אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפורשים מחברת החשמל יקבלו מענק כפול מזה שלפיד רצה לתת צילום: עמית שעל

הפורשים מחברת החשמל יקבלו מענק כפול מזה שלפיד רצה לתת

הסכם הפרישה שאושר לאחרונה בחברת החשמל מעניק כ־1.5 מיליון שקל בממוצע לכל פורש, אף שרק לפני חצי שנה התעקש משרד האוצר בראשות יאיר לפיד על כך שהפיצוי יעמוד על 720 אלף שקל בלבד. גם בתעש ובדואר יזכו הפורשים לפיצוי נדיב

26.04.2015, 07:07 | ליאור גוטמן, הדס גליקו ואופיר דור

בתחילת מרץ פרסמה חברת החשמל דיווח לקוני לבורסה על חתימת הסכם פרישה בחברה, לפיו "אומדן ההפרשה שייכלל בדו"חות הכספיים בשל פרישות מוקדמות של כ־440 איש הוא כ־650 מיליון שקל". במילים אחרות, כל עובד יקבל בממוצע כ־1.47 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הסכם הפרישה מעניק הצצה ראשונה לעלות הפרישה של אותם עובדים שבמשך שנים "ישבו על השאלטר". ניתוח הסכום הממוצע מעלה שתי מסקנות עיקריות: הראשונה היא שפיטורים של 2,500 עובדים יעלו לקופת החברה ולמדינה כ־3.67 מיליארד שקל. המסקנה השנייה היא שעובדי חברת החשמל קיבלו בדיוק כפול ממה שיאיר לפיד הסכים לתת: באוקטובר 2014, אחרי שהרפורמה בחברת החשמל התפוצצה, עמד הממונה על השכר קובי אמסלם בפני בית הדין לעבודה בחיפה וסיפר שעובדי חברת החשמל דרשו כ־4.5 מיליארד שקל עבור הרפורמה, בעוד שהמדינה רצתה לתת "רק" 1.8 מיליארד שקל. בפועל, הרפורמה נקברה, חברת החשמל מפטרת רק 440 איש — מהלך שיעלה לה 650 מיליון שקל — כפול ממה שהמדינה רצתה לתת בממוצע לעובד. בחברה טוענים שהמהלך יחזיר את עצמו בתוך 4‑5 שנים.

באפריל 2014 נחתם הסכם פרישת העובדים בתעש בין החברה, נציגי האוצר, רשות החברות וההסתדרות. תעש, המצויה כיום בראשיתו של מתווה ההפרטה, צפויה להשלים את התהליך עד 2016. במסגרת המתווה 380 מעובדיה יעברו לחברה ממשלתית חדשה בשם תומר, שתרכז את הפעילויות המסווגות של תעש תחת משרד הביטחון, ו־1,170 עובדים צפויים לפרוש לפנסיה מוקדמת.

עלויות הפרישה המתוכננות הן כ־1.2–1.3 מיליון שקל לעובד בממוצע, ובצירוף מאות המיליונים שהזרימה המדינה לפעילות השוטפת של החברה ולמימון הפרטתה יהיה הסכום 2.2 מיליארד שקל. בתוספת המחילה של המדינה לתעש על הלוואות של 2.7 מיליארד שקל, החשבון של משלם המסים הוא 5 מיליארד שקל. במעמד חתימת ההסכם עבדו בתעש 3,500 איש וכיום מועסקים בה 2,700 איש, כלומר מתווה הפרישה מתקדם כמתוכנן.מבחינת עלות הפרישה, כאשר מתייחסים לעובדה שהפורש המוקדם אינו בן 67, אלא בן 58, טוענים גורמים בתעש כי הפנסיה הממוצעת של מי שעבדו בחברה יותר מ־30 שנה היא כ־8,000 שקל בחודש, אולם 70% מהפורשים יקבלו כ־6,000 שקל בחודש.

עובדים של חברת החשמל מתקנים תקלה בזמן סופה, צילום: יאיר שגיא עובדים של חברת החשמל מתקנים תקלה בזמן סופה | צילום: יאיר שגיא עובדים של חברת החשמל מתקנים תקלה בזמן סופה, צילום: יאיר שגיא

הגוף שירכוש את החברה ימשיך להוציא בכל שנה 60 עובדים לפרישה מוקדמת. עלויות הפרישה הנוספת צפויות להיות ממומנות מקרן שמהווה רשת ביטחון בשווי של 720 מיליון שקל שהאוצר מחויב לשלם. ואולם, ההערכות הן כי האוצר יגבה את הקרן ממי שיקנה את החברה עם 1,600 עובדים המאוגדים בהסכם קיבוצי לחמש השנים הבאות.

לפי הסכם המימון של תוכנית ההבראה בדואר שנחתם בחודש שעבר, המדינה תעביר 470 מיליון שקל לצורך כיסוי הוצאות הפרישה המוקדמת של 650 עובדים קבועים בדואר. עלות הפרישה המוקדמת לעובד תהיה כ־720 אלף שקל בממוצע. בנוסף, יפוטרו כ־550 עובדים ארעיים, אך את פרישתם יממן הדואר ממקורותיו העצמיים. המדינה מתכוונת להחזיר בשלבים את רוב עלות ההסכם, חלקו יגיע ממכירת קרקעות בשווי של 100 מיליון שקל שיעביר הדואר למדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות67 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

66.
העיקר שראש אגף התקציבים ממליץ לחייב נשים לפרוש לפניסה בגיל 67 רק !!
האוצר יציע להשוות בין גיל הפרישה של שני המינים ולנתק אותו מידי הפוליטיקאים על ידי יצירת מנגנון הצמדה אוטומטי לתוחלת החיים שנמצאת בעלייה מתמדת ??? הפנסיה כבר אינו מתאים למציאות ולכן אם לשנותו באמצעות משא ומתן עם העובדים או רפורמה כוללת ??? ואת עובדי חברת החשמל להמשיך לפטם במיליארדי שח ?? חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
ינקו  |  27.04.15
64.
לפיד לא עשה כלום...
לפיד יכל לעשות הכל... ולא נלחם כלל בוועדים הגדולים בשום דבר. לפיד טוב בתקשורת ולא בשום דבר אחר. הוא רק יודע להילחם בחרדים העניים. אבל מה לעשות... הכסף הגדול לא נמצא אצלם, אלא במקומות אחרים, שצריך יותר אומץ בשביל להילחם בהם. ליאיר לפיד אין אומץ לעשייה. דווקא בזה ביבי יודע לעבוד בשקט בלי הצהרות מתלהמות בתקשורת.
יוסי , חיפה  |  27.04.15
63.
הכול כסף למה להוציא עובדים לפנסיה בגיל 50 שכול העובדים כולל הבכירים יקצצו 30 אחוז
וכולם יישארו לעבוד אותי הוציא שלמה כפיר לפנסיה מבזק בגיל 50 והוא היום קרוב לגיל 70 ממשיך לעבוד לפני הפנסיה הרווחתי 12000 שקל ותנאים מסביב רכב קרן השתלמות .היום בפנסיה אני מקבל 6500 שקל נטו שלמה כפיר מרוויח 45000 שקל לחודש לא היה קורה כלום ששלמה ובכירים נוספים היו מרוויחים 30 אחוז פחות כ 30000 ואולי יותר היו משלמים פחות מס ואני הייתי ממשיך לעבוד בשכר של 9000 במקום פנסיה של 6000 כי אין עבודה בדרום לאנשים מעל גיל 50 גם שיש תואר וניסיון אני מסכים שזו מדיניות ההפרטה של ביבי למרות שבדרום בחרו בו אז שלמה כפיר ורבים כמותו ללא חמלה ורגש שרואים רק כסף שבסוף הדרך אין שם טוב משמן טוב.
שמעון , דרום  |  27.04.15
לכל התגובות