אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שישה חודשי עבודות שירות לראש עיריית נצרת עילית שהורשע בקבלת שוחד צילום: יריב כץ

שישה חודשי עבודות שירות לראש עיריית נצרת עילית שהורשע בקבלת שוחד

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, עודד גרשון, קבע בגזר הדין כי לא נפל קלון במעשיו של שמעון גפסו, ובכך נפתחת דרכו של ראש העיר המושעה חזרה לזירה הציבורית; סגנו, עדי ברקו, ירצה 5 חודשי עבודות שירות וישלם קנס של 10,000 שקל

26.04.2015, 10:55 | זוהר שחר לוי
שישה חודשי מאסר בפועל, שירוצו בעבודות שירות נגזרו הבוקר (א') על ראש עיריית נצרת עילית המושעה, שמעון גפסו שהורשע בקבלת שוחד. סגנו, עדי ברקו, ירצה 5 חודשי עבודות שירות וישלם קנס של 10 אלף שקל. "לאור השיהוי בהגשת כתב האישום לא יוטל קלון על מעשיו", כתב השופט בגזר הדין.

קראו עוד בכלכליסט

גפסו ירצה את עבודות השירות במרכז שיקום מגדל העמק. פרט לעבודות השירות נגזרה על גפסו שנת מאסר על תנאי ונקבע כי ישלם קנס של 20 אלף שקל.

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, עודד גרשון, קבע בגזר הדין כי לא נפל קלון במעשיו של גפסו ובכך למעשה נפתחת דרכו של ראש העיר המושעה חזרה לזירה הציבורית, זאת בתנאי שבמשפט הנוסף המתנהל נגדו לא יוטל על מעשיו קלון באם יורשע.

כתב האישום שהוגש נגד גפסו וסגנו ברקו ייחס לשניים קבלת שוחד ולפיו נטען כי השניים גרמו לפיטוריה של גרושתו של חבר מועצת העיר משום שלא הסכים לעזוב את תפקידו. מדובר בכתב אישום שהינו ראשון מסוגו במובן זה שבו הפרקליטות ביקשה להרשיע אדם בעבירה של לקיחת שוחד בגין התניית שוחד.

שמעון גפסו, צילום: אוראל כהן שמעון גפסו | צילום: אוראל כהן שמעון גפסו, צילום: אוראל כהן

"לדידי", כתב השופט בגזר הדין בהתייחס לשאלת הקלון, "אין כל ספק שעבירת השוחד, גם כשמדובר בהתניית שוחד שלא הייתה מלווה בקבלת כסף או בטובת הנאה מוחשית אחרת, הינה עבירה שיש עימה קלון. זוהי עבירת שחיתות שקלונה גלוי על פניה. עבירת השוחד פוגעת באמון הציבור ובמינהל התקין. עבירת השוחד היא נגע חמור ועל בתי המשפט לעשות הכל כדי לבערו. ואולם, בית המשפט דן כל תיק על פי נסיבותיו".

לשיטת בית המשפט, בנסיבותיה של עבירת קבלת השוחד במקרה של גפסו, לאור השיהוי שבהגשת כתב האישום (זה הוגש רק ביוני 2013, כשהעבירה נעשתה במרץ 2009) "ולאור העובדה שהמקרה שלפני הוא המקרה הראשון שבו ראתה המאשימה להגיש כתב אישום על קבלת שוחד בסיטואציה של התניית שוחד, נראה לי כי נכון יהיה להימנע מהטלת קלון על גפסו בגין העבירה שבה הורשע".

גפסו, ששימש כראש עיריית נצרת עילית, הושעה מתפקידו על ידי הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות ובהתאם לבקשתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין. בחודש שעבר הוארכה השעייתו פעם נוספת עד אשר ייגזר דינו ויוכרע אם יש קלון במעשיו. כעת, ייבחנו בוועדה אם יש מקום להאריך שוב את השעייתו, זאת לאור כתב האישום הנוסף המתנהל נגדו המייחס לו עבירות שוחד והפרת אמונים.

לפי אישום זה, כשהתמודד גפסו על ראשות עיריית נצרת עילית בשנת 2008 הוא הבטיח למספר פעילים שעבדו עבורו ועבור רשימת "עורי עיר" שבראשה עמד כי ידאג לקבלם לעבודה בעירייה אם ייבחר לראשות העיר. גפסו, כך נטען באישום, הבטיח לאחד הפעילים משכורת שתהיה גבוהה מ-6,000 שקל בחודש ולפעיל נוסף הבטיח כי יקבל תפקיד בכיר בעייריה. אותם פעילים, כך נטען, פעלו לטובת גפסו ורשימתו בבחירות בעקבות הבטחות אלו.

את פרקליטות מחוז צפון (פלילי) ייצג עו"ד רז ולטר, את גפסו ייצגה עו"ד פנינת ינאי ואת עדי ברקו ייצגו עוה"ד ארז גוטמן ומירי הרט.

באת כוחו של גפסו, עו"ד פנינת ינאי, מסרה: "בית המשפט הנכבד קובע כי מערכת הנסיבות בתיק זה, אשר למעשה אינן מצביעות על שוחד לא במובנו המוכר ולא בפסיקה , באשר אין המדובר לא בנטילת כסף או שווה כסף, כי אם בטעות בשיקול דעת של פוליטיקאים מתחילים, איננה יכולה להקים קלון כדרישת התביעה והוא דוחה בקשתה זו בשתי ידיים.

במקביל בית המשפט הנכבד בוחר למתוח בשנית ביקורת נוקבת וחריפה על התנהלות הפרקליטות לכל אורכו של התיק, על הגשת כתב אישום המכיל סעיפים שאינם נכונים, כך לשון ההכרעה, ובהמשך בגזר הדין מהיום, על ענוי הדין הבלתי מוצדק והמקומם שנגרם לגפסו.

מול כל אלה, מודגשת לכל אורך ההכרעה אישיותו החיובית ויוצאת הדופן של מר גפסו, כאדם מכבד, איש ערכי אשר עשה מלאכתו באמונה ודבקות למען רווחת העיר ותושביה, והכל מתוך שליחות כנה ואמיתית.העוול הנגרם לגפסו בנסיון להדביק לו תווית של שחיתות, מתקהה ולו במעט בפסק דין חשוב זה, ובכל מקרה בכוונתינו להגיש ערעור על ההרשעה".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות