אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנלייט תקים פרויקט אנרגיית רוח באירלנד בהשקעה של 100 מיליון שקל צילום: עמית שעל

אנלייט תקים פרויקט אנרגיית רוח באירלנד בהשקעה של 100 מיליון שקל

החברה שבשליטת יורוקום של שאול אלוביץ' צופה לפרויקט הכנסות שנתיות של 13 מיליון שקל לתקופה של 25 שנה. המנכ"ל גלעד יעבץ: "נרחיב את הפעילות שלנו באירלנד"

19.04.2015, 15:39 | אורן פרוינד

ארבעה חודשים לאחר שמכרה פרויקט של אנרגיית רוח בפולין ברווח של 80%, נכנסת אנלייט מקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ' להשקעה בפרויקט רוח במדינה חדשה. החברה, שפועלת היום בשוק אנרגיית הרוח בישראל בלבד, מנהלת בימים אלו מו"מ מתקדם לרכישת מלוא האחזקות בפרויקט לייצור חשמל מאנרגיית רוח באירלנד בהספק של 14 מגה וואט – שווה ערך לצריכת חשמל של כל הוד השרון. 

קראו עוד בכלכליסט

אנלייט, שמנוהלת על ידי גלעד יעבץ, תשלם בשלב ראשוני 21 מיליון שקל בגין הזכויות בפרויקט ובסך הכל תשקיע 97 מיליון שקל בפיתוחו - יכלול הקמה של 6 טורבינות רוח בהספק של 2.3 מגה-וואט כל אחת. כמו בכל הפרויקטים שלה, אנלייט תממן את הרכישה וההקמה באמצעות הון עצמי ומימון בנקאי והיא כבר הודיעה שהיא מנהלת מומ מתקדם עם בנקים באירלנד למימון החוב הבכיר בפרויקט.

ההכנסות ברוטו מן הפרויקט מערכות בכ-13 מיליון שקל לשנה למשך תקופה של 25 שנים. החברה לא מדווחת על התשואה שהיא מכוונת לפרויקט, אולם על פי ההערכות מדובר בתשואה על ההון של 10%-12%, נמוך יותר ממה שמקבלים על פרויקטים של אנרגיית רוח בישראל, בעיקר לאור הסיכון הרגולטורי הנמוך יותר באירלנד.

אנלייט, שהינה השחקנית הגדולה ביותר בישראל בתחום אנרגיית הרוח המחזיקה ב-80% מהמכסות שהקצתה המדינה, סימנה את אירלנד כיעד אטרקטיבי להשקעה בתחום הרוח. החברה הסבירה את ההחלטה בפוטנציאל הרוח הגבוה במדינה, לצד רגולציה נוחה ונכונות של הבנקים המקומיים לממן עסקות של אנרגיה מתחדשת. אם בישראל פוטנציאל הרוח מגיע על פי הערכות המדינה ל-2,000 מגה וואט, באירלנד הוא מגיע על פי הערכות הרשויות ל-4,000-3,500 מגה וואט כאשר היום מנוצלים בו רק 2,000 מגה וואט.

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר יעבץ מדוע בחר דווקא באירלנד: "כבר תקופה שזיהינו את השוק באירלנד כמעניין. יש בו רגולציה טובה ויציבה. כשהמדינה הייתה במשבר היא הקפידה לא לעשות שינויים ברגולציה. מעבר לזה, באירלנד יש משטר רוח אטרקטיבי. המהירויות הממוצעות הן גבוהות וזה מאפשר לנו לבצע פרויקטים בעלויות נמוכות יותר. זו עסקה ראשונה שאנו מבצעים במדינה ואנו ומתכוונים להרחיב את הפעילות שלנו שם".

אנלייט מחזיקה כאמור בפרויקטים של רוח בישראל, שהגדול ביותר הוא פרויקט "עמק הבכא" ברמת הגולן שנמצא בשלבי תכנון בשיתוף עם חברת KV של משפחות סיטון וטאוויל ו ד"ר אלי בן־דב, לשעבר בכיר בחברת החשמל - הנחשב לאב המייסד של תחום אנרגיית הרוח בישראל. הפרויקט מתוכנן להפיק חשמל בהספק של 100 מגה־ואט.

בתחום הסולארי (PV) אנלייט פעילה בישראל ובאיטליה עם 66 מגה וואט בפיתוח ו -101 מגה וואט מחוברים לרשת החשמל. בשלוש השנים האחרונות החברה כמעט והפילה את שוויה לשווי נוכחי של 238 מיליון שקל.

טורבינות רוח, צילום: שלום בר טל טורבינות רוח | צילום: שלום בר טל טורבינות רוח, צילום: שלום בר טל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות