אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט כבוב נגד רשות ני"ע: "מצופה מרגולטור לבדוק עבר פלילי של מנהל תיקים" צילום: אוראל כהן

נחשף בכלכליסט

השופט כבוב נגד רשות ני"ע: "מצופה מרגולטור לבדוק עבר פלילי של מנהל תיקים"

השופט אמר את הדברים, לאחר שהתגלה כי הרשות לא בדקה במשך 8 שנים את עברו הפלילי של חזי כהן, מנהל תיקים לשעבר בבית ההשקעות אתגרים פיננסים. כהן הורשע ב-2004 בעבירות סמים וריצה שנת מאסר

25.04.2015, 19:04 | תומר גנון

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, מתח ביקורת על רשות ניירות ערך, משום שלא בדקה במשך 8 שנים את עברו הפלילי של מנהל התיקים בבית ההשקעות אתגרים פיננסים, חזי כהן.

כהן, שהורשע בעבירות של אחזקת סמים ונידון לשנה מאסר ב-2004, שימש כמנהל תיקים ברישיון מטעם הרשות בשנים 2002-2012. רישיונו חודש מדי שנה על ידי מחלקת ההשקעות ברשות, מבלי שנערכה בדיקה על עברו. הנושא התגלה במהלך הדיונים בכתב האישום נגד בעל השליטה לשעבר באתגרים, שמעון ימין, על עבירות של קבלת דבר במרמה ועבירות לפי חוק הייעוץ.

"מצופה מרגולטור שמנפיק רישיונות והיתרים בעלי חשיבות, שמתירים לאדם לעסוק בניהול השקעות כספיות של לקוחות, לפחות לתהות על קנקנו של האיש ולא רק להסתפק בהצהרה שלו", אמר כבוב לתביעה בדיון שנערך באחרונה. זאת בעקבות דרישת סנגורו של ימין, ד"ר גיל עשת, לעיין בתיקו האישי של כהן, המשמש כעד תביעה נגד ימין, ברשות ניירות ערך. כבוב קבע כי עשת יקבל מידע על חידוש רישיונו של כהן במהלך השנים, משום שהוא רלוונטי למהימנותו של העד.

יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר, צילום: עמית שעל יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר | צילום: עמית שעל יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר, צילום: עמית שעל

לפי מכתב מטעם מחלקת ההשקעות ברשות ניירות ערך שהציגה הפרקליטות לכבוב, רק במרץ 2012, בעקבות בדיקת רוחבית שבוצעה במרשם הפלילי של משטרת ישראל, התגלתה הרשעתו של כהן. כהן קיבל כאמור רישיון מהרשות כבר ב-2002. לטענת הפרקליטות, על פי חוק הייעוץ בהשקעות, חובת דיווח על הרשעה בעבירה מוטלת על מבקש הרישיון. כהן כאמור הורשע בעבירות הסמים רק כשנתיים לאחר מכן. לאחר ההרשעה, כך טוענת מחלקת ההשקעות ברשות, הוא לא דיווח לה על כך. הפרקליטות טוענת שקיים ספק לשיטתה האם הרשעה בעבירה מסוג זה מחייבת בכלל דיווח לרשות.

"התזה שלכם", אמר כבוב לתובעת יעל ענתות, "היא לגבי הפרשנות האם מדובר בעבירה שיש בה קלון. גם אם אני אקבל את זה, עדיין מצופה מרגולטור שמנפיק רישיון שמתיר לאדם מסוים לעסוק בניהול כספים אחרים, לא רק להסתפק בהצהרה שלו, אלא לבדוק הלכה למעשה האם יש מאחורי ההצהרה הזאת אמת. הבדיקה הזאת נעשית כדבר בשגרה בין רגולטורים".

ענתות אמרה בדיון לכבוב כי "במעמד קבלת הרישיון מוצהר רישום פלילי, והדבר נבדק, ומאוחר יותר כשכהן ביקש להתלות רישיון ולחדש, נבדק שוב ואז התברר הנושא". כבוב דחה את ההסברים ואמר: "כן, אבל זה ב-2012. אבל ב-2004, 2006, 2008? אני מדבר על דיווח שמן הסתם, אני מניח, מלווה בהצהרה של האיש. זה חידוש רישיון. אני לא מעלה בדעתי, כן? לפחות בדיקה שכל הפרטים הם אמת". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות