אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדן טבע מרקט עצרה את כל הזמנות הסחורה לסניפיה צילום: איל פישר

בלעדי לכלכליסט

עדן טבע מרקט עצרה את כל הזמנות הסחורה לסניפיה

לטענת גורמים ברשת המזון האורגני, ההזמנות נעצרו לאחר שמגה סירבה לחתום על הצ'קים לספקים. מחר מדפיה כבר צפויים להתרוקן ממוצרים טריים. במקביל האמירה של יו"ר אלון אביגדור קפלן על מצבה של מגה עוררה חשש בקרב ספקיה

30.04.2015, 07:00 | נורית קדוש

עדן טבע מרקט עוצרת לחלוטין את הזמנות המוצרים לסניפיה שבוע אחרי שהחלה לצמצם את היקפי הקניות מספקים. ל"כלכליסט" נודע כי אתמול (ד') מסרו מנהלי סניפים ברשת המזון האורגני לספקים כי גיא פרוביזור, מנכ"ל שותף ברשת, הנחה אותם לעצור את הזמנות הסחורה עד להודעה חדשה.

קראו עוד בכלכליסט

צרות בצרורות קבוצת אלון נפטרת מכפר השעשועים שנתיים אחרי שמכרה 65% מרשת כפר השעשועים למייסדה רונן לוי, אלון רבוע כחול מוכרת ללוי את יתרת אחזקותיה ברשת הצעצועים תמורת העברת ערבויות נורית קדוש, 3 תגובותלכתבה המלאה
ההנחיה גורפת וכוללת גם מוצרים טריים כמו עוף, חלב ומוצריו, ירקות, פירות ולחמים. לרשת אין מלאי של מוצרים אלה, שמסופקים על בסיס יומי, ומשמעות המהלך היא שכבר ממחר לא ניתן יהיה למצוא בסניפים לחם ועוף ואם המצב יימשך, בימים הקרובים צפויים להיגמר גם מוצרי החלב, הפירות והירקות.

לדברי בכיר בהנהלת הרשת, ההחלטה נבעה מחוסר יכולתה לשלם לספקים. "אף שיש כסף בחשבונותיה, מוטי קרן (מנכ"ל מגה, המחזיקה ב־51% מעדן טבע מרקט - נ"ק) סירב לחתום על הצ'קים לספקים". פרוביזור, המחזיק ב־49% הנותרים בחברה, מסר כי "עדן טבע מרקט לא תזמין סחורה כל עוד לא נהיה בטוחים שנוכל לשלם עבורה". פרוביזור סירב להגיב על יחסי העבודה עם קרן ומסר שהוא פועל אך ורק לטובת החברה, העובדים והספקים.

ההחלטה על עצירת ההזמנות מספקים התקבלה עם חשיפת "כלכליסט" כי חברת דן אנד ברדסטריט (B&D) הורידה את דירוג האשראי של עדן טבע מרקט והמליצה לספקים למכור לרשת סחורה רק תמורת תשלום מזומן. ברקע הדברים סכסוך בין אביגדור קפלן, יו"ר אלון רבוע כחול המחזיקה במגה, לבין פרוביזור נוכח דרישתו של קפלן כי פרוביזור יזרים כסף לחברה.

גיא פרוביזור, מנכ"ל עדן טבע מרקט, צילום: נמרוד גליקמן גיא פרוביזור, מנכ"ל עדן טבע מרקט | צילום: נמרוד גליקמן גיא פרוביזור, מנכ"ל עדן טבע מרקט, צילום: נמרוד גליקמן

בינתיים גם במגה הספקים לא רגועים. אמירתו של אביגדור קפלן שפורסמה אתמול ב"כלכליסט", לפיה "מגה מתנדנדת, יש לנו בעיות קשות מאוד איתה. נראה אם נצליח למנוע את קריסתה. אני מקווה שכן, שנצליח", יצרה סערה ולמרות שחלק ניכר מהספקים הגדולים מבוטחים בביטוח אשראי ולכן ממשיכים בשלב זה למכור סחורה למגה, בקרב הספקים הקטנים והבינוניים עוררו דבריו של קפלן חששות כבדים.

"מאז שנכנס לתפקיד קפלן לא פנה אלינו והסביר כיצד בכוונתו לפעול", טוען בכיר בענף. "מפליא שהאמירה הראשונה שלו היא הטלת ספק ביכולתה של מגה לשרוד". בכיר אחר מסר כי "אנחנו מתמודדים עם שורה של מהלכים של אנשים לא מנוסים שחובטים ברשת בכל הצדדים. האמירה של קפלן עלולה להוביל אותנו לפעול לשינוי ההתנהלות שלנו מול מגה".

קפלן מסר בתגובה כי "קבוצת אלון היא קבוצה חזקה ואיתנה. הקבוצה מינפה את עצמה במינוף יתר, אבל כקבוצה יציבה היא פועלת עתה להורדת המינוף. יש בקבוצה חברות רווחיות. הקבוצה מתמודדת בצורך בהבראת מגה ומאמינה באמונה שלמה שניתן להבריאה בשיתוף כל הגורמים, באופן שהרשת תחזור למקום המכובד שבו היתה הרבה מאוד שנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות