אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצעד מיליון ההולוגרמות: מחאה חברתית, הדור הבא

דו"ח טכנולוגי

מצעד מיליון ההולוגרמות: מחאה חברתית, הדור הבא

הפגנת הולוגרמות נערכה מול משרדי ממשלת ספרד כדי לעקוף חוקים שמגבילים את חופש המחאה, בריטניה לא רוצה שיוטלו הגבלות על רובוטים רוצחים, מטבח שמבשל את האוכל בעצמו והאקרים הצליחו לסחוט את משטרת מיין בארה"ב

14.04.2015, 15:38 | יוסי גורביץ
הולגורמות ברחובות

המפלגות של הסדר הישן בספרד לחוצות מעלייתו של כוח עממי חדש, מפלגת פודמוס השמאלית, שהיא כרגע המפלגה השניה במספר החברים שלה בספרד. הן גם לחוצות מאוד מההפגנות העממיות הגדולות במדינה. אז הן העבירו במרץ האחרון חוקים דרקוניים נגד חופש הביטוי והמחאה. בין השאר, החוקים אוסרים על התכנסות המונית מול הפרלמנט ועל צילום של שוטרים. המממ. מעניין מה יש להם להסתיר שם.

על כל פנים, המפגינים בספרד לא מתכוונים לשתוק. אסור לצעוד מול הפרלמנט? אין בעיה. הם ארגנו את מצעד ההולוגרמות. זה היה המצעד הראשון שנערך במציאות מדומה ואלפי הולוגרמות צעדו בסך מול הפרלמנט.

מצעד ההולוגרמות הספרדי מצעד ההולוגרמות הספרדי מצעד ההולוגרמות הספרדי

המטרה של המארגנים ברורה: החוק החדש הופך אותך מבן אדם להולוגרמה. אתה רק השתקפות. אין בעיה, בואו נראה לכם איך אתם נראים. החוק עוד לא נכנס לתוקף רשמית, ויש להעריך שבתי המשפט האירופיים יידרשו לטפל בו.

אור ירוק לפשעי מלחמה

בריטניה מתנגדת לאיסור על הפעלת רובוטים קטלניים אוטונומיים. זו, עד כמה שידוע, הפעם הראשונה שממשלה מביעה התנגדות לאיסור כזה. המשמעות, ככל הנראה, היא שבריטניה מעריכה שרובוטים כאלה ישחקו תפקיד בעל משמעות בעתיד, שעשוי להיות קרוב משנדמה לנו.

איסורי הנשק למיניהם אינם תופעה חדשה: הכנסיה אסרה על שימוש ברובי קשת בימי הביניים, אבל אף אחד לא אכף את האיסור הזה בפועל. בסוף המאה ה-19, כשממשלות התחילו להתייחס ברצינות למושג של משפט בינלאומי ומה זה אומר, השתנו פני הדברים (גם בוועידה הראשונה בנושא התנגדה בריטניה להגבלת נשק - בדגש על נשק ימי, בהיותה מעצמה בתחום). עברנו כמה מלחמות מאז, אסרנו על השימוש בזרחן (ועל כן נותנים לו כל מיני שמות אחרים כדי להמשיך להשתמש בו - למשל "עשן מתפוצץ" בצה"ל), אסרנו על לוחמת אב"כ (ועל כן כל המחקר על גזים רעילים ומגפות מזעזעות הוא, כמובן, לצרכי הגנה), ואסרנו על קליעי דום-דום רק כדי לקרוא להם בשם הנאה יותר Hollow point. ועכשיו אנחנו מגיעים לדיון ברובוטים רוצחים.

רובוטים רוצחים? אהלן וסהלן רובוטים רוצחים? אהלן וסהלן רובוטים רוצחים? אהלן וסהלן

רובוט שהורג בכוחות עצמו - בהחלטה מבוססת קוד ולא בשליטה אנושית, טכנולוגיה שנמצאת ממש מעבר לפינה - יוצר בעיות יחודיות, שהמשפט יתקשה להתמודד איתם. אם רובוט יזהה בטעות קבוצה של פליטים כקבוצה של טרוריסטים, יפתח באש ויהרוג שמונה נשים וילדים, מי אחראי? הרובוט ירה על דעת עצמו. האם האחראי יהיה המח"ט שהכוח שלו הפעיל את הרובוט? המח"ט יאמר בצדק שהוא לא נתן פקודת אש. המתכנת של הרובוט? הוא יגיד שהוא בכלל לא היה שם ומה אתם רוצים ממנו, הוא רק כתב שורות קוד על פי דרישה. מרגע שהרקטות טיפסו השמימה, למי אכפת היכן הן נופלות? זו לא המחלקה שלו. הרמטכ"ל שהזמין את הרובוט? הוא ודאי יאמר שהוא בכלל לא התכוון שיהרגו שם נשים וילדים ומי היה צריך את אסון היח"צ הזה. הממשלה שפתחה בלחימה תוך הפעלה של רובוטים שלא נבחנו די הצורך בשטח מאוכלס באזרחים? נשמע סביר, הבעיה היא שאלה בדיוק הגורמים שהניסיון אומר שאי אפשר יהיה להעמיד לדין.

כלומר, רובוטי הרג אוטונומיים מזמינים פשעי מלחמה מעצם קיומם, פשוט כי הם מאפשרים חסינות מאחריות. זו צריכה להיות סיבה טובה מספיק לאסור עליהם. חישבו על כך: כל הצבאות המודרניים יעברו רובוטיזציה: הלוחמים יהיו רובוטים כדי לא לסכן בני אדם, המפעילים שלהם יהיו תוכנות כדי למנוע התפתחות פוסט-טראומה (וכי אלגוריתמים לא צריכים לצאת חמשוש) וכן הלאה. כשהטבח הרובוטי הראשון יתבצע, זיכרו את הממשלה המערבית הראשונה שהתנגדה לאמנה שיכלה למנוע אותו.

טיפש, אבל יעיל

בחדשות רובוטיות משמחות יותר, חברת רובוטים בשם Moley Robotics הציגה בגאווה לאחרונה את ההמצאה החדשה שלה: מטבח אוטונומי. מוגבל מאוד. שקל מאוד לקלקל אותו. שבינתיים יודע להכין מנה אחת בלבד. והוא בעצם אוטונומי-למחצה. אבל היי, רובו-שף!

מה שיש שם הוא מטבח מודרני, מעוצב על פי המטבח של תכנית הטלוויזיה הפופולרית Master Chef, שמצויד גם ברובוט ענק. את האחרון, הזינו המתכנתים שלו בשידורים חוזרים ומדויקים של נזיד סרטנים שהכין אחד הזוכים בתוכנית, טים אנדרסון מ-2011.

רובו-מטבח רובו-מטבח רובו-מטבח

מה שקורה הוא פשוט: האדם שאחראי על הרובוט מניח את המצרכים בכמויות המדויקות שבהן השתמש אנדרסון בתכנית, ובמיקום המדויק שלהם. הגולם מתחיל מיד להכין את הנזיד, ועל פי כל העדויות הוא עושה את זה מצוין. הבעיה היא שאם אתה מזיז משהו, אם הידית של המחבת כמה סנטימטרים בכיוון הלא נכון, הרובוט לא יצליח. 

המטרה היא להפוך את העסק למסחרי תוך שנתיים. נראה שיש כאן עוד הרבה עבודה. יש לא מעט מיזמים שמנסים למכן את תחום המסעדנות ולהכניס רובוטים לתמונה, עד כה ללא הצלחה. על כל פנים, כנראה שתראו רובוטים שמכינים מזון פשוט במזללות הרבה לפני שתראו אותם מכינים מנות סרטנים משוכללות.  

קצרצרים

1. מבוכה לכוחות המשטרה במיין, ארה"ב: ארבעה כוחות משטרה ומשרד שריף אחד שחלקו אותה מערכת ממוחשבת, נאלצו להרים ידיים ולשלם כופר להאקרים. נוזקה שחדרה למערכת השתלטה עליה, שינתה את הסיסמאות, נעלה את הקבצים ודרשה כופר של 300 דולר בביטקוין לביטול הגזרה. אחרי שורה של נסיונות כושלים לפתור את הבעיה בכוחות עצמם, השוטרים נכנעו ושילמו את הכופר. לקח לחיים טובים: אל תקליקו על קישורים שמגיעים אליכם במייל אלא אם אתם ממש מכירים את השולח והמייל איננו חשוד.

מזימת ההאקרים הצליחה, צילום: cc-by d70focus מזימת ההאקרים הצליחה | צילום: cc-by d70focus מזימת ההאקרים הצליחה, צילום: cc-by d70focus

2. הגרלות לוטו לא פעם הוגדרו כמס על טיפשות: אם אתה קונה כרטיס לוטו כשאתה יודע שסיכויי הזכיה שלך נמוכים משמעותית מכך שתטוס לירח, אתה משלם כסף טוב על חוסר ההבנה שלך בסטטיסטיקה. זה לא אומר שאי אפשר לעשות כסף מלוטו: הרשויות בארה"ב עצרו לאחרונה את הזוכה בפרס הגדול (כ-14 מיליון דולר) בלוטו שמשותף לכמה מדינות. האיש הוא ראש אבטחת המידע לשעבר של ההגרלה הזו ועל פי החשד הוא שיחק עם התוצאות. בהתחשב בכך שהוא צולם קונה את הכרטיס הזוכה, ובהתחשב בכך שההשתתפות אסורה על עובדי הלוטו, גם הוא לא היה כנראה העיפרון הכי מחודד בקלמר. 

3. בריטניה מובילה את העולם בהורדות פיראטיות של פרקי משחקי הכס, סדרה כה פופולרית עד ששיעור ההורדות שלה מסוקר בכלי התקשורת באופן רציף למדי. כ-10% מכתובות ה-IP שהיו מעורבות בהורדה של הפרק הראשון בעונה החדשה מגיעות מבריטניה. כמו כן נרשמה עליה ניכרת בהורדות פיראטיות של פרקי העונות הקודמים. במקום השני בהורדות הפרק הראשון נמצאת ארה"ב ואחריה הודו, קנדה, וצרפת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות