אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאול מופז בעדות אופי לראש העיר ר"ג שהורשע בקבלת שוחד: "לוחם ומחנך" צילום: תומי הרפז

שאול מופז בעדות אופי לראש העיר ר"ג שהורשע בקבלת שוחד: "לוחם ומחנך"

השר והרמטכ"ל לשעבר מעיד במשפטו של ראש עיריית ר"ג: "צבי בר הוא חבר לנשק, כך היה וכך יישאר בלב ובנפש"

14.04.2015, 10:07 | זוהר שחר לוי

"צבי בר הוא חבר לנשק, כך היה וכך יישאר בלב ובנפש. הוא בן הארץ הזאת, עליה לחם ושאותה בנה ושאת אזרחיה שירת. כל אלה יעמדו לזכותו כשכבוד השופט יבוא לקבל את ההחלטה", כך אמר הבוקר (ג') השר והרמטכ"ל לשעבר שאול מופז בבית המשפט במסגרת עדות אופי לראש העיר ר"ג לשעבר שהורשע בקבלת שוחד.

"העדות שלי", אמר מופז, "היא עדות אופי על רקע היכרות של עשרות שנים. אני עומד בפני בית המשפט כחבר לנשק של צבי בר. בר בכל השנים שאני מכיר אותו הוא לוחם ומחנך. הדור שלנו, חיילי ששת הימים גדל על ברכי המפקדים. בר היה מג"ד 202, נלחם בששת הימים ולא צריך לספר לבית המשפט מה המשמעות של להיות מג"ד במלחמה. הקרב הקשה שלו ברצועת עזה נלמד אצל החיילים עד היום. אח"כ לחם כמח"ט בגולן במלחמת יום הכיפורים".  

קראו עוד בכלכליסט

מופז שימש גם הוא בעבר כמג"ד 202 וכן, כמו בר, שימש כמפקד בית הספר לקצינים של צה"ל. "ביה"ס חינך דורות של לוחמים וקצינים עבור עתידו של צה"ל", העיד מופז, "גם כאן בר ניחן בסגולות של דוגמא אישית, יכולת להסביר לחיילים בתחילת דרכם מה מתחייב מקצין, כמו גם הרגישות שלו לאנשים. כשאני הגעתי לתפקיד שמו כבר היה חרוט שם".

 

צבי בר במהלך משפטו (ארכיון), צילום: עמית שאבי צבי בר במהלך משפטו (ארכיון) | צילום: עמית שאבי צבי בר במהלך משפטו (ארכיון), צילום: עמית שאבי

מופז המשיך: "כמי שמכיר את שדה הפיקוד של צה"ל הוא דמות ייחודית. אחד הדברים המאפיינים אותו גם כאיש חינוך, הוא מאוד רוצה ורצה וגם פעל למען כך שהחינוך יהיה עבור הצעירים המפתח לחיים. אני למדתי את זה ממנו. ראיתי מה שעשה במערכת החינוך ברמת גם מקרוב. כשהגעתי לתיכונים בר"ג ראית את התורה של בר עוברת כחוט השני בכל ביה"ס. הוא עשה מאמץ והצליח בלהנחיל יום לימודים ארוך. בר הפך את רמת גן לעיר מובילה בישראל".

לפי מופז, בר עמד במבחן המלחמה גם כראש עיר, כששימש בתפקיד בזמן מלחמת המפרץ בתחילת שנות ה-90. "אני זוכר את הרמטכ"ל דן שומרון ז"ל", העיד, "אוסף את הפיקוד הבכיר ואומר לאחר שתסיימו את שירותכם הצבאי ותרצו לשרת הציבור יש עוד תפקידים בהם צריכים לגלות מנהיגות בעיתות משבר - כמו ראשי ערים. האיש שלנו הוכיח את זה במלחמת המפרץ. עמד שם נחוש וזקוף. בכל פעם שהרמטכ"ל הגיע הוא היה שם, הכין תוכנית לפינוי העיר, כל לקיחת התפקיד – נזקפת לזכותו ונלמדת היום אצל ראשי רשויות".

גם דוד צור, לשעבר מפקד מחוז תל אביב במשטרה ועד לאחרונה ח"כ מטעם התנועה, לדבר בשבחו של בר. "הוא היה בשבילי מפקד נערץ", העיד, "עיצב את חיי ולקח אותי בדרכו הייחודית וכמעט בתוכחה שכנע אותי להישאר בימ"מ. צור סיפר על התקופה הקשה שבה שימש כממ"ז ת"א, אז אישתו חלתה ונפטרה. "בר תמך בי בתקופה הזו", העיד.

בר, הורשע בפברואר האחרון בקבלת שוחד של 2 מיליון שקל ב-4 פרויקטים נדל"ניים שונים בעיר. בר הורשע בעבירות נוספות של הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט וזוכה ממספר עבירות של מרמה והפרת אמונים. יזמי הנדל"ן חיים גייר, דוד לוי ושאול לגזיאל הורשעו גם הם במתן שוחד לטובת קידום הפרויקטים שלהם ברחבי העיר.

עו"ד טל פרג'ון מייצג את המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עורכי הדין נבות תל־צור וירון ליפשס מייצגים את בר, לגזיאל מיוצג על ידי עו"ד ז'ק חן ופרופ' דוד ליבאי, גייר על ידי עו"ד גיורא אדרת, ולוי באמצעות עורכי הדין רונן רוזנבלום ונתי שמחוני.

סיגל, בתו הבכורה של בר, אמרה בדיון: "שום דבר לא מכין אותך לרגע הזה שבו אתה צריך לדבר על אבא שלך אחרי שהורשע במשפט פלילי. אני לא רוצה לדבר על איש הצבא או על ראש העיר, אני רוצה לספר על אבא שלי - האיש הרגיש ביותר שהכרתי. פעילות למען המדינה והציבור, זה היה נוף חיי. נולדתי לאבא שכבר היה מפקד בצנחנים. הייתי ילדה קטנה לאבא שחזר מהמלחמות מצולק וכואב".

הבת המשיכה: "החוט שקושר את כל חלקי חייו של אבי – מסרן בצנחנים ועד לתפקידו האחרון כראש עיר מורכב מכריזמה, מנהיגות ובעיקר מאנושיות ורגישות, אהבת האדם והארץ הזאת. כל חיי היינו עדים לפסיפס צבעוני ומרתק של הרבה סיפורים שאבא שלי הביא לשולחן השבת. סיפורים קטנים, יומיומיים על עזרה לחייל ללא משפחה, על אישה קשת יום שקיבלה מחשב, על נער שבניגוד לכל הסיכויים ניגש לבגרות והצליח, על פסל רחוב. בתוך כל העשייה והבנייה שליוו את חייו של אבי ידעתי שהסיפורים, העזרה והדאגה זה הדלק שמניע אותו, מעין הכוח שלוגם בימים קרים ביותר, גם בשנים האחרונות. שנות דור אבא שלי היה כראש עיר אבל מעולם ליבו לא הפך קשה או אדיש למצוקת האחר".

הבת סיפרה כי דווקא עכשיו, היא רוצה שבית המשפט ידע ש"כל חייו תפקידיו שימשו את אבי. הוא נכנס ללבבות אנשים וניסה לעשות עוד".

"אני חושבת", העידה, "שלו רק היה אפשרי, טור ארוך של אנשים, חיילים, ילדים, זקנים, אלף עדים היו עומדים במקומי ומוסיפים מילה לזכותו. מורשתו שלל אבי נכתמה בכתם קשה. אני חושבת שזה עונש קשה למי שכל חייו היו תרומה ציבורית. אני מאמינה שבסופו של יום מורשתו תהיה שלמה אצל האנשים שחדר לליבם בכוח רגישתו.. השנים האחרונות היו קשים אצלנו כמשפחה. אין לי דרך להסביר בפני איזה אתגרים עומדת משפחה שבראשה אדם ציבורי שעומד בפני חקירה ומשפט פלילי. שנים של תקשורת שורפת ומכאיבה, שנים שגבו מחיר קשה מכל אחת ואיתנו, התמודדות עם שאלות הנכדים שחוזרים מביה"ס ובעיקר אבא שמסע האשמות והמשפט וכעת ההרשעה נותנים בו את אותותיו. אני מודעת לכל השיקולים אך כבת תפקידי להראות את שעבר. במהלך השנים המשיך להיות המשענת העיקרית בחיי, רשת הביטחון, מעין הכוח שלי. כאם חד הורית הוא היה אב לבנותיי. תמיד קשוב עבורנו גם כשניהול העיר דרש ממנו ימים ולילות, תמיד תומך ותמיד שם. אני מקווה שבעזרת העדים האחרים, חבריו לנשק, פקודים, עובדים ובעזרתי קיבלתם תמונה מלאה יותר של אבי, דמותו קיבלה פנים נוספות ולא נותרה הכותרת המשפטית – מדינת ישראל נגד צבי בר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
נבות תל צור מקושר עם שופטים מושחתים שכבר לא עובדים, היום אין לו את ה לצידו
לכן הוא לא מנקה את המושחתים שלו תחת השטיח ואין באפשרותו להטות משפט. אולי היום אפשר לומר יש שופטים בישראל. כל ה ז ב ל היו מושחתים כל הזמן והיום כאשר הגיעו לגילאי זקנה שישלמו את ביתם ואת כל רכושם ואולי ירגישו את העוול שעשו לציבור. לא לשכוח שקיימים זקנים רבים שחיים בעוני. שבר יחייה גם הוא בעוני ויחד עם הסנגור שלו כולל השופטים שהשחיתו את הציבור החלש.
שישלמו על שחיתות העם החלש  |  15.04.15
לכל התגובות