אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המטרה של נתניהו: לפצות את ש"ס ולהרגיע את הליכוד צילום: אוהד צויגנברג

המטרה של נתניהו: לפצות את ש"ס ולהרגיע את הליכוד

ש"ס תצטרך כנראה לוותר על דרישתה לפטור ממע"מ מוצרים בפיקוח ולהרחיב את הדיור הציבורי, כמו גם על דרישתה לקבל את תיק הפנים המלא. בליכוד כועסים על נתניהו, שוויתר על תיק החינוך ונתן אותו לנפתלי בנט

27.04.2015, 22:21 | אורי תובל

מעטים הם הסיכויים שראש הממשלה בנימין נתניהו ייכשל בהרכבת ממשלה של 67 מנדטים עד יום רביעי הבא, המועד האחרון להצגת הממשלה החדשה, והמפלגות עסוקות בימים אלה במקצה שיפורים לקראת קו הסיום של המו"מ.

קראו עוד בכלכליסט

ש"ס מסתמנת כרגע כאגוז הקשה, לאחר שהצהירה שאינה נסוגה מדרישותיה המקוריות. דרישתה של ש"ס להעניק פטור ממע"מ למוצרים בפיקוח, מהלך שעלותו 1.1 מיליארד שקל, מעוררת התנגדות בקרב קשת רחבה של גורמי מקצוע באוצר ושל שר האוצר המיועד משה כחלון.

במפלגת כולנו סבורים שההטבה שש"ס דורשת לא תגיע בהכרח לשכבות החלשות, תפגע בהכנסות המדינה ותגרום בעיות במערכת המיסוי. תוכנית כמו מס הכנסה שלילי, לעומת זאת, ממוקדת בסיוע לעובדים חלשים ועלותה נמוכה הרבה יותר.

אריה דרעי, יו"ר ש"ס? המפלגה מסתמנת כאגוז הקשה, צילום: צביקה טישלר אריה דרעי, יו"ר ש"ס? המפלגה מסתמנת כאגוז הקשה | צילום: צביקה טישלר אריה דרעי, יו"ר ש"ס? המפלגה מסתמנת כאגוז הקשה, צילום: צביקה טישלר

עם זאת, ראש צוות המשא ומתן מטעם ש"ס, השר לשעבר אריאל אטיאס, הצהיר שהמפלגה לא תיכנס לממשלה שלא תיישם את התוכנית הפטור ממע"מ, וללא שבעת המנדטים של ש"ס ‑ לנתניהו אין ממשלה.

ההסכם בין כולנו לליכוד כנראה אינו כולל התנגדות מפורשת של כולנו לתוכנית הפטור ממע"מ, אך נראה כי המסגרת התקציבית שנתניהו ומשה כחלון הגדירו להבטחות הקואליציוניות כנראה לא תאפשר את מימון התוכנית, ודאי לא במלואה.

דרישה חברתית נוספת של ש"ס היא להקצות 5% מכל מכרז של רשות מקרקעי ישראל לדיור ציבורי. גם צעד זה אינו כלול בתוכניות של כחלון וכנראה לא יבוצע.

ש"ס מציגה דרישות לא ריאליות לתיק הראשי

לש"ס מובטח גם תיק הדתות כתיק שני, אולם הדרישות שלה לתיק הראשי נראות לא ריאליות: היא דורשת את תיק הפנים, כולל מינהל התכנון, שהובטח כבר לכחלון, או את משרד התחבורה, עם הנגב והגליל, ששר התחבורה הנוכחי ישראל כץ לא מתכוון לוותר עליו. עם זאת, גורמים המעורבים במשא ומתן טוענים כי ייתכן שש"ס תצליח לכופף מעט את נתניהו, וכץ יתרצה ויסכים לעבור למשרד הכלכלה, שעליו ויתר נפתלי בנט. דרעי אינו מעוניין במשרד הכלכלה, ולדברי אטיאס דווקא משרד הפנים הוא כלי העבודה לטיפול ביוקר המחיה.

גורם נוסף שיצא לקרב פומבי נגד ראש הממשלה הוא שר הפנים גלעד ארדן, שהצהיר על רצונו לקבל את תיק החינוך, שעושה את דרכו לנפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי. ההסכם עם מפלגת כולנו סגור ברובו ומוכן לחתימה. במפלגה ממתינים לראות שהממשלה אכן תהיה בת 67 מנדטים.

הוויתור של נתניהו על תיק החינוך הכעיס רבים בליכוד. שר הפנים גלעד ארדן, שאינו מעוניין בתיק המשפטים, הצהיר כי הוא מצפה מהליכוד להתעקש על תיק החינוך. בנט המתין אתמול לתשובתו של נתניהו בנוגע לתיק החינוך, שאותו ביקש במוצאי שבת. ככל הנראה נתניהו ייעתר לבקשתו.

בליכוד מתמרמרים על איבוד תיקים משמעותיים

על בנט מופעל לחץ פנים־מפלגתי להשיג גם את תיק הדתות. במכתב שעליו חתומים עשרות סגני ראשי ערים, חברי מועצות ויו"רי סניפים של המפלגה נדרש ממנו "לא להפקיר את המשרד בידיים של ש"ס".

חלוקת התיקים לבכירי הליכוד תמתין להמשך השבוע, כאשר בין שמונה לעשרה חברי כנסת שאינם שרים מתחרים על חמישה עד שבעה מקומות בממשלה. בליכוד נרשמה ביקורת על כך שלמרות ההישג המרשים בבחירות, לבכירי הרשימה לא נותרו תיקים משמעותיים, ושותפות כמו הבית היהודי, ש"ס וישראל ביתנו, שזכו בשמונה, שבעה ושישה מנדטים בהתאמה, מתמודדות על תיקים משמעותיים בעיקר בתחום החברתי.

מסתמן כי נתניהו יגדיל את הממשלה ל־22 שרים

בנוסף לכך נראה כי נתניהו מתקרב להחלטה להגדיל את הממשלה ל־22 שרים, ללא התנגדות של שום מפלגה, למרות הצהרות אחרות בעבר. שינוי חוק יסוד: הממשלה דורש רוב של 61 חברי כנסת והליך מעט ממושך, ועד כה הליכוד טרם פנה לשותפות לאישור המהלך. ככל הנראה תחילה תושבע ממשלה של 18 שרים, כפי שהחוק היום מאפשר, ורק בהמשך היא תורחב ל־22 שרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות