אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה טובה לחברות הממשלתיות: עברו לרווח של 430 מיליון שקל ב-2014

שנה טובה לחברות הממשלתיות: עברו לרווח של 430 מיליון שקל ב-2014

זאת לעומת הפסד של כ-600 מיליון שקל בסוף 2013; מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב: "אין לנו כמעט חברות שמפסידות כיום. אני מעריך כי הרווח יזנק בסוף 2015 לכ-1.06 מיליארד שקל"

29.04.2015, 12:13 | ליאור גוטמן והדס גליקו

רשות החברות הממשלתיות מפרסמת הבוקר (ד') את הדו"ח השנתי שעוסק בקרוב ל-100 חברות ממשלתיות שנמצאות בפיקוח המדינה. עיון בנתוני הדו"ח מעלה שהרווח המצרפי הנקי של החברות הסתכם בכ-430 מיליון שקל, זאת לעומת הפסד של קרוב ל-600 מיליון שקל בסוף 2013.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל רשות החברות אורי יוגב מסביר ששתי החברות הכי בולטות בדו"ח הן חברת החשמל ורכבת ישראל, שתיהן סומנו בעבר (יחד עם דואר ישראל ותע"ש) כחברות היותר "בעיתיות" במארג החברות הממשלתיות, כאלה שגוררות את כל שאר החברות להצגת הפסד.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הנתונים האמיתיים מעוותים מעט את התמונה כיוון שחברת החשמל השיגה רווח נקי של למעלה ממיליארד שקל רק ברבעון האחרון של 2014 (כתוצאה מרישום חשבונאי עבור רכישת דלקים) ואילו רכבת ישראל בכלל נהנתה ממחיקת הלוואה (של כחצי מיליארד שקל) ומסיווג מחדש של הסובסידיות הממשלתיות, מהלך שתרם לה הכנסה חד פעמית של כ-900 מיליון שקל. השורה התחתונה: הרווח הנקי של החברות הממשלתיות כאמור זינק, אולם ההפסד המצרפי שנרשם בשנה שעבר - כ-820 מיליון שקל במקור - סווג מחדש וכיום הוא מוצג כאילו הוא הסתכם בכ-592 מיליון שקל.

"אין לנו כמעט חברות שמפסידות. זה עיקר המסר של היום והגענו למקום שחייבים לעשות הכל כדי להרוויח כסף", אומר הבוקר מנכ"ל הרשות אורי יוגב. לתפיסתו, הנקודות הבעייתיות נשארו התעשיות הבטחוניות - מה שהופך את הטיפול בהן לאחד מיעדי הרשות לשנה הבאה.

יוגב. "אין לנו כמעט חברות שמפסידות", צילום: אוראל כהן יוגב. "אין לנו כמעט חברות שמפסידות" | צילום: אוראל כהן יוגב. "אין לנו כמעט חברות שמפסידות", צילום: אוראל כהן

בשנה הבאה נרוויח מיליארד שקל

רשות החברות מעניקה לא רק פיתוח של החברות השונות, אלא גם נתונים חזויים לסוף 2015, זאת בהתבסס על נתוני החברות הממשלתיות הפעילות. לפיכך, יוגב מעריך שאת 2015 יסיימו החברות הממשלתיות ברווח נקי מצרפי של 1.064 מיליארד שקל, זינוק חזוי של כמעט 150% ביחס לנתוני החברות הממשלתיות כיום.

יוגב התייחס לשכר העובדים בחברות הממשלתיות ומצביע על כך שבממוצע שכר העובדים הוא קרוב לפי 3 מהשכר הממוצע במשק.

שיאני השכר בחברות הממשלתיות הן נמלי אשדוד וחיפה, עם עלות שכר שנתית של כ-442 אלף שקל לכל עובד בנמל אשדוד וכ-438 אלף שקל לכל עובד בנמל חיפה. חברת החשמל עדיין ממקומת גבוה עם עלות שכר שנתית של כ-346 אלף שקל כאשר שיאני השכר הם עובדי רפאל עם עלות שנתית שקרובה ל-400 אלף שקל בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות