אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה-PC מחשב קיצו לאחור: הרבעון האחרון היה החלש ביותר מאז 2009

ה-PC מחשב קיצו לאחור: הרבעון האחרון היה החלש ביותר מאז 2009

לפי נתוני חברות מחקר, חלה צלילה של בין 5.2 ל-6.7% במכירות המחשבים האישיים מתחילת השנה. רק שתי יצרניות הצליחו להגדיל את היקף המכירות שלהן: לנובו - שניצבת בראש הטבלה - ו-HP. זאת, בעוד מכירות Dell, אסוס ואייסר צונחות

13.04.2015, 11:51 | נמרוד צוק
שוק ה-PC העולמי התכווץ ברבעון הראשון של 2015 ב-5.2% לעומת הרבעון המקביל ב-2014 והסתכם ב-71.7 מיליון יחידות שנמכרו, כך קובע דו"ח של חברת המחקר גרטנר שהתפרסם בסוף השבוע. דו"ח של IDC שפורסם במקביל מציג סיכום קשה יותר מבחינת היצרניות, עם ירידה של 6.7% ל-68.5 מיליון יחידות - הרבעון החלש ביותר מאז הרבעון הראשון של 2009, על פי נתוני החברה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי גרטנר, הירידה נובעת בחלקה מהגידול החד פעמי ב-2014 ברכישת מחשבים חדשים בשוק העסקי, בשל ההחלטה של מיקרוסופט לסיים את התמיכה בווינדוס XP שעודדה לקוחות עסקיים לשדרג את עמדות העבודה שלהם, והואטה שוב בחודשים האחרונים. גרטנר צופה כי שוק המחשבים השולחניים ימשיך לצנוח במהירות בעוד שוק הניידים ימשיך לגדול.

סטודנטים עם מחשבים ניידים באוניברסיטת תל אביב, צילום: אריאל בשור סטודנטים עם מחשבים ניידים באוניברסיטת תל אביב | צילום: אריאל בשור סטודנטים עם מחשבים ניידים באוניברסיטת תל אביב, צילום: אריאל בשור

לנובו שמרה ברבעון זה על מקומה בראש רשימת היצרניות, עם 18.9% מהשוק (על פי נתוני גרטנר), כאשר היא ו-HP היו החברות היחידות שהצליחו להגדיל את מכירותיהן. החברה סיימה את הרבעון עם מכירות של 13.6 מיליון יחידות, 5.7% יותר לעומת הרבעון המקביל ב-2014. HP הציגה צמיחה מתונה יותר של 2.5%, מ-12.14 מיליון יחידות ל-12.44 מיליון, והיא מחזיקה כיום ב-17% מהשוק.

ומה על המפסידות? Dell ירדה מ-9.5 מיליון יחידות ל-9 מיליון (צניחה של 5.1%), אסוס איבדה 2.9% (מ-5.46 מיליון יחידות ל-5.3 מיליון) ואייסר ירדה מ-5.6 מיליון יחידות ל-5.2 מיליון, ירידה של 6.8 אחוז. חלקן של היצרניות הקטנות צנח מ-39.8% מהשוק ל-36.5% והן ירדו מ-30.1 מיליון יחידות ל-26.2 מיליון.

על פי נתוני IDC, לעומת זאת, HP כמעט סגרה את הפער מול לנובו, עם צמיחה של 3.3% במכירות ונתח שוק של 19%, לעומת 3.4% ו-19.6% ללנובו. גם לפי הדו"ח שלה אייסר ו-Dell ירדו במכירות, אבל אסוס דווקא צמחה ב-4.4% וכבשה כ-7% מהשוק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
ניתוח שטחי ולא משקף
1. מדובר במכירות מחשבים נייחים מורכבים ממותגים, מתעלם משוק הרכבת המחשבים על ידי חנויות וצרכנים פרטיים. מדובר בעיקר בארגונים עסקיים, ולא בצרכן הפרטי. 2. גם מחשבים מורכבים ממותגים לא מוחלפים תמיד, אלא מתבצע שדרוג רכיבים, גם בחברות וגם בפרטיים. כיום אין שינויים משמעותיים לצרכנים רבים בנושא העיבוד, ולרוב ניתן לשפר את ביצועי המחשב או להתאימו לדרישות משתנות על ידי החלפת רכיבים מסויימים. בקרוב נגיע לאותו המצב גם בסלולרי.
oh-da  |  14.04.15
10.
מחשב תמיד יצטרכו
כל המקצוענים צריכים מחשב, החל ממנהלי חשבונות וכלה במהנדסים, גרפיקאים, תוכניתנים, מנהלי מכירות, רופאים וכו, אף אחד מהם לא יכול לעשות את עבודתו באופן רציני רק באמצעות טלפון או טאבלט, ולו משום שהתקנים אלו ממש לא נוחים לקלוט מידע ולבצע עליו מניפולציות, וגודל המסכים שלהם די קטן. המקום היחיד שבו המחשב האישי יכול להפגע הוא התחום הביתי, למי שמשתמש רק ברשתות חברתיות, מגיב בקצרה על מיילים אם בכלל, ורק גולש באינטרנט, יכול להיות שאין ממש צורך במחשב אישי, או לפחות אין ממש צורך במחשב אישי לכל אחד מבני הבית כפי שהיה לפני כמה שנים. כמובן שיכול להיות שאלו יהיו מחשבים ניידים, אבל נייד ונייח זה אותו דבר. באופן אישי אני לא רואה הבדל בין נייח ונייד, אבל כנראה שהנייחים הם אלו שיפגעו יותר. אז נכון תהיה קצת ירידה, בעיקר בגלל שהיום לא צריך לרוץ ולקנות מחשב חדש בכל שנה שנתיים, כי הכל היום רץ גם ככה בעיקר בדפדפן, וגם אם לא, עדיין צריכת המשאבים די דומה למה שהיה לפני כמה שנים, אבל בסופו של דבר השוק יתאזן גם אם יתכווץ קצת.
משה , תל אביב  |  13.04.15
9.
על מה מדברים בדיוק? על PC מוכן מראש כמובן....
לא על הרכבה עצמית שיותר נפוצה אצל אנשים רגילים. היחידים שבד"כ קונים מחשב מוכן מראש הם מוסדות ואירגונים. המחשב האישי הוא פה לעוד זמן ארוך. מי שמחזיק מחשבים ישנים יצטרך להחליף לחדש יותר בסופו של דבר. כך שהמשך קניה יהיה רק מצומצם יותר. הצימצום יהיה עד גבול מסויים בו יווצר שיווי משקל בו הנושא של חדש וישן יהיה 1:1. כך גם הנושא של כל טכנולוגיה שמישה... בסופו של יום הפיתוחים כבר לא יהיו רלוונטים מבחינת הצרכן עקב שיפורים מזעריים.
מחשב אישי  |  13.04.15
8.
פשוט אין צורך לקנות חדש.
כוח החישוב בPC לא התקדם בשנים האחרונות כשאינטל השקיעה בעיקר ביעילות וצריכת חשמל נמוכה. התוכנות התייעלו, ווינדוס 8 לא דורשת מחשב חזק יותר ממה שXP דרשה, וXP יצאה בשנת 2011...אין צורך לשדרג אלא אם כן מטרת המחשב זה משחקים, וגם זה כרגע די מקורקע כי דור הקונסולות הנוכחי מכתיב צורך בחומרה די עלובה. אז יש האטה. בנוסף אם פעם בשביל לגלוש באינטרנט, שזה מה שרוב האנשים עושים היית צריך PC, היום ניתן לגלוש בטאבלט ובפלאפון. העולם השתנה, והPC לא הולך לשום מקום.
13.04.15
לכל התגובות