אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע תאלץ לשלם 512 מיליון דולר בתביעה ייצוגית כנגד ספלון צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

טבע תאלץ לשלם 512 מיליון דולר בתביעה ייצוגית כנגד ספלון

התביעה: בטענה כי ספלון שנרכשה על ידי טבע שילמה ליצרני תרופות על מנת למנוע תחרות. טבע ביצעה הפרשה של 495 מיליון דולר כנגד התביעה

20.04.2015, 20:26 | ניר צליק

עסקת רכישת ספלון לא תיזכר כעסקת הרכש המוצלחת ביותר שביצעה ענקית התרופות הישראלית טבע. בשלהי 2011 רכשה טבע את ספלון בתמורה בעסקת ענק בהיקף 6.8 מיליארד דולר. כעת, מתייקרת עסקה זו ב-512 מיליון דולר בעקבות תשלום שטבע תעניק לקבוצת תובעים בתביעה שהוגשה כנגד ספלון ב-2005, עוד לפני הרכישה על ידי טבע.

קראו עוד בכלכליסט

הרקע לתביעה - ספלון סגרה עסקאות עם ארבע יצרניות גנריות במסגרתן היא קבעה שהן יוכלו להתחיל ולמכור גירסאות גנריות לתרופת הפרוביג'יל החל מ-2011-2012, אלא שבעקבות הסכמים אלו נתבעה ספלון בטענה כי היא חוסמת תחרות גנרית לתרופות על ידי קינג דראגז, שטענה כי ההסכמים האלה אינם חוקיים. רשות המסחר הפדרלית קבעה כי ספלון שילמה כ-200 מיליון דולר ליצרני התרופות, וכך למעשה מנעה תחרות גנרית. טבע כבר הפרישה כ-495 מיליון דולר בגין תביעות אלו, כך שלמעשה לחברה ייגרם נזק במזומן אך לא ברישום החשבונאי.

רכישתה של ספלון היתה אבן ריחיים גדולה על צווארה של טבע בשנים האחרונות, כאשר היקף הרכישה מנע מטבע לבצע רכישות מהותיות במשך מספר שנים. ספלון היתה אמורה לספק לטבע צנרת מוצרים משמעותית אלא שמרבית המוצרים שנרכשו התבררו כלא מוצלחים.

התרופה העיקרית שלה, פרוביג'יל (לטיפול בישנוניות כרונית), שהניבה בשיא הכנסות של כ־1.1 מיליארד דולר, כ־40% מהכנסות ספלון טרם הרכישה, נתקלה בתחרות גנרית. תרופה שפיתחה ספלון לטיפול בכאבים של חולי סרטן ושהיתה אמורה לייצר הכנסות של 500-300 מיליון דולר נכשלה בניסוי הקליני הסופי.

ארז ויגודמן מנכ"ל טבע, צילום: ראובן קפוצ ארז ויגודמן מנכ"ל טבע | צילום: ראובן קפוצ'ינסקי ארז ויגודמן מנכ"ל טבע, צילום: ראובן קפוצ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות