אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד: רשתות המשקפיים קרולינה למקה ואירוקה באילת חמקו מתשלומי מס צילום: אייל נבו

חשד: רשתות המשקפיים קרולינה למקה ואירוקה באילת חמקו מתשלומי מס

רשות המסים חושדת שמנהלים ברשתות הנחו את העובדים באילת לדווח על פטור ממע"מ בעסקאות, גם כאשר הן לא היו פטורות ממנו. לטענת הרשות מדובר במיליוני שקלים שנגרעו מקופת המדינה

28.04.2015, 15:34 | תומר גנון

ארבע סניפים של רשת המשקפיים 'קרולינה למקה' באילת דיווחו על עסקאות כפטורות ממע"מ, למרות שהיו חייבות במע"מ בשיעור 18%. כך חושדת רשות המסים. לטענת הרשות מדובר בעסקאות בהיקף של מיליוני שקלים, שבוצעו בחודשים האחרונים. על פי החשד, מנהלי החברה הנחו את העובדים באילת לבצע מכירות משקפיים בפטור ממע"מ, גם עבור לקוחות שקיבלו אותם בחנוית מחוץ לאילת. זאת בניגוד לחוק הפוטר ממע"מ רק סחורות הנרכשות לצריכה או לשימוש באזור אילת.

קראו עוד בכלכליסט

בתוך כך, רשות המסים חקרה היום גם מנהל ברשת אירוקה בחשד דומה. מדובר במנהל האזורי של רשת האופטיקה 'אירוקה' באזור אילת, שנחקר בחשד שעובדי החנויות שניהל עברו על חוק סחר חופשי אילת ובכך גזלו מקופת המדינה מיליוני שקלים במע"מ.

על פי בקשת המעצר המנהל, ברק בנסתי, ניצל את הפטור שניתן לעוסקים באילת בכך שהוא ועובדי החנויות שתחת ניהולו מסרו משקפיים ללקוחות שביקרו באילת באמצעות סניפים הקרובים לאזור מגוריהם, ואף מכרו משקפיים ללקוחות בהזמנה טלפונית, מבלי שכלל ביקרו בעיר. הרשות בוחנת עסקאות שביצעה החברה בין השנים 2011-2014 בהיקף של למעלה מ-90 מיליון שקל. המנהל ברשת שנחקר שוחרר בתנאים מגבילים.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

אתמול פשטו חוקרי מכס ומע"מ באר שבע ואילת על מספר חניות משקפיים בעיר. בחיפוש ובביקורות שנערכה בחנויות קרולינה למקה, התגלה לכאורה כי הן פעלו בניגוד להוראות חוק אזור סחר חופשי (אס"ח). מנהל ברשת, אסף באשר, עוכב לחקירה ושוחרר בערב בתנאים מגבילים. לטענת הרשות, באשר פעל מול לקוחות הרשת שירכשו את מוצריה באילת, ויקבלו אותם באזורים שונים בארץ. בדרך זו הם נהנו מפטור ממע"מ.

"הנהלת החברה, בידיעה ובאופן גורף, הנחתה את העובדים באילת לבצע רק מכירות בפטור ממע"מ, גם למכירות שעל פי חוק אס"ח חייבות במע"מ", נטען בבקשה שהגישה הרשות לבית משפט השלום באילת. "על בסיס עובדתי זה", נטען, "נכללו בדו"ח השנתי של החברה למע"מ מכירות בפטור, למרות שחלק לא מבוטל מהמכירות היו אמורות להתבצע כשהן חייבות במע"מ".

עורכי הדין עמיר פולטין ואודי ברזלי, באי כוחה של חברת קרולינה למקה, מסרו כי "מדובר באי הבנה מוחלטת של רשות המסים. החברה היא זו שפנתה מיוזמתה כבר לפני זמן רב והסדירה את הנושא ברמה עקרונית-אזרחית מול רשויות מע"מ, ואין ספק כי לאחר שיובהרו הדברים החקירה תסגר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות