אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"צריך להטיל מס ירושה על הטייקונים" צילום: תומי הרפז

"צריך להטיל מס ירושה על הטייקונים"

עו"ד משה שקל סבור ש"לאנשים עם נכסים פחות גדולים תשאיר את המצב הקיים"

29.04.2015, 08:17 | עמרי מילמן

"אני תומך במס ירושה, הוא לא יוצר מצב של כפל מס", הסביר ל"כלכליסט" עו"ד ד"ר משה שקל, מומחה מיסוי ושותף מייסד בשקל ושות' משרד עורכי דין. "לא מדובר במשהו ששונה מתשלום מס על רווח ממניות שנקנו באמצעות הכנסות אשר גם מהן נגבה מס. אבל חשוב להביא בחשבון את מה שהיה כאן קודם".

שקל הסביר כי מס הירושה בוטל פשוט כי הוא לא נחל הצלחה: "ניכסו את הכישלון לסיבות שונות כמו האינפלציה, הערכים שעליהם שולם מס העיזבון הפכו להיות נומינליים ואבסורדיים. אך אם הוא היה מוצלח, היו טורחים לעדכן אותו. לא עשו זאת משום שכבר לפני האינפלציה הדוהרת מצאו דרכים לעקוף אותו.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

"ברוב העולם יש מס ירושה. בארה"ב הוא יכול להגיע ל־50% וביפן אפילו ל־70%. אך גביית המס, גם במדינות הללו, נעה על אחוזים בודדים בלבד. זה מס שקל להתחמק ממנו".

לשיטתו של שקל, "צריך לכוון את מס הירושה לטייקונים, אלה שיש להם נכסים בורסאיים שקל לכמת. לעומת זאת, לאנשים עם נכסים פחות גדולים תשאיר את המצב הקיים. היתרון שלו הוא שבסופו של דבר המדינה באמת תפגוש את הכסף. אם לאדם לא יהיה כסף לשלם את המס שהמדינה דורשת על חנות בשוק הכרמל למשל, הוא יוכל להציע למדינה חצי מהחנות. מה היא תעשה עם זה? ומצד שני, אנחנו לא רוצים ליצור מצב בו נאלץ אותו למכור את החנות רק כדי לשלם את המס."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות