אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון הבטיח לראש עיריית חיפה: אפעל להזזת מיכל האמוניה צילום: אלכס קולומויסקי

כחלון הבטיח לראש עיריית חיפה: אפעל להזזת מיכל האמוניה

יונה יהב מבקש מנתניהו להקים ועדת בדיקה ציבורית בראשות מיכה לינדנשטראוס, שתבדוק את נתוני האמת לגבי הזיהום באזור חיםה והן בנוגע לבריאות התושבים

29.04.2015, 19:10 | אורי תובל

שבוע לאחר שמשרד הבריאות חזר בו מהקביעה שיש קשר בין זיהום האוויר בחיפה לתחלואה בסרטן בקרב ילדים בעיר, פנה ראש עיריית חיפה יונה יהב לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה שיקים ועדת בדיקה שתבחן לעומק את הזיהום ובריאות התושבים בחיפה. במקביל, שר האוצר המיועד משה כחלון הבטיח ליהב כי יפעל להזזת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה לאתר אחר. 

קראו עוד בכלכליסט

עד כה נמנע ראש הממשלה מלהתערב בפרשה, למרות שהוא מחזיק בפועל גם בתיקי הבריאות והגנת הסביבה. במכתב ששלח לנתניהו מבקש יהב להקים ועדת בדיקה ציבורית בראשות תושב העיר, השופט ומבקר המדינה בדימוס מיכה לינדנשטראוס, שתבדוק את נתוני האמת הן בנוגע לזיהום והן בנוגע לבריאות התושבים. "למותר לציין כי הנתונים הסותרים והמבלבלים גרמו לבהלה ציבורית, והציפו את חוסר התיאום בין משרדי הממשלה", כתב יהב לנתניהו.

ראש עיריית חיפה יונה יהב על רקע בתי הזיקוק, צילום: עומר מסינגר ראש עיריית חיפה יונה יהב על רקע בתי הזיקוק | צילום: עומר מסינגר ראש עיריית חיפה יונה יהב על רקע בתי הזיקוק, צילום: עומר מסינגר

יהב טען השבוע שכפי שמשרד הבריאות תיקן את קביעתו בנוגע לתחלואה, גם נתוני הזיהום לא ברורים. במסיבת עיתונאים שערכו אתמול מנכ"ל משרד הבריאות ארנון אפק ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דוד לפלר, הדגיש האחרון כי אין בחיפה זיהום רב יותר מאזורים אחרים בארץ, ואין קשר בין הזיהום לתחלואה בסרטן בקרב ילדים.

יהב הצטרף לפני הבחירות האחרונות למפלגתו של שר האוצר המיועד כחלון המתגורר בעיר, ואף שימש כראש המטה של כולנו בחיפה ובצפון. לדברי גורמים בעירייה ובמפלגה, כחלון הבטיח ליהב כי יפעל להזזת מיכל האמוניה מאזור התעשייה במפרץ חיפה המהווה בעיקרו סכנה בטיחותית. האמוניה היא גז רעיל, ואם הכמות הגדולה הנמצאת במיכל ומוערכת ב-12 אלף טונות תשתחרר לאוויר – בשל תקלה, פיגוע, או פגיעת טיל של חיזבאללה – מאות אלפי תושבים באזור יעמדו בסכנת חיים.

העברת המיכל דורשת איתור קרקע חלופית על ידי משרד הבינוי, תקצוב המעבר על ידי משרד האוצר, ופיקוח וליווי מקצועי מצד המשרד להגנת הסביבה – שלושת המשרדים שנמצאים בידי מפלגת כולנו. הבטחות להעברת המיכל נשמעו בעבר, אולם ייתכן שהקשר הפוליטי בין כל הגורמים המעורבים יביא לביצועה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות