אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השאלות הקשות על מועמדות חדוה בר למפקחת על הבנקים צילום: אריאל שרוסטר

ניתוח כלכליסט

השאלות הקשות על מועמדות חדוה בר למפקחת על הבנקים

למפקח מתוך המערכת הבנקאית יש יתרונות. כשזה מגיע למינוי מנהלת הסיכונים באחד משני הבנקים הגדולים ועוד כזה שהסתבכותו עם הרשויות האמריקאיות עדיין נבדקת, קיימת סכנה שהחסרונות במינוי יאפילו גם על המקצועיות של המועמדת

21.04.2015, 07:51 | תומר ורון

רבים ראו במנהלת הסיכונים הראשית של בנק לאומי חדוה בר כמועמדת הטבעית לתפקיד המפקח על הבנקים, עד הסתבכות הבנק בפרשת העלמת המס האמריקאית. אך המועמדות של בר, המגיעה מהבנק השני בגודלו במדינה, מעלה כמה נקודות מורכבות נוספות, הקשורות לניגוד עניינים, להשלכות הנרחבות של הפרשה, לחקירה של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולקידום מתוך המערכת:

קראו עוד בכלכליסט

1. התזמון ביחס לפרשה עם האמריקאים

הודעת המפקח על הבנקים על פרישתו הגיעה כחודש בלבד לאחר שלאומי חתם על הסדר סופי עם האמריקאים שבו הודה כי סייע ללקוחותיו להתחמק מתשלום מסים. ההודאה עלתה לבנק 400 מיליון דולר ואחריה הוגשו לבית המשפט תביעות נגזרות וייצוגיות רבות.

אף שלבר לא היתה נגיעה לפרשה (החקירה מתייחסת לפעילות של לאומי בשנים 2002–2010 ובר הצטרפה לבנק רק ב־2008, אז היתה אחראית על תיק הנוסטרו של הבנק ואף הובילה את השינוי במדיניות "הכסף המוצהר" של הבנק) במערכת הבנקאית סבורים כי הפרשה תקשה על מינויה.

היועמ"ש החל לבחון את התנהלותו של לאומי בפרשה האמריקאית מזווית החוק הישראלי. אך משום שהמינוי לתפקיד המפקח צפוי להתפרסם כבר בשבועות הקרובים, עלול להיווצר מצב בו ההמלצות העתידיות של ויינשטיין לגבי לאומי ייושמו על ידי בכירה בבנק לשעבר.

חדוה בר , צילום: אריאל שרוסטר חדוה בר | צילום: אריאל שרוסטר חדוה בר , צילום: אריאל שרוסטר

2. מפקחת על המערכת המגיעה מתוך המערכת

מועמדות של בכירה בבנק לתפקיד המפקח על הבנקים נתקלה בהתנגדויות מצד ארגונים חברתיים בטענת "לתת לחתול לשמור על השמנת" וח"כ זהבה גלאון אף שיגרה מכתב לנגידה שבו ביקשה לשקול לפסול את המועמדות.

בשוק הון קטן וצפוף כמו זה הישראלי מדובר בסיטואציה מורכבת במיוחד. מצד אחד, אי אפשר לפסול כל מתמודד המגיע מתוך המערכת עם ניסיון פרקטי והבנת היתרונות והחסרונות של המנגנונים המורכבים בה. מצד שני מדובר באדם שיפקח על עמיתיו לשעבר ועל פעולות ואסטרטגיות שאולי אף היה שותף להם בעבר. כמו כן, השינוי בשיח הציבורי דורש מהמפקח החדש על הבנקים לקדם את התחרות, גם במחיר היציבות.

אם בר תמונה לתפקיד לא יהיה זה תקדים למינוי המפקח מתוך המערכת הבנקאית. ב־2006 החליט הנגיד סנטלי פישר למנות לתפקיד את סמנכ"ל החטיבה העסקית של דיסקונט ויו"ר דיסקונט למשכנתאות רוני חזקיהו. פישר העביר את הפיקוח לענייני דיסקונט לראש החטיבה להערכה מוסדית שם יש יחידת פיקוח על כל בנק בנפרד. במידה ונדרש השימוש בסמכויות המפקח, עלה העניין לחתימתו הישירה של פישר.

למרות התקדים, דיסקונט אינו בנק בסדר גודל של לאומי שנתח השוק שלו מגיע לכ־30% מכלל המערכת. בנוסף, במרוץ הנוכחי גם ראש החטיבה המוסדית צורי תמם, הגיש מועמדות לתפקיד.

3. ניגוד עניינים בעוד שהפרשה מתגלגלת

כיום אין כללים חד־משמעיים בנושא ניגוד העניינים וגם משרדי הממשלה נשענים על מסמך הנחיות של משרד המשפטים שעודכן לאחרונה במרץ 2013 בו ממליץ היוע"ש על עריכת הסדר שיציב מגבלות לפעילות המועמד.

אם ועדת האיתור שהקימה הנגידה קרנית פלוג תקבע שבר תהיה המפקחת, תצטרך היועצת המשפטית של בנק ישראל עו"ד טידה שמיר להחליט אם ניגוד העניינים שבפניו תעמוד גדול מדי ועלול לשתק את תפקיד המפקח, או שניתן למצוא מתווה משפטי עם כמות מתקבלת על הדעת של הגבלות.

במקרה של בר, ניסוח הסדר כזה יכול להיות מורכב מאוד. בדיקת המפקח את פרשת לאומי אמנם צפויה להסתיים עד פרישתו של זקן אך גלי ההדף עדיין כאן, לרבות הביקורת הציבורית חסרת התקדים נגד בכירי הבנק בעבר ובהווה. בעקבות הביקורת, יצטרך המפקח הבא לעקוב מקרוב אחר התפתחות העניינים.

בנוסף, המפקח הבא ייאלץ להתמודד גם עם חקירתם של בנק הפועלים ומזרחי טפחות בידי הרשויות האמריקאיות בחשד שסייעו ללקוחותיהם להעלים מס.

4. הקרבה לבנק ישראל ולדמויות המובילות בו

בר מכירה את מסדרונות בנק ישראל ועבדה בבנק המרכזי במשך 12 שנים, יותר משעבדה בבנק עצמו. למעשה, אם בר לא הייתה עוזבת את בנק ישראל לטובת המערכת הבנקאית, כנראה שהיתה מגיעה בקלות לכסא המפקח.

בר החלה את עבודתה ככלכלנית בפיקוח על הבנקים ב־1993 והתקדמה לתפקיד ראש תחום שוק ההון במחלקת המחקר של הבנק. במקביל, עבדה בר על הדוקטורט שעשתה באוניברסיטה העברית העוסק בממשל תאגידי בבנקים, כשמנחיה היו המשנה למנכ"ל לאומי דני צידון ופרופ' יוסי זעירא.

בר מיודדת עם הנגידה פלוג מתקופתה בבנק ישראל, אז הייתה פלוג המנהלת הישירה שלה בחטיבת המחקר. בנוסף, בר מקורבת לזקן ברמה האישית ולכן זה פסל את עצמו מלטפל בעניינה כשמונתה לחברת הנהלה בבנק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות