אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תכנון בלי תוכנית: רמת גן כמשל

תכנון בלי תוכנית: רמת גן כמשל

השינוי הקיצוני במדיניות התכנון והבנייה בעיריית רמת גן מייצג את חוסר הוודאות הכללי בתחום, בחסות הממשלה

21.04.2015, 08:10 | דותן לוי
שינוי המדיניות התכנונית ברמת גן מסבך את העירייה תושבים ויזמים בשיכון ותיקים מוחים על הקפאת תמ"א 38 דיירים ויזמים שקידמו פרויקט תמ”א 38 בשכונה בתיאום עם עיריית רמת גן, הגישו ערר לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בטענה שההחלטה להקפיא את היתרי הבנייה בשיכון ותיקים הוסתרה בידי העירייה אמיתי גזית, 41 תגובותלכתבה המלאה

התהליך שעוברת רמת גן בחודשים האחרונים הוא לא פחות מהזוי. העיר שנחשבה למובילת תחום ההתחדשות העירונית בישראל, ושימשה כמודל חיובי לכל מהנדס עיר וראש רשות, הפכה ביום אחד לפקק בירוקרטי; מעיר שמקדמת במהירות ראויה לציון בנייה בתחומה, לעיר שהבנייה בה אינה רצויה; עיר שמהנדסה (לשעבר), שקודם לכן שימש כדוגמה ומופת לקידום בנייה, מוצג כעת כמי שאחראי למחדל ארוך שנים.

נכון שחיים כהן, מהנדס העיר הקודם של רמת גן, החזיק בדעה לא שגרתית בתחום התכנון והבנייה, ולפיה תחום ההתחדשות העירונית נועד בראש ובראשונה להצלת חיים ורק לאחר מכן יש להביא בחשבון את יתר המשתנים. מחליפתו של כהן בתפקיד, המהנדסת עליזה זיידלר, מובילה בימים אלה מדיניות עירונית שונה בתכלית, הגורסת כי ראשית יש להציג תוכנית רחבה לכלל העיר ורק לאחר מכן יש להתיר, במידת האפשר, בנייה חדשה. השינוי הקיצוני הזה, גם אם יוזמיו בטוחים כי ייטיב עם העיר בטווח הארוך, מביא באופן מיידי לאובדן האמון של היזמים בפרנסי העיר, וגרוע מכך — לאובדן האמון של תושבי העיר בהנהגתם. ההחלטה הנוכחית ביטלה במחי יד תוכניות שיזמים השקיעו בהן מאות שעות עבודה ומאות אלפי שקלים, ושל תושבים שקיוו כי מצבם עומד להשתנות.


 

הדמיית תמ"א 38 ברמת גן (ארכיון) הדמיית תמ"א 38 ברמת גן (ארכיון) הדמיית תמ"א 38 ברמת גן (ארכיון)


 

קשה לקבוע איזה נתיב הוא הנכון לצעוד בו, אך מה שניתן לומר בוודאות הוא שראוי היה שרשות כרמת גן תחפש את דרך הביניים, אלטרנטיבה שבה גם ניתן לבנות ולקדם תוכניות, ובמקביל לתכנן תוכניות ארוכות טווח שיוכלו להציג את התמונה הכוללת. הדרך הקלה היא לפסול את כל מה שהיה קודם לכן ולצאת לדרך חדשה. אך כשמדובר בראשות מקומית ולא בגוף פרטי, האחריות היא לא רק בתכנון ארוך טווח אלא גם במתן מענה לקיים, לכאן ועכשיו. אותם יזמים ותושבים לא עברו על החוק, הם פעלו בהתאם למדיניות העירונית שקבעו קודמיהם ולכן מגיע להם מענה הוגן יותר.

הנקודה המצערת יותר בכל הסיפור היא שרמת גן אינה חריגה בנוף בהתנהלות שמזגזגת בין החלטות כאלה ואחרות. משרדי הממשלה מתנהגים באותה צורה בדיוק במשך שנים ארוכות, ולא רק בתחומי התכנון והבנייה. כך למשל, תוכנית מחיר למשתכן שלפי שר הבינוי אריאל אטיאס היתה המענה הראוי לפתרון בעיית הדיור, נמחקה לגמרי בתקופת כהונתו של השר הנוכחי אורי אריאל, והוצגה על ידיו ועל ידי אנשי משרדו כתוכנית נחותה. הבעיה היא שכאשר מדובר בענף שההחלטות שמתקבלות בו נפרסות על פני שנים ארוכות, הוודאות היחידה היא שכל שינוי מדיניות וזגזוג מוסיפים שנים ארוכות בדרך לפתרון הבעיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
רמת גן - פקק אינסופי
בנייה משוגעת הפכה את רמת גן לעיר הצפופה במדינה (עוברים את בני ברק השכנה בהליכה) במקום בתים של 2 קומות בנו מפלצות של 9 קומות. והתושבים בפקק אינסופי, בן גוריון ,הרואה הירדן עוזיאל כל הצירים מפוצצים. הגנים והכיתות מפוצצים ועל חנייה אין מה לדבר, פקחים שודדים את הציבור. בקיצור כולם מחפשים לברוח
פוני יער נהג טנק , רמת גן  |  26.04.15
12.
רמת גן חושך מצרים . מורידים בית 2-3 קומות במקומו 7-10 קומות .מטורף !
יש קודם כל לחוקק חוק להוציא מהעיריות את הזכןת להקים מחלקה של תמא 38 בתוך בניין העיריה במחלקת הנדסה . מחלקה מיוחדת כזאת היא מקור לשחיתות - קבלנים ומאכערים באים לקפה בעיירה זה מקור לצרות . אחרי זה לחוקק חוק כל בניין שבונים עליו עד 2.5 קומות בתמא 38-1 ואם הורסיםןאת הבניין רק תוספת של 3 וחצי קומות - לא שום דבר מעבר לזה . מי שלא יכול לעשות תמא 38 שיעשה שיפוץ רגיל כמו עזרה וביצרון . לשים סוף לכל הסיפור הזה ביחוד במרכז הארץ . בפריפרה זה משהו אחר שם יש להגדיל זכויות לתמא 38 .
אחד  |  26.04.15
11.
תמ"א 38/2 תקוע בר"ג, תקוע בת"א, תקוע בגבעתיים, לא כלכלי בראשל"צ
הריסה ובניה מחדש באזור המרכז תקוע חזק בגלל הרשויות ... באזור השרון עובד יפה ... בונים רק מגדלי דירות יוקרה במחירים הזויים ... צמצום ההיצע ועליות הביקושים יגרמו בחודשים הקרובים לעליית מחירי הדירות לשיאים חדשים ....
מה קורה פה  |  26.04.15
לכל התגובות