אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדרמה בענף הפארמה נמשכת: מיילן מתעקשת על רכישת פריגו צילום: Mannie Garcia

הדרמה בענף הפארמה נמשכת: מיילן מתעקשת על רכישת פריגו

חברת הפארמה, שקיבלה השבוע הצעת רכש מטבע, מציעה עבור פריגו 8.4 מיליארד דולר במזומן, ואת שאר הסכום - 23.3 מיליארד דולר - במניות; ההצעה הקודמת עמדה על 29 מיליארד, אלא שמאז נסקה מניית מיילן

24.04.2015, 17:48 | ניר צליק

מיילן ממשיכה את המרדף אחרי פריגו: מיילן מציעה היום (ו') לרכוש את המתחרה שלה ב-31.7 מיליארד דולר, מהם 8.4 מיליארד דולר במזומן והיתר - 23.3 מיליארד דולר - במניות. זאת שבוע וחצי אחרי שהניחה את הצעתה הקודמת על שולחנו של דירקטוריון פריגו, שדחה אותה פה אחד. ההצעה הקודמת עמדה על 29.1 מיליארד דולר, אלא שמניית מיילן נסקה מאז ולפיכך גם המרכיב המנייתי בהצעה הנוכחית. 

קראו עוד בכלכליסט

מאז אותה ההצעה הראשונה של מיילן לפריגו, הניחה טבע ביום שלישי הצעה לרכישתה של מיילן ב-40 מיליארד דולר. אולם כעת דירקטוריון מיילן ממשיך לרדוף אחרי פריגו ולא מגיב בינתיים להצעה של טבע.

מפעל פריגו מפעל פריגו מפעל פריגו

מיילן מפרטת כעת כיצד היא מתכוונת לבצע את הרכישה: היא מציעה למחזיקי מניות פריגו כ-60 דולר במזומן על כל מניה שבידם, ובנוסף, 2.2 מניות של מיילן על כל מניית פריגו שבידיהם. המשמעות היא כי רכיב המזומן מההצעה הוא פחות משליש, כך שקשה להאמין כי משקיעי פריגו יקפצו על ההצעה על רקע העובדה כי מניית מיילן עצמה עלתה רבות בעקבות ההערכות כי טבע תרכוש את החברה, ולכן היא נחשבת מנופחת, מבחינת מחירה.

בכל מקרה, אם העסקה תצא בסופו של דבר לפועל, מחזיקי מניית מיילן יחזיקו ב-61.8% מהחברה המשותפת ואילו מחזיקי מניית פריגו יחזיקו ביתרת המניות, 38.2%. מיילן מצפה שהסינרגיה התפעולית בין שתי החברות תהיה בהיקף של כ-800 מיליון דולר בשנה.

קורי מגלה אופטימיות

יו"ר החברה, רוברט קורי, כתב כי "לא רק שמימנו באופן מלא את ההצעה, וכבר ספגנו עלויות פיננסיות שאינן בנות החזר, ההצעה שלנו היא מאושרת מבחינת המזומנים ולא דורשת בדיקת נאותות. בנוסף, יש לנו מחוייבות להשיג את האישור מרשות ההגבלים העסקיים האמריקאית, מה שמוכיח את המחוייבות שלנו להשלמת העסקה במהירות האפשרית".

עוד הוסיף קורי כי "למרות שאנחנו מאוכזבים מהחלטת דירקטוריון פריגו לדחות את ההצעה שלנו בלי דיונים, אנחנו עדיין מקווים ובטוחים שנוכל לדבר עם הדירקטוריון כדי לאחד את הארגונים".

לפני שבוע וחצי הניחה מיילן כאמרו הצעה לרכישתה של פריגו תמורת 29.1 מיליארד דולר, אולם לפני מספר ימים דחה דירקטוריון פריגו את ההצעה. בין ההצעה לבין הדחייה הגיעה הצעה מצידה של טבע לרכוש את מיילן ב-40 מיליארד דולר, מה שהזניק את מניות שלוש החברות. קשה להאמין כי דירקטוריון פריגו ייעתר להצעתה הנוכחית של מיילן, כאשר סביר להניח כי מיילן תיאלץ להעלות משמעותית את רכיב המזומן בהצעה כדי שמחזיקי מניית פריגו יסכימו לה.

במקביל, ההצעה של מיילן היא מעין גלולת רעל לטבע, כאשר אם מיילן תצליח לשכנע את מחזיקי מניית פריגו למכור את החברה, הרי שהעסקה עם טבע תבוטל, כך שלמיילן יש אינטרס רב ברכישת פריגו. זאת על רקע העובדה כי קורי עצמו אמר לפני מספר ימים כי הוא אינו רוצה שהחברה תימכר לטבע. מנגד, סביר להניח כי מחזיקי מניית מיילן דווקא ירצו להירכש על ידי טבע על רקע העובדה כי מניית טבע נסחרת במכפיל זול יותר מזה של מיילן ובנוסף, הם יזכו לממש את אחזקותיהם באופן מיידי במחיר גבוה ולא ייצטרכו לחכות לתשואה של 20% על מניית מיילן, כפי שהמחיר של טבע שיקף לחברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות