אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
D&B הורידה דירוג עדן טבע מרקט למזומן בלבד צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

D&B הורידה דירוג עדן טבע מרקט למזומן בלבד

חברת דירוג האשראי המליצה אתמול לספקי הרשת האורגנית לקבל ממנה תמורה במזומן או כנגד ביטחונות מלאים. במקביל בחברה־האם מגה תם הסכסוך עם החברה המרכזית למשקאות

28.04.2015, 07:03 | נורית קדוש

הסכסוך בין השותפים בעדן טבע מרקט ממשיך לפגוע ברשת המזון האורגני. ל"כלכליסט" נודע כי חברת דן אנד ברדסטריט (D&B), המספקת מידע לניהול סיכונים, הורידה דירוג לרשת בהערכת סיכון ההתקשרות עמה, ופרסמה המלצה לאשראי "במזומן או כנגד ביטחונות מלאים בלבד". את המידע ביססה דן אנד ברדסטריט על "התראות מהותיות מאוד ופיגורים בחודשים האחרונים". הורדת הדירוג הגיעה כשבוע אחרי חשיפת "כלכליסט" שספקים גדולים כגון אסם, טמפו, ויסוצקי, סנו, סלטי שמיר, יפאורה ומחלבות שומרון עצרו אספקה לרשת מכיוון שלא קיבלו תשלום.

קראו עוד בכלכליסט

עצירת התשלומים לספקים מקורה בסכסוך בין יו"ר הקבוצה אביגדור קפלן לגיא פרוביזור, מייסד ושותף (49%) ברשת המזון האורגני שנקנתה (51%) ב־2007 על ידי מגה. קפלן דרש מפרוביזור לדלל את חלקו בחברה בתמורה לכיסוי ההתחייבויות השוטפות של הרשת לספקים. סירובו של פרוביזור, המחזיק בהסכם שאינו מחייב אותו להזרים כסף לחברה, הוביל את קפלן להורות למגה שלא להעביר לחברה את התקבולים עבור מכירות עדן טבע מרקט שבסניפי מגה. יומיים בלבד אחרי שנחשף הסכסוך העבירה מגה מיליוני שקלים לעדן טבע מרקט לצורך התשלום לספקים.

מנכ"ל עדן טבע מרקט גיא פרוביזור. "אני מקווה שבעתיד נחזור לדירוג הגבוה", צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל עדן טבע מרקט גיא פרוביזור. "אני מקווה שבעתיד נחזור לדירוג הגבוה" | צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל עדן טבע מרקט גיא פרוביזור. "אני מקווה שבעתיד נחזור לדירוג הגבוה", צילום: נמרוד גליקמן

חלק מהספקים, בעיקר כאלה המספקים תוצרת טרייה דוגמת מחלבות שטראוס, קיבלו בערב יום העצמאות תשלום חלקי מעדן טבע מרקט בצירוף מכתב מפרוביזור המכהן כמנכ"ל הרשת. במכתב הודיע פרוביזור באופן רשמי על הסכסוך, והסביר כי בשל חוסר הוודאות ביחס לכוונתה של מגה לשלם לספקים, הרשת לא תזמין סחורה למעט תוצרת טרייה, ותשאיר את ההחלטה אם לספק סחורה בידי הספקים. פרוביזור מסר ל"כלכליסט" בתגובה: "אני מצר על המצב שאליו נקלענו וכל זאת בגלל סכסוך בין בעלי מניות. בשבוע שעבר הודענו בשקיפות מלאה לכל הספקים על המצב הנתון. אני מאמין שבסופו של יום תעמוד מגה בהתחייבויותיה כלפי החברה ועדן תשוב למסלול עסקים רגיל מול הספקים. לגבי דן אנד ברדסטריט, אני מניח שהיא עושה את עבודתה כחברת דירוג אשראי, ומנסה לשקף את המציאות ללקוחות שלה כפי שהיא מבינה אותה. אני מקווה שבעתיד נוכל לחזור לדירוג הגבוה שהיה לנו טרום המשבר".

בעוד הסכסוך הפנימי בשיאו, הגיעה מגה להבנות עם החברה המרכזית למשקאות. בכך הגיע לקצו הסכסוך העסקי בין הצדדים, והחברה המרכזית תחזור לספק לרשת סחורה. לפני שבוע נחשף ב"כלכליסט" כי החברה המרכזית למשקאות עצרה את אספקת הסחורה למגה, על רקע חששה שלא תוכל לגבות את הכסף מהרשת. ברקע הדברים עמדו טענות לאי־תשלום עבור רכישותיה של מגה בחודש פברואר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
עדן טבע מרקט - יישום כושל של רעיון מעולה
סופרמרקט מרשים ביופיו, עם מוצרים שאי אפשר למצוא במקום אחר. הבעיה מתחילה במחירים - מה נסגר איתכם? בחוצות המפרץ יש סניף של יוחננוף בצמוד לעדן טבע מרקט. נכנסים לעדן, רואים מוצר ב-20 ש"ח, בחנות יוחחנוף הצמודה 9.9 ש"ח. ל-50% פער אין הצדקה, כלל וכלל. סיבה נוספת - זגזג רציני במטרות המוצהרות של הרשת ובערכי המותג. רשת שהחלה כ"עדן טבע מרקט, זה אורגני" עברה ל"כמו סופר, רק בריא יותר" ואז הידרדרה אל "מהפיכת החלב". כלומר ממוצרים אורגניים, בריאים ואיכותיים, הגענו עד למכירה של מוצרי תנובה (שאינם טעימים או בריאים לדעתי).
זגזג  |  29.04.15
19.
הבנה פלוס קשב וריכוז!
לאחר שקראתי את התגובות יש 2 אופציות, או שחלק גדול מהאנשים המגיבים ללא קרא את הכתבה! או שהם זקוקים לריטלין!!!, לא כתוב בשום מקום שיש בעיית ניהול או ריווחיות! כתוב באותיות קידוש לבנה "קפלן דרש מפרוביזור לדלל את חלקו בחברה בתמורה לכיסוי ההתחייבויות השוטפות של הרשת לספקים. סירובו של פרוביזור, המחזיק בהסכם שאינו מחייב אותו להזרים כסף לחברה, הוביל את קפלן להורות למגה שלא להעביר לחברה את התקבולים עבור מכירות עדן טבע מרקט שבסניפי מגה." מה לא ברורררררררררר אז עשו לעצמכם טובה טפסו על עץ אחר ! עם ריטלין!! או אולי משקפיים עם ריטלין!!! או לחליפין שיעורי הבנת הניקרא עם ריטלין!!!
סתם אחד שמוכר ריטלין  |  28.04.15
לכל התגובות