אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: גוגל תשיק כבר השבוע את רשת הסלולר שלה

דיווח: גוגל תשיק כבר השבוע את רשת הסלולר שלה

חברת הטכנולוגיה הענקית, שכבר פועלת כספקית תשתיות תקשורת ואינטרנט במספר ערים ברחבי ארצות הברית, חתמה על הסכמים עם טי-מובייל וספרינט ועומדת להקים רשת סלולר וירטואלית בארצות הברית

22.04.2015, 11:38 | עומר כביר

גוגל צפויה להשיק בזמן הקרוב, וייתכן שכבר היום (ד'), רשת סלולרית וירטואלית בארה"ב – כך מדווח "וול סטריט ג'ורנל". במהלך עתידה ענקית הטכנולוגיה לנסות לערער את המודלים העסקיים הקיימים של ספקיות הסלולר, ואולם הוא מעלה חששות גדולים בקרב הרגולטורים מההתפשטות של של החברה לתחומי פעילות חדשים וממאמציה להפוך למונופול חובק כל.

קראו עוד בכלכליסט

הדיווחים הראשוניים על כך שגוגל מעוניינת להכנס לתחום ספקיות הסלולר, לאחר שכבר מיצבה את עצמה כספקית אינטרנט ותשתיות, הופיעו לפני יותר משנה. בין השאר נטען כי חברת הטכנולוגיה מעוניינת להקים רשת סלולר שתתבסס על רשת נקודות ויי-פיי חינמיות. דיווחים אחרים טענו כי מדובר ברשת סלולר בינלאומית או במיזם תקשורת אלחוטי שיתחבר לפרויקט גוגל Loon.

פרויקט Loon אינו הנסיון היחידי של גוגל להשתלט על מרחב התדרים האווירי פרויקט Loon אינו הנסיון היחידי של גוגל להשתלט על מרחב התדרים האווירי פרויקט Loon אינו הנסיון היחידי של גוגל להשתלט על מרחב התדרים האווירי

לפי הדיווח האחרון מבית הג'ורנל, גוגל צפויה לפעול כספקית וירטואלית ולהסתמך על רשתות הסלולר הקיימות של טי-מובייל וספרינט האמריקאיות, עמן כבר חתמה על הסכמי שיתוף פעולה. בשלב הראשון תהיה הרשת החדשה זמינה רק לסמארטפוני נקסוס 6. מכשירים שיעבדו עם השירות של גוגל יוכלו לעבור אוטומטית בין הרשתות של טי-מובייל וספרינט, בהתאם לזמינות שלהן, וכן לעשות שימוש בנקודות Wi-Fi על מנת לקבל ולהוציא שיחות.

במרכז הפעילות של הרשת הסלולרית של גוגל צפוי לעמוד מודל עסקי יוצא דופן - המנויים ישלמו רק על המידע שצרכו בפועל, במקום תשלום חודשי קבוע על חבילת מידע שאינו יורד גם אם היקף השימוש היה קטן יחסית. מדובר במודל שמיושם כבר על ידי כמה ספקיות וירטואליות קטנות בארה"ב, בשעה שספקיות גדולות כמו טי-מובייל או AT&T מאפשרות ללקוחותיהן להעביר נפח גלישה שלא נוצל לחודש הבא.

עם זאת, משתמשים רבים כמעט שלא מתקרבים לנפח הגלישה שמוצע בחבילה שלהם ולפי מחקר שנערך ב-2013 המשתמש הממוצע מפסיד מדי חדש 28 דולר על נפח גלישה שלא נעשה בו שימוש. המודל של גוגל מקווה לערער את התבנית הזו, במהלך שצפוי להגביר את הלחץ על חברות הסלולר הוותיקות.

לא רוצים לשבש, אבל ישבשו בכל מקרה

בחודש שעבר, במהלך כנס MWC בברצלונה, אמר ראש חטיבת אנדרואיד בגוגל, סונדאר פיצ'איי, ששירות הסלולר שגוגל מתעתדת להשיק יהיה לא יותר מניסוי בהיקף קטן יחסית, ושלא מדובר בניסיון לשבש את תעשיית הסלולר. ואולם, מומחים בתחום מעריכים שזה מה שיקרה בכל מקרה. “גוגל אולי לא מתכוונת לגייס מספר מנויים גדול, אבל הכניסה שלה לשוק חשובה כי יש לה פוטנציאל לשבש את תעשיית הסלולר בדומה לאופן שבו גוגל פייבר הביא לשינויים בתעשיית הפס רחב", אמרראש חטיבת המחקר של בנק ההשקעות Rutberg & Company, ראג'ב צ'אנד.

גוגל פייבר הוא פרויקט הסיב האופטי של החברה, שמספק לערים נבחרות בארה"ב חיבור לאינטרנט במהירויות גבוהות ובמחירים נמוכים. במקרים רבים, גוגל היא המתחרה המקומית היחידה לענקיות הכבלים קומקאסט וטיים-וורנר, שחילקו ביניהן את השוק האמריקאי ואינן מתחרות ישירות זו בזו באזורים השונים.

כניסתה של גוגל לשוק תביא לתחרות בריאה, אבל היא גם מדאיגה. בשנים האחרונות מקדמת ענקית הטכנולוגיה פרויקטים רבים שנועדו להפוך אותה לספקית תקשורת גלובלית. לרשת הסלולר המתהווה ופרויקט גוגל פייבר, שמיועדים לשוק האמריקאי, מצטרפים מיזמים חוצי גבולות כמו גוגל לון העתידי או רשת תקשורת עתידית המתבססת על מל"טים ואף לוויינים. כל הפרויקטים האלו נועדו לחבר את העולם השלישי לאינטרנט ובדרך להפוך את גוגל לספקית אינטנרט בינלאומית גדולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות