אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר מיילן: "אנו מאמינים שלמיזוג עם טבע אין היגיון מסחרי" צילום: Mannie Garcia

יו"ר מיילן: "אנו מאמינים שלמיזוג עם טבע אין היגיון מסחרי"

רוברט קורי הגיב לדיווח סוכנות הידיעות בלומברג, לפיו טבע עשויה להגיש הצעה לרכישת מיילן; אמר כי החברה מחויבת לעצמאות אסטרטגית, כולל הצעתה לרכוש את פריגו

17.04.2015, 22:23 | ניר צליק

טבע עשויה להגיש הצעה לרכישת מיילן, כך על פי דיווח בסוכנות בלומברג המתפרסם הערב (ו'). עם זאת, יו"ר מיילן, רוברט קורי, מסר בתגובה כי "למדנו את פוטנציאל המיזוג בין מיילן וטבע במשך זמן מה, ואנו מאמינים שברור שלמיזוג כזה אין היגיון מסחרי מוצק או התאמה תרבותית". לדבריו, החברה מחויבת למדיניות של עצמאות אסטרטגית, כולל הצעתה לרכוש את פריגו.

הוא כינה את הידיעה בעניין "ספקולציה תקשורתית" ו"שמועה שנפוצה מזה זמן מה", ואמר כי זו לא תשנה את מדיניות החברה. קורי ציין כי במקרה זה החברה מצאה לנכון לחרוג ממדיניותה שלא להגיב לספקולציות העולות בתקשורת.

קראו עוד בכלכליסט

קורי ציין כי "כמובן, אם גורם כלשהו יגיש הצעה לרכישת מיילן, הדירקטוריון ישקול אותה בזהירות" וזאת לטובת האינטרסים של החברה והמשקיעים. אולם לדבריו, "איננו מתכוונים להגיב בהמשך על ספקולציות תקשורתיות" אלא להמשיך בתוכנית העסקית וב"עסקה מוצלחת עם פריגו".

משאלת לב של בתי השקעות?

על פי סוכנות הידיעות, טבע עדיין לא הגישה הצעה רשמית, ובסופו של דבר היא אף עשויה לא להגיש הצעה כלל. בחודשים האחרונים רווחו הערכות כי טבע עשויה לפנות למיזוג עם מיילן, אולם במקום זאת הגישה מיילן הצעה לרכישת פריגו בכ-29 מיליארד דולר ואילו טבע מצידה יצאה לרכישה קטנה יותר, של אוספקס, בהיקף של 3.5 מיליארד דולר. לפיכך, הסבירות שבסופו של דבר טבע אכן תתמזג עם מיילן קטנה בהרבה כעת. אם אכן טבע תבחר להגיש הצעה למיילן, משקיעי החברה יצטרכו לבחור בין מיזוג בין מיילן לטבע לבין רכישתה של פריגו על ידי מיילן.

קופקסון קופקסון קופקסון

מספר בתי השקעות הוציאו סקירות שדוחפות את שתי החברות ליצור חברה אחת, כאשר קשה לדעת האם גם הידיעה הנוכחית נובעת ממשאלת ליבם של האנליסטים או מרצון אמיתי למיזוג בין שתי החברות. לפני כחודש הוציאו בבית ההשקעות Cowen סקירה בה נכתב כי מיילן צריכה למכור את עצמה לחברה כמו טבע. טבע עצמה צפויה להתמודד בחודשים הקרובים עם פקיעת הפטנטים על הקופקסון אחרי שאתמול אושרה גירסה גנרית של מומנטה וסאנדוז, כך שאחת מהדרכים שבהן היא עשויה לבחור במסגרת ההתמודדות היא מהלך גדול של רכישתה של מיילן.

האנליסט קן קצ'יטורה כתב לפני חודש כי "למרות שלמיילן יש אפשרויות התפתחות גם כחברה עצמאית, אלו לא ייצרו עבור מחזיקי המניות ערך גבוה כמו שמכירה של החברה עשוייה לייצר". עם זאת, בתי השקעות אחרים כגון ברנשטיין כתבו כי הסיכוי שעסקה כזו תצא לפועל אינו גבוה משום ששווי השוק של מיילן עומד על 22 מיליארד דולר בעוד זה של טבע עומד על 49 מיליארד דולר. לפיכך מדובר בעסקת ענק עבור טבע, שסביר להניח שתפעל לקידום עסקה בסדר גודל של עד 10 מיליארד דולר.

נקודה בעייתית נוספת היא כי למיילן פעילות גנרית ענפה בארה"ב וכך גם לטבע, והרגולטור האמריקאי עשוי להתנגד למיזוג שיוביל לצמצום התחרות, בשעה שממשלת ארה"ב פועלת להורדת עלויות הטיפול הרפואי.

עם פרסום תוצאות הרבעון הרביעי של טבע, ציין המנכ"ל ארז ויגודמן כי טבע תחפש לרכוש חברה בשווקים גדולים, העוסקת בגנריקה מורכבת, במוצרי מקור או בפורטפוליו של מוצרים עתידיים. אף אחד מתחומים אלה אינם התחומים בהם פעילה מיילן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות