אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו התחרט: לא יאשר פטור ממע"מ על מוצרי יסוד צילום: תומריקו

נתניהו התחרט: לא יאשר פטור ממע"מ על מוצרי יסוד

רה"מ חזר בו מהבטחתו שהוצגה בתחילת מערכת הבחירות והפכה לדרישה קואליציונית מרכזית של המפלגות החרדיות

19.04.2015, 22:34 | אורי תובל
הבטחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שיינתן פטור ממע"מ על מוצרי יסוד מפוקחים, צפויה שלא להיות מיושמת בממשלה הבאה – כך פורסם הערב בחדשות של ערוצי 10 ו-2. את התוכנית הציג נתניהו מיד בתחילת מערכת הבחירות, והיא הפכה לדרישה קואליציונית מרכזית של המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה.

קראו עוד בכלכליסט

 הבטחתו של נתניהו היתה ככל הנראה חלק מהתיאום בינו למפלגות החרדיות בעת שקיבל את הסכמתן לפזר את הכנסת וללכת לבחירות, אולם נראה שכעת הוא חוזר בו מהבטחתו זו. רק בשבוע שעבר הודו בליכוד שנתניהו חזר בו גם מההבטחה שהעניק לפני הבחירות ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שימנה אותו לשר ביטחון בממשלתו הבאה.

נתניהו. תוכנית שמנוגדת למשנתו הכלכלית, צילום: בלומברג נתניהו. תוכנית שמנוגדת למשנתו הכלכלית | צילום: בלומברג נתניהו. תוכנית שמנוגדת למשנתו הכלכלית, צילום: בלומברג

הפחתת מע"מ מנוגדת למשנתו הכלכלית של נתניהו. אולי בשל כך הציע את התוכנית המרוככת ביותר לפטור, שתכלול כ-20 מוצרים שמחירם מפוקח, בעלות של בין מיליארד ל-2 מיליארד שקל בשנה. ככל הנראה, זו גם התוכנית שהוסכמה עם החרדים. יצוין כי כחודשיים לפני שנתניהו הבטיח את הפטור, הציע עמיר פרץ - אז שר בממשלתו - פטור רחב יותר ממע"מ, שכלל גם ביגוד לילדים, תרופות בסיסיות ומגוון רחב יותר של מוצרי יסוד, בעלות של כ-6 מיליארד שקל בשנה.

פטור מלא או חלקי על מוצרי מזון בסיסיים מקובל בעולם, אולם הדבר סופג ביקורת רחבה. במשרד האוצר וברשות המסים סבורים שהדבר יכרסם במשטר המע"מ בישראל ויפגע בהכנסות המדינה. עוד נטען שההנחה השנתית למשפחה תהיה נמוכה למדי – כמה עשרות שקלים בחודש. גם בנק ישראל מתנגד להפחתת המסים. גורמים אלה סבורים שיש דרכים אחרות לסייע לשכבות החלשות.

עוד טענו הגורמים המקצועיים, כי הפטור אינו מתגלגל כולו עד לצרכן, ובנוסף מי שנהנה מכך יותר הם העשירונים הגבוהים שצורכים יותר ונהנים גם הם מהפטור. כך שלא בטוח שהתוכנית תצמצם את הפערים הכלכליים. מפלגתו של שר האוצר המיועד משה כחלון לא הציגה את התוכנית כחלק מהמצע שלה, וככל הנראה שר האוצר מעדיף להשתמש אחרת בכסף שהובטח למפלגות החרדיות. את תגובת ש"ס ויהדות התורה לפרסום לא ניתן היה להשיג אתמול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות