אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש עיריית חיפה לא מוותר: "משרד הבריאות פועל כגנב בלילה" צילום: עומר מסינגר

ראש עיריית חיפה לא מוותר: "משרד הבריאות פועל כגנב בלילה"

משרד הבריאות לקח צעד אחורה וטען אמש כי אין התאמה בין נתוני הזיהום בחיפה לבין תחלואת ילדים. יונה יהב מתריע: "לא נקדם פיתוח תשתיות עד שנקבל תשובות"

21.04.2015, 09:49 | ליאור גוטמן ומיקי פלד
פניית הפרסה של משרד הבריאות, שהגיעה אתמול בלילה עם טענה שאין התאמה בין נתוני הזיהום בחיפה לבין תחלואת ילדים, לא מספקת את ראש עיריית חיפה יונה יהב. "אלה היו הימים הקשים בחיי. אפילו במלחמת לבנון השנייה לא חוויתי תסכול כזה וחוסר אונים - אני, כאבא וכראש עיר צריך לתת תשובות ברורות לילדי חיפה ולהורים המודאגים. איך זה שמשרדי הממשלה הפקירו אותנו בשבוע האחרון וזרוּ פאניקה בציבור? אני קורא למנכ"ל משרד הבריאות לספק תשובות ברורות ולמשרד האוצר לאמוד את הנזק שנגרם לעיר בשבוע האחרון ולהשקיע בהתאם משאבים באיכות הסביבה במפרץ חיפה"

קראו עוד בכלכליסט

יהב טוען שמזה שבוע עוברים תושבי חיפה טלטלה רגשית על ידי פקידי מדינה מבולבלים וחסרי אחריות. "לפני שעות ספורות, כגנבים בלילה, הוציא משרד הבריאות הודעה רפה ומתנצלת שאומרת במילים אחרות 'טעינו'. אני מודיע: גם הפעם לא יצליחו להרדים אותנו! אני פונה למבקר המדינה לבדוק את השערורייה שהייתה כאן בשבוע שעבר. אני קורא לראש הממשלה למנות את השופט בדימוס לינדשטראוס לעמוד בראשות ועדה לבדיקת נתוני האמת הנוגעים לבריאות ילדי חיפה", אומר יהב.

בעירייה מסבירים שהם ימשיכו להקפיא כל תוכניות בניית תשתית באזור חיפה, וכי נציגי העיריה לא ישתפו פעולה עם ועדות המחוזיות. "נביא מחדש את כל התוכניות השנויות במחלוקת לשימוע ציבורי", אומרים שם.

יונה יהב כאשר חתם על צווים לביטול רישיון עסק למפעלים, צילום: צבי רוגר יונה יהב כאשר חתם על צווים לביטול רישיון עסק למפעלים | צילום: צבי רוגר יונה יהב כאשר חתם על צווים לביטול רישיון עסק למפעלים, צילום: צבי רוגר

משרד הבריאות מזגזג

 

במשרד הבריאות, שפרסמו נתונים על קשר לכאורה בין זיהום האוויר בחיפה לבין תחלואת תושבים מהגיל הרך, לוקחים כאמור צעד אחורה. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, אסף את בכירי המשרד יחד עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, יחד עם מומחי בריאות ילדים ובריאות הציבור. בפני הנוכחים הוצגו נתונים ממאגר רישום הסרטן שהראו כי בקרב מבוגרים באיזור חיפה יש יותר תחלואת סרטן מבשאר הארץ אך בילדים לא רואים עודף תחלואה שכזה.

עמדה זו של המשרד באה לאחר שביום ראשון שעבר שלח ראש מינהל בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, מכתב לוועדת הערר של המועצה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה, לפיה מחקר שנערך בהדסה מראה על עודף תחלואה אצל ילדים באיזור חיפה. עם זאת, במשרד הבריאות טענו לאחר מכן כי לא מדובר בנתונים רשמיים של המשרד.

המחקר שנערך בהדסה בדק ילדים בגילאי 14-0 ועקב אחריהם במשך 10 שנים בהן גילה כי אותם ילדים מפתחים יותר תחלואת סרטן, אם כי המחקר – כמו מחקרים אחרים בעולם – לא הראה קשר סיבתי אלא קשר תוצאתי בלבד.

גורם במשרד אומר כי בשורה התחתונה העמדה החד משמעית של מומחי המשרד היא כי יש קשר בין תחלואת סרטן לזיהום אוויר וזו העמדה גם של ארגון הבריאות העולמי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עשרות שנים אנשים חיים עם ריחות קשים
תחלואה או לא , האם זה נורמאלי? גרתי ברחוב דגניה בקרית חיים, ריחות אלו ליוו אותי במשך כל ילדותי עד שהצלחנו לברוח משם, כל בוקר הריחות היו כל כך חזקים עד שהיינו סותמים לפעמים את האף ונושמים דרך חתיכות בד , הגיע הזמן שאזרחים לא רק ידברו אלא יעברו למעשים, לא יתכן שהכסף של משפחת עופר יקבע לנו את איכות החיים, האמת הפצצה האיראנית כבר מתקתקת לנו בתוך הארץ
דני  |  21.04.15
2.
מזה שבועות?? יהב איפה אתה חי? מתי שחית בקישון? מתי לקחת לריאות בצומת קירית אתא?
הממשלה יכולה להגיד מה שברא' שלה, יהב - תפנים מפרץ חיפה בין המקומות המזוהמים בעולם. זהו המקום היחידי בעולם שכל כך הרבה מפעלים פטרוכימיים נמצאים בתוך אוכלוסיה. נו אז מה עושים? סוגרים פטרו ובונים הי טק.
עמהארץ  |  21.04.15