אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
300 מיליון שקל לתחנת רוח: נתן חץ החל ברוד שואו לאנרג'יקס צילום: אסף שילה/ישראל סאן

300 מיליון שקל לתחנת רוח: נתן חץ החל ברוד שואו לאנרג'יקס

מיזם האנרגיה המתחדשת מייעד את הסכום שיגויס לשלב ראשון בפרויקט שיוקם בפולין בהשקעה כוללת של 1.4 מיליארד שקל. אלוני חץ עוררה את תיאבון המשקיעים כשהודיעה שתשתתף בהנפקה בהיקף 212 מיליון שקל לפחות כדי לשמור על חלקה בחברה

14.04.2015, 08:44 | אורן פרוינד
חברת אנרג'יקס פתחה אתמול בסבב פגישות עם משקיעים מוסדיים לקראת גיוס הון של 300 מיליון שקל, שאמור להיות הנפקת המניות הגדולה מתחילת השנה. מיזם האנרגיה המתחדשת, המשותף לחברת הנדל"ן אלוני חץ(72%) שבשליטת נתן חץ ולחברת הביטוח מגדל (11.9%), נסחר בשווי של 373 מיליון שקל. היקף המניות שיונפקו מהווה 44% מהחברה אחרי הכסף. ההנפקה תובל בידי גופי החיתום וליו בייס ולידר הנפקות.

קראו עוד בכלכליסט

אנרג'יקס, שבניהולו של אסי לוינגר, זקוקה לכסף לצורך פרויקט אנרגיית רוח חדש שהיא מקדמת בימים אלה. הפרויקט יוקם בשלושה שלבים בהשקעה כוללת של 1.4 מיליארד שקל, הסכום הגבוה ביותר שחברה ישראלית הפנתה לפרויקט אחד בתחום אנרגיית הרוח. הכסף מהמוסדיים ינותב לביצוע השלב הראשון בפרויקט, שעבודות הפיתוח שלו כבר החלו וצפויות להסתכם ב־400 מיליון שקל. בשלב הראשון יעמוד ההספק של הפרויקט על 30 מגה־ואט. שלב ב' יהיה בהספק של 58 מגה־ואט ובהשקעה של 365 מיליון שקל, ושלב ג' יהיה בהספק של 84 מגה־ואט ובהשקעה של 685 מיליון שקל. לעת עתה החברה מציבה בסימן שאלה את פיתוחם של שני השלבים האחרונים.

הביקושים עלו מאז ההנפקה

משיחות שקיים "כלכליסט" עם גופים מוסדיים עולה כי בשונה מהנפקת המניות הראשונית של אנרג'יקס בבורסה בשנת 2011, שזכתה לביקושים נמוכים, הפעם ההתעניינות מצד המשקיעים גבוהה. סיבה אחת לכך טמונה בפרויקטים שיש בידי החברה היום, שמחוברים לרשת החשמל בהספק של 42 מגה־ואט והניבו הכנסות של 14 מיליון שקל בשנה. אלא שהעניין שמעוררת ההנפקה נובע גם מהודעתה של אלוני חץ כי תשתתף בהנפקה בהיקף 212 מיליון שקל לפחות, כדי לשמור על חלקה היחסי בחברה. אם יצליח הגיוס, ההון העצמי של אנרג'יקס יעלה ב־160% מ־187 מיליון שקל ל־487 מיליון שקל.

הממשלה עדכנה את היעד

חץ ידוע כחובב מושבע של אנרגיה מתחדשת. את המיזם של אנרג'יקס הוא הקים בשנת 2009 מתוך רצון לקחת חלק במגמת המעבר לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בישראל. הממשלה הציבה יעד שלפיו עד שנת 2015 יעמוד ייצור זה על 5% מהצריכה, אך בפועל הייצור עומד היום על 2%. לפיכך עדכנה לאחרונה הממשלה את היעד שלה ל־10% עד שנת 2020.

נתן חץ, צילום: עמית שעל נתן חץ | צילום: עמית שעל נתן חץ, צילום: עמית שעל

אנרג'יקס נחשבת לשחקנית גדולה בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל. בתחום האנרגיה הסולארית (PV) היא הבעלים של 37 מתקנים שמחוברים לרשת החשמל, הצפויים להניב הכנסות של 54 מיליון שקל ב־2015. הפרויקט הגדול ביותר של החברה ואחד הגדולים בארץ הוא פרויקט נאות חובב, המייצר חשמל בהספק של 37.5 מגה־ואט.

בתחום אנרגיית הרוח אנרג'יקס נחשבת לשחקנית השנייה בגודלה בישראל, אחרי אנלייט מקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ'. לאנרג'יקס עדיין אין אף פרויקט בתחום זה שמייצר חשמל, אולם שישה פרויקטים של אנרגיית רוח בישראל והפרויקט האמור בפולין מצויים בתהליכי הקמה. בסך הכל מקדמת אנרג'יקס פרויקטים בהקמה בהספק 475 מגה־ואט.

על פי הערכת החברה, ההכנסות מהשלב הראשון של הפרויקט בפולין יהיו 55–59 מיליון שקל בשנה. התזרים החופשי צפוי לעמוד על 47-43 מיליון שקל, המייצגים תשואה (IRR) של 10.5%.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות