אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"היוזמה לפטור ממע"מ על מזון שגויה ובזבזנית" צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

"היוזמה לפטור ממע"מ על מזון שגויה ובזבזנית"

מזכ"ל ה-OECD אנחל גוריה בראיון לכלכליסט: "עדיף לטפל בבעיית מחירים על ידי צעדים כלכליים ולא על ידי עיוות מערכת המס. לא תצליחו לגבות את כל המע"מ בצורה הזו, והרבה אנשים ינצלו את המערכת. עדיף לגבות את המס ואז להשקיע בשכבות החלשות"

19.04.2015, 06:49 | שאול אמסטרדמסקי

"אל תיצרו פטורים ממע"מ, אל תיצרו מערכת של מע"מ דיפרנציאלי. אם תעשו את זה, תחלישו את מערכת המס שלכם, והיא תהיה מחוררת כמו גבינת גרוייר שוווייצרית. אני אומר לך את זה מניסיוני כשר אוצר ומניסיוני כיו"ר ה־OECD בתשע השנים האחרונות. ראיתי מדינות מסתבכות עם זה". כך אמר אתמול בשיחה בלעדית עם "כלכליסט" מזכ"ל ה־OECD אנחל גוריה. השיחה עם גוריה נערכה לרגל מלאת חמש שנים להצטרפות ישראל לארגון.

קראו עוד בכלכליסט

גוריה, השוהה בוושינגטון, הוסיף בשיחה כי "מערכת מע"מ אחידה כמו שלכם קלה יותר לגבייה. אם יש בה חורים, המערכת תהיה חלשה יותר, לא תצליחו לגבות את כל המס שאתם רוצים והרבה אנשים ינצלו את המערכת".

“הפטור לא ישיג את המטרות שלשמן הוא יונהג”

גוריה אמר את הדברים על רקע המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לבין השותפות בממשלה העתידית, ובעיקר סביב המשא ומתן על היוזמה לפטור ממע"מ על מוצרי המזון הנמצאים בפיקוח (וייתכן שלא רק עליהם). לפי גוריה, צעד זה הינו שגוי, בזבזני מבחינת העלות שלו ולא ישיג את המטרה שלשמה הוא יונהג.

נתניהו. טיפ מה-OECD, צילום: איי אף פי נתניהו. טיפ מה-OECD | צילום: איי אף פי נתניהו. טיפ מה-OECD, צילום: איי אף פי

בסוף 2013 השתתף המזכ”ל גוריה בישיבה מיוחדת של הממשלה בה הציג את הסקירה התקופתית שערך הארגון על כלכלת ישראל (סקירה שנערכת אחת לשנה וחצי לערך). הוא ישב בצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושיבח את הכלכלה הישראלית, תוך שהוא מצביע על חוזקותיה וחולשותיה.

אחת מנקודות החוזק של הכלכלה הישראלית, כך לפי אותו דו”ח של ה־OECD, היא הפשטות והאחידות של מערכת המס שלה, ובפרט של המע"מ. בדו”ח נכתב אמנם כי ישראל נסמכת יותר מדי על ההכנסות ממע"מ (שיחד עם ההכנסות ממסים נוספים על צריכה, כמו מס על דלק, סיגריות וכיוצא באלה מגיעות ל־50% מכלל ההכנסות ממסים). אולם באותה נשימה ציינו כלכלני הארגון כי "באופן ראוי להערצה מערכת המע"מ בישראל היא פשוטה ואחידה ואין בה חריגים, להוציא את הפטור ממע"מ על פירות וירקות ואת הפטור ממע"מ באילת".

אנחל גוריה, צילום: עמית שעל אנחל גוריה | צילום: עמית שעל אנחל גוריה, צילום: עמית שעל

זאת בניגוד, לטענתם, למערכת המע"מ בחלק ממדינות ה־OECD, שבהן נהוג מע"מ דיפרנציאלי על מוצרים שונים, צעד שלטענת הארגון הוא "לא יעיל לשינוי חלוקת ההכנסות בגלל שהעשירים מקבלים את חלק הארי של הטבות המס האלה".

לטענת כלכלני הארגון באותו הדו”ח, הדרך הנכונה להתמודד עם אי השוויון בחלוקת ההכנסות היא על ידי מתן שירותי חברתיים ושירותי רווחה.

בעת פרסום הדו”ח, כמו בעת פרסום דו”חות קודמים, ראש הממשלה נתניהו התגאה בנקודה זו ובחוזקה של מערכת המע"מ הישראלית.

ובכל זאת, מחירי המזון בישראל גבוהים מאוד בחלק מהענפים, אולי מע"מ דיפרנציאלי או פטור ממע"מ הם הדרך היחידה לסייע לאנשים להתמודד עם המחירים?

"זה רק אומר שיש לך בעיה עם המחירים, ולא עם מערכת המס. טפל בבעיית המחירים על ידי צעדים כלכליים מתאימים, ולא על ידי יצירת חורים במערכת המס. פשוט תטיל מע"מ אחיד, תגבה את הכסף, ואז תקצה אותו לפי התפיסה הפוליטית והסוציאלית שלך ותנסה לעזור לשכבות באוכלוסיה שאתה רוצה לעזור להן".

בתשובה לשאלת "כלכליסט" הוסיף גוריה כי לטעמו הדרך הנכונה לנהל את הדיון הפוליטי הזה הוא לאור יום, בפני הציבור, ולא במחשכים.

הפטור ממע”מ על מזון יחסוך עשרות שקלים בחודש

גוריה (64) שימש בסוף שנות ה־90 כשר החוץ של מקסיקו, ומונה לתפקידו הנוכחי באמצע שנת 2005. היחסים שלו עם ישראל נחשבים למצוינים, והארגון שבראשו הוא עומד מנהל קשרים שוטפים עם ישראל מאז צירופה לארגון. ראש הממשלה נתניהו נחשב כמי שמעריך את עמדותיהם של ארגונים כלכליים בין לאומיים חשובים דוגמת ה־OECD, כך שדבריו של גוריה אינם נאמרים בחלל האוויר.

קרן המטבע הבינלאומית תחזית הצמיחה של ישראל עלתה ל-3.5% הקרן עדכנה בשבוע שעבר את תחזיות הצמיחה שלה והעלתה את התחזית של ישראל עמרי מילמןלכתבה המלאה

למעשה, גם ראש הממשלה נתניהו בעצמו לא מאמין בפריצת מערכת המע"מ האחידה שיש בישראל, לפחות אם לשפוט לפי מעשיו והתבאטויותיו בעבר. הצעד שנידון בימים אלה בצוותי המשא ומתן ־ מתן פטור ממע"מ למוצרי מזון שנמצאים בפיקוח מחירים ־ אמור לעלות כמיליארד שקל בשנה.

על פי בדיקת "כלכליסט", המבוססת על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועל מחירי מוצרי המזון שנמצאים בפיקוח, הצעד הזה צפוי לחסוך עשרות שקלים בודדות לכל משפחה, כשהמשפחות מהשכבות העליונות יקבלו סכום גבוה יותר, פשוט משום שהן צורכות יותר.

כך, פטור ממע"מ למוצרי מזון שנמצאים בפיקוח יחסוך למשפחה ממוצעת מהחמישון התחתון סכום של כ־34 שקל בחודש, בעוד שלמשפחה מהחמישון העליון הצעד יחסוך כ־42 שקל בחודש. בממוצע, הצעד יחסוך למשפחה סכום של כ־37 שקל בחודש.

מרבית הכלכלנים בישראל, גם מן הימין וגם מן השמאל, מתנגדים למע"מ דיפרנציאלי, כמו גם למתן פטורים ממע"מ למוצרים מסוימים, בדיוק מהטעמים שגוריה ומומחי ה־OECD עומדים עליהם. עם זאת, בשלב זה נדמה כי ראש הממשלה נתניהו לא משתכנע מהעמדות הכלכליות.

למרות אישור היועמ"ש - באוצר לא מוכנים לפרסם את חוות הדעת מהמו"מ

משרד האוצר לא מתיר את חשיפת המסמכים המקצועיים שהוצגו לצוותי המשא ומתן בנוגע לדרישות התקציביות בסוגיות 0% מע"מ על מוצרי מזון והעלאת קצבאות הילדים, זאת למרות מתן אישור פרסום מצד היועץ המשפטי לממשלה.

בשבוע שעבר פנה "כלכליסט" למשרדי האוצר וראש הממשלה בבקשה לקבל את המסמכים הללו, שכוללים גם אלטרנטיבות שהציעו הפקידים למתן פטור ממע"מ על מוצרי מזון, אולם נתקל בסירוב.

בעקבות פניית "כלכליסט" נערך דיון נוסף בסוגיה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה בהשתתפות שניים מהמשנים שלו - עו"ד דינה זילבר ועו"ד אבי ליכט. בישיבה הוחלט לאשר למשרד האוצר למסור את המסמכים המקצועיים לגורמים שידרשו זאת, למשל העיתונות, אולם המשרד עדיין מסרב להעביר את המסמכים. כך ראש הממשלה מונע דיון ציבורי בנוגע לצעדים חלופיים להורדת המע"מ על מוצרי מזון בלבד.

"כלכליסט" פנה שוב למשרד האוצר ולמשרד ראש הממשלה בנושא, אך לא התקבלה מהם תשובה.

במקביל פנתה ח"כ סתיו שפיר למשרד האוצר בדרישה לקבל את המסמכים הללו, אבל טרם קיבלה כל מענה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות38 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

38.
ל-34ה- יש דווקא הצעות מסודרות- גם מה-OECD לצמצום הפערים
מע"מ דפרנציאלי הוא גרוע וזה לא סוד. הפתרונות להקטנת הפערים היא בטווח הקצר הגדלת הפרוגרסיביות של מערכת המ"ס על צמצום מסי הצריכה (באופן גורף לא לפי מוצרים- כלומר הורדת המע"מ, הבלו, הארנונה, מסי הקניה, המכס והאגרות השונות) והגדלת הפערים בין מדרגות מס הכנסה והרחבת בסיס המס (ביטול פטורים על הכנסה מאפיקי חיסכון כגון קרנו השתלמות , הפטורים של הנדל"ן, המיסוי המופחת על הבורסה). כמו כן הגדלת הסובסידיות למוצרי יסוד (כסובסידיה ולא כהטבת מס). בטווח הארוך הפתרון לצמצום פערים הוא השקעה משמעותית בחינוך.
סחבק  |  19.04.15
37.
בשביל מה לשקר במצח נחושה?
משפחה תחסוך 34 שח? באמת??? אם משפחה מוציאה על מזון 3500 שח לחודש שמתוכם 18 אחוז זה מע"מ זה יוצא כ500 שח מע"מ. חמש מאות שח שהמדינה גובה אך ורק על זה שאנשים רוצים לאכול!!!! אם מע"מ מסי דלק וסיגריות הם חצי מסך המסים זה אומר שהמע"מ על האוכל שלנו פשוט מסבסד את הפטור ממס שמקבלים חולירות כמו טבע כיל ואינטל
19.04.15
36.
35 - אתה מקשקש
אם פתאום יעלו את המשכורת מינימום של כולם, אז המעסיקים ירוויחו פחות כסף. מן הסתם, הם לא ירצו שההעלאה תבוא על חשבונם, ולכן כל מעסיק יבחר באחד מ2 דברים (או שילוב שלהם): 1. פיטורי עובדים והעמסת עוד עבודה על העובדים שנשארו 2. העלאת מחירים (כדי להכניס עוד כסף) השכר האבסולוטי בכלל לא רלוונטי, זה לא משנה אם אתה מרוויח דולר, 10 דולר או מיליון דולר. מה שמשנה זה מה אתה מסוגל לקנות בכסף הזה. בשביל זה צריך לעשות דברים שיאפשרו הורדת מחירים. מע"מ נמוך על מוצרים כאלו ואחרים נשמע כמו רעיון נחמד, אבל בפועל הוא יעלה המון: כל בית עסק שעובד עם מוצרים כאלו יצטרך לשדרג את מערכות המחשוב שלו כך שיאפשרו חישוב של המע"מ, ורואי חשבון יגבו סכום יותר גדול כדי לעשות אימות של הדברים. תהיה בטוח שאף סופר לא יפסיד אגורה אחת על זה, והמחירים של כל המוצרים באופן גורף יעלו, ולמרות שזו עבודה חד פעמית, אחרי זה לא יורידו את המחירים. ואחרי כל זה, יגבו פחות מע"מ (גם כי יהיה קל לדווח על מוצר עם מע"מ כאילו הוא בלי מע"מ) והמדינה תצטרך להשלים את זה מאיפשהו: או שיעלו מיסים אחרים, או שיקצצו במשהו. אבל היי, למה לתת לכלכלנים להתעסק בכלכלה אם אפשר לתת ל"אחד שהגיע מהעם"? הקשיים מובנים גם בלי להגיע מהעם, הפתרונות שלהם שקשורים במערכות כלכליות מורכבות לא מובנים לכולם, וזה בסדר. בשביל זה יש אנשי מקצוע.
כלכלן  |  19.04.15
35.
שכר המינימום מבזה כל משפחה ויוקר המחיה בשמים אין גבולות במדינות OECD
השכר ממינימלי גבוה פי כמה מהשכר המינימלי המשפיל בארץ, המיסים בארץ ברובם הם הגבוהים ביותר בעולם המערבי . איזה זכות יש לו להביע דעה אשר רוצה לכופף אותנו יותר, מהמצב הנורא והיום, שיש מחירים מופקעים לשמיים, והנה הגיע שר מהשכבות שהוא מכיר היטב את הקשיים, וחוסר יכולת אפילו להתחיל חודש, כי המצב הכלכלי הגיעו מים עד נפש, כן זה מצב אמיתי ומסוכן לחברה בצורה כוללת...........
t , מרכז  |  19.04.15
34.
מצפה ממנו לעצה ברורה איך להקטין את אי-השוויון בישראל הצורה יעילה.
היועץ הכלכלי (ובנק ישראל והאוצר) מסבירים מה לא לעשות: לא מע"מ דיפרנציאלי, לא להעלאת קיצבאות הילדים, לא להעלאת שכר המינמום, לא לדיור ציבורי. השאלה מה כן לעשות על מנת להוריד את אי השוויון שמגיע לשיא בישראל. הפיתרון של סרוס הגברים לאחר הילד השלישי לא ישים. כלכלנים ויועצים תביאו לנו פיתרון ברור וישים.
אנחל  |  19.04.15
לכל התגובות