אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכביסה המלוכלכת נחשפת: הסקנדינבים בראש טבלת המזהמים בפסולת אלקטרונית צילום: אי פי אי

הכביסה המלוכלכת נחשפת: הסקנדינבים בראש טבלת המזהמים בפסולת אלקטרונית

על פי דוח של האו"ם, הכמות הרבה ביותר של פסולת אלקטרונית לפי תושב הגיעה מנורבגיה, איסלנד, דנמרק ושוויץ

19.04.2015, 20:47 | שירות כלכליסט

פסולת אלקטרונית בכמויות חסרות תקדים הושלכה ברחבי העולם במהלך 2014 – כך לפי דו"ח שפרסם גוף מחקר של האו"ם. לפי ממצאי הדו"ח, העברייניות הגדולות ביותר בתחום זה, הן דווקא המדינות המובילות בחינוך סביבתי ומיחזור. 

קראו עוד בכלכליסט

לשם השוואה, ב־2013 הושלכו 39.8 מיליון טונות של אשפה כזו, כאשר לפי חישובי גוף המחקר, בקצב הזה תגיע כמות הפסולת האלקטרונית ליותר מ־50 מיליון טונות עד 2018.

בראש הרשימה, עם 28.4 ק"ג פסולת אלקטרונית לתושב ניצבת נורבגיה, כאשר בעקבותיה בחמישייה הפותחת צועדות שוויץ (26.3), איסלנד (26.1), דנמרק (24) ובריטניה (23.5). עוד בעשירייה הפותחת: הולנד, שבדיה, צרפת, ארה"ב ואוסטריה. באופן לא מפתיע, ביבשת אפריקה מושלכת הכמות הקטנה ביותר של פסולת כזו — 1.7 ק"ג לנפש.

בחישוב לפי כמות כוללת שיצרה מדינה, עיקר הפסולת האלקטרונית הגיע מארה"ב ומסין אשר יצרו ביחד 32% מהכמות העולמית. אחריהן ממוקמות יפן, גרמניה והודו. המחקר מציין, כי לו כל הפסולת היתה ממוחזרת כראוי, שווייה היה מגיע ל־52 מיליארד דולר, מתוכם 300 טונות של זהב, אך גם מתכות רעילות. לפי תת־מזכ"ל האו"ם דיוויד מלון, האשפה הזו היא "מכרה אורבני" לא מנוצל של חומרים בני־מיחזור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות