אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה יוצאת למאבק ב"כרס הבירה" צילום: שאטרסטוק

אירופה יוצאת למאבק ב"כרס הבירה"

באיחוד האירופי מקדמים הצעת חוק שלפיה יצרני הבירה יחויבו להדביק על כל בקבוק תווית עם מספר הקלוריות. בישראל ירימו את הכפפה?

14.04.2015, 22:15 | שירות כלכליסט

"כרס בירה" - כולנו ככל הנראה מכירים את המושג וכולנו כנראה יודעים שבירה משמינה. אבל האם אנחנו יודעים בדיוק כמה קלוריות יש בכל כוס או בקבוק בירה שאנחנו שותים? לא בטוח. פעילים באיחוד האירופי לוחצים על האיחוד לחוקק חוק שיחייב ציון מספר הקלוריות על גבי בקבוקי בירה.

קראו עוד בכלכליסט

הפרלמנט האירופי כבר נקט צעדים ראשונים בנושא בחודש שעבר, כאשר ביקש מהנציבות האירופית להגיש נוסח חוק הדורש התווייה כזו עד 2016. זאת חרף התנגדות עזה מצד תעשיית הבירה האירופית.

מתוך 68 חברים בוועדה לענייני בריאות של הפרלמנט האירופי, 63 חברים הצביעו בעד החוק הנועד לחייב יצרניות בירה לציין באמצעות תוויות על גבי בקבוקי הבירה את הסכנות הטמונות בצריכת אלכוהול לנשים בהריון ולנהגים.

את המאמץ לחקיקת החוק מובילה חברת הפרלמנט מבריטניה גלניס ווימוט, שנכשלה בניסיונה הראשון ב-2011 בשל לחץ כבד מצד תעשיית המשקאות.  "לצרכנים יש הזכות לדעת שבכוס יין יש אותו מספר הקלוריות כמו בפרוסת עוגה ושצריכת אלכוהול במהלך הריון מסוכנת לעובר", אמרה. "לא מדובר בניסיון לומר לאנשים מה לעשות - אלא בהנגשת מידע חשוב כדי שיוכלו לקבל החלטות מושכלות".

חגיגת בירה באוקטוברפסט בגרמניה חגיגת בירה באוקטוברפסט בגרמניה חגיגת בירה באוקטוברפסט בגרמניה

יצרניות המשקאות עצמן מתמודדות על לחץ גובר מקרב הצרכנים לשקיפות בכל הנוגע לספירה הקלורית של המשקאות. אילריה פסאראני מארגון הצרכנות האירופי (BEUC) אמרה כי זכותם של צרכני בירה לדעת כיצד היא תשפיע על הדיאטה שלהם. "רובנו יודעים שיש לצרוך אלכוהול במתינות, אולם אנו הרבה פחות מודעים להשפעה של אלכוהול על הבריאות ועל המשקל שלנו", אמרה. "כמה אנשים יודעים שבחצי ליטר בירה יש את אותה כמות קלוריות כמו בחפיסת שוקולד?"

הרקע למהלך באירופה הוא הרצון בבריטניה ובסקנדינביה למתן את השתייה המופרזת בקרב הצעירים כדי למתן את העלייה במשקל יתר שנגרמת בין השאר בשל צריכת אלכוהול. גורם המקורב לעניין אמר ליאהו, כי חרף המחלוקת בין צפון אירופה לדרומה בשאלת התוויות והרגישות של יצרני היין בצרפת, ספרד ואיטליה לנושא - נראה שחוק זה יאומץ הפעם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
איתי העצלן שותה בירה
הי יש לי חבר עצלן שקוראים לו איתי. תחפשו בגוגל את המילה עצלן ותגלו שאיתי עצלן. אני וסיין שותים וויסקי ומשמינים אבל איתי העצלן שותה בירה ולא משמין. ההשמנה מבירה היא לא מהבירה עצמה אלא מהנשנושים ליד שאיתי העצלן אוהב לנשנש שוקולד ולראות סדרות ב MYTV IL תשתו בירה הרבה ולא תשמינו כל עוד לא תגעו בנשנושים מהצד. אכרם אבו זובי
אכרם אבו זובי , בנגקוק  |  15.04.15
6.
ישראל מדינה ערבית. למה שתלך בעקבות אירופה? איפה הגיון?
הרבה יותר סביר שיאסרו כן על צריכת אלכוהול. בכל מקרה, עדיין מעשנים בפאבים ככה שחוקים זה לא הבעיה. הבעיה האמיתית, כמו בכל מדינה ערבית, זה שהחוקים נשארים בספר החוקים, בין השאר כי המשטרה עסוקה מדי בלעסות לעצמה ולא פנויה באמת לעבוד.
בוקיסריקי  |  15.04.15
לכל התגובות