התכנון יגיע בסופו של דבר לידיו של כחלון ומנגד ש"ס תפוצה. גורם בליכוד המצוי בפרטים אמר כי "נראה שבמקרה הזה יהיה אפשר לפתור את העניין בכסף".

עם תום חג הפסח צפוי המשא ומתן הקואליציוני לעלות הילוך אף שההערכה היא, מצד כלל המפלגות, שהדיונים המהותיים להרכבת הממשלה יתקיימו סמוך למועד האחרון להרכבתה, 6 במאי. הקושי המרכזי מסתמן סביב דרישותיו של כחלון. מלבד מינהל התכנון, כחלון מתעקש, לצד תיק האוצר, גם לקבל לידיו את רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי, ראשות ועדת הכספים והמשרד להגנת הסביבה.

מחר ייפגשו צוותי הליכוד והבית היהודי ובהמשך נקבעו פגישות גם עם ישראל ביתנו והמפלגות החרדיות. ככל שהדבר נוגע לחרדים, המשא ומתן מתקדם באינטנסיביות. לאחר שסוכמו העקרונות עם יהדות התורה ועם ש"ס, עובדים הצוותים המקצועיים על התאמות בנושאים השונים. כך, למשל, דיון מעניין מתקיים בין המפלגות לבין משרד האוצר וצוות הליכוד על הדרישה לפטור ממע"מ על מוצרי מזון. התנגדות האוצר לפטור מלא הביאה להצעה להחיל 1% מע"מ, נוסח שש"ס היתה מוכנה לקבל, אלא שאז התברר כי באוצר או מכיוון צוות המשא ומתן של הליכוד מבקשים להכניס לעניין את הירקות והפירות הנהנים כיום מפטור מלא. לדרישה זו מתנגדים בש"ס נחרצות, והצוותים ממשיכים לנסות לגבש הסכמה בנושא.

מסך העשן האופף את המו"מ הקואליציוני הוא כר נוח לאינספור שמועות בנוגע להבטחות תיקים. בפועל, מעט מאוד תיקים ותפקידים הובטחו באופן רשמי. כחלון אכן קיבל מנתניהו את תיק האוצר, משה גפני אכן קיבל את ראשות ועדת הכספים, דרעי אכן קיבל את ההצעה למשרד הפנים. עוד סוכם עם יעקב ליצמן כי ייכנס לתפקיד סגן שר הבריאות עם סמכויות שר מלאות. כן סוכמה גם החזרת קצבאות הילדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות