אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט: חיסיון לשמות הבנקים שהתגלו ליקויים במערך הייעוץ שלהם צילום: שאטרסטוק

בית המשפט: חיסיון לשמות הבנקים שהתגלו ליקויים במערך הייעוץ שלהם

כך החליטה בסוף השבוע השופטת רות רונן, בעקבות עתירה שהוגשה נגד רשות ני"ע לחשוף דו"ח ביקורת שערכה בבנקים בין השנים 2009-2010, ובו התגלו ליקויים והפרות חמורות של חוק ייעוץ ההשקעות. רונן: "הגופים הנחקרים לא היו מודעים ככל הנראה לאפשרות שהמידע יימסר לאחרים"

20.04.2015, 09:53 | תומר גנון

שמות הבנקים שבמערך ייעוץ ההשקעות שלהם התגלו ליקויים והפרות חמורות, במהלך ביקורת שערכה בהם רשות ניירות ערך בין השנים 2009-2010, יישארו חסויים. כך החליטה בסוף השבוע שופטת המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, רות רונן.

קראו עוד בכלכליסט

"כאשר הרשות קיימה את הביקורת - הגופים הנחקרים לא היו מודעים ככל הנראה לאפשרות שהוא יימסר לאחרים אם הרשות תחליט שלא לפתוח בהליך פלילי או מנהלי", כתבה רונן. "ייתכן שהגופים הנחקרים התנהלו מול הרשות תוך הנחה שהמידע לא ידלוף, ושיתפו פעולה בהתאם. הליקויים שנמצאו על ידי הרשות לא עלו לגישתה לכדי הפרה מינהלית או עבירה פלילית".

על פי העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין רועי סלוקי ועמרי אושפיז ממשרד ברם, סלוקי ושות', הרשות פרסמה על סמך הביקורת שנערכה חוזר הנחיות כללי לבנקים עם עיקרי מסקנותיה. עם זאת, היא לא פירטה בחוזר באיזה בנק נמצא כל ליקוי וליקוי ומי הם העובדים שאחראים עליו, ובכך מנעה ביקורת ציבורית ואכיפה פרטית נגד המפרים.

רות רונן, צילום: שאול גולן רות רונן | צילום: שאול גולן רות רונן, צילום: שאול גולן

על פי העתירה, במרץ 2011 שלחה הרשות לבנקים העוסקים בייעוץ השקעות "חוזר בדבר ליקויים שעלו מביקורות ובדיקת תלונות שבוצעו על ידי היחידה לפיקוח על בעלי רישיון". על פי החוזר "ממצאי הביקורות והתלונות הועברו לגופים המפוקחים וטופלו בהתאם למדיניות האכיפה של המחלקה. מטרת חוזר זה היא להביא בפני ציבור המפוקחים הכפופים לחוק הייעוץ תמצית מהליקויים שנמצאו בביקורות ובתלונות, מידע שיש בו כדי לתרום לשיפור התנהלותם ולהימנעות מהפרות דין".

פגישות ייעוץ שופצו

על פי החוזר, ההפרות שהתגלו הן חמורות: "שיפוץ" שיחות ייעוץ על ידי הוספת משפטים מובנים בדיעבד, פיתוי להשקיע באופציות מעו"ף מבלי לחשוף את הסיכונים, ביצוע פעולות ללא ידיעת הלקוח, המלצות הסותרות את רמת הסיכון שביקש הלקוח, התעלמות מגובה עמלות ותקלות במידע שמופיע במערכות הייעוץ. הרשות הגדירה בחוזר חלק מהליקויים שהתגלו בבנקים כהפרות של חובות אמון, זהירות ומיומנות לפי חוק הייעוץ. ליקויים אחרים הוגדרו כהפרת חובות של גילוי נאות, הודעה על עסקה בסיכון מיוחד וחובת בירור צרכי הלקוח ומטרותיו.

הרשות סירבה למסור את הדו"חות לעותרים, עורכי דין העוסקים בתביעות ייצוגיות. "חשיפת דו"חות הביקורת המלאים המבוצעים על ידי סגל הרשות, עלולה להביא לסיכול יכולתה לבצע ביקורות אפקטיביות בגופים המפוקחים על ידה", נכתב בתגובת רשות ניירות ערך שהוגשה באמצעות מנהל המחלקה המסחרית בפרקליטות מחוז ת"א, ליאב וינבאום, ועו"ד דוד גוטמן.

"כתוצאה מכך", נטען, "ייגרם שיבוש חמור ומשמעותי לתפקודה כרשות מפקחת. החשש של הגופים מחשיפת שיטות העבודה שלהם, סודותיהם המסחריים או המקצועיים וכן מחשיפתם לתביעות פרטיות, עלול להביא להיעדר שיתוף פעולה מלא של בעלי התפקידים בגוף המבוקר, באופן שיקשה עד מאוד על ביצוע ביקורת אפקטיבית. הדבר ידרוש מהרשות להשקיע תשומות רבות באכיפת סמכויותיה בהקשר לשיתוף הפעולה הנדרש מצד הגוף המבוקר, ויגרום להפחתת כמות הביקורת. כתוצאה מכך - לפגיעה ביכולת ההרתעה והאכיפה של הרשות ובציבור בכללותו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות