אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו הודיע לדרעי כי הוא מסכים למע"מ אפס על מוצרי יסוד צילום: אוהד צויגנברג

נתניהו הודיע לדרעי כי הוא מסכים למע"מ אפס על מוצרי יסוד

גורמים בש"ס: "בהסכם ייכתב כי המע"מ על המוצרים שבפיקוח יבוטל"; עלות התוכנית - 1.1 מיליארד שקל; דרעי צפוי להיכנס למשרד הכלכלה, שאליו יצורף או משרד הרווחה או המשרד לפיתוח הנגב והגליל. בנוסף, ש"ס תקבל לשליטתה את תיק הדתות; דרעי הודיע הבוקר רשמית כי הוא מוותר על תיק הפנים כדי למנוע לזות שפתיים בעקבות הרשעתו בעבר

30.04.2015, 13:27 | אורי תובל

לאחר ההתחייבויות הנדיבות ליהדות התורה שנחתמו אמש, ראש הממשלה הולך גם לקראת השותפה החרדית הנוספת, ש"ס. גורמים במפלגה מעדכנים כי בנימין נתניהו התקשר הבוקר (ה')ׂליו"ר ש"ס והודיע לו שהוא מסכים לפטור ממע"מ על מוצרי יסוד מפוקחים. על פי עבודת מטה שנעשתה במשרד רה"מ עלות התוכנית 1.1 מיליארד שקל, אם כי עדיין לא ברור מה יהיה מתווה התוכנית. דרעי הודיע הבוקר כי הוא מוותר על תיק הפנים.

קראו עוד בכלכליסט

בימים האחרונים נשקלה גם האפשרות להקים בשלב הראשון ועדה לבחינת הנושא, בתקווה שהיא תספק את דרעי.

אולם לדברי גורמים בש"ס היום, בהסכם ייכתב כי "המע"מ על המוצרים שבפיקוח יבוטל", מבלי שתקום ועדה לבחינת הביטול. ועדה של שרי הכלכלה והאוצר תדאג ליישום התקנה.

ההסכמה של נתניהו סוללת את כניסתה לממשלה של ש"ס, שבימים האחרונים שבה והתעקשה על תוכנית הפטור. דרעי ונתניהו צפויים להיפגש היום אחה"צ ובפגישה אמורה להיסגר גם חלוקת התיקים. דרעי צפוי להיכנס למשרד הכלכלה, שאליו יצורף או משרד הרווחה או המשרד לפיתוח הנגב והגליל. בנוסף, ש"ס תקבל לשליטתה את תיק הדתות.

בלשכת נתניהו ובמפלגת כולנו לא הסכימו להתייחס לנושא הסכמות עם דרעי. אתמול אמר גורם בכולנו ל"כלכליסט" כי "כחלון עשה את המקסימום עם עשרת המנדטים שלו (לעצירת יוזמות בעייתיות), כולל ביטול הפטור ממע"מ". גורם אחר במפלגה ציין כי כחלון ונתניהו הסכימו מראש על מסגרת תקציבית להבטחות הקואליציוניות, שגובהה לא פורסם, ובתוכה יוכל ראש הממשלה להיענות באופן מסוים גם לדרישותיו של דרעי. אך נראה כי ההבטחה החדשה פורצת את המסגרת המדוברת.

 

לטענת ש"ס, תוכנית המע"מ הדיפרנציאלי תסייע "לשני מיליון השקופים שלמענם המפלגה נלחמה". אולם התוכנית ספגה ביקורת קשה מתוך מפלגתו של שר האוצר. גורמים במפלגה אמרו כי היא אינה מסייעת לצמצום הפערים משום שהיא מסייעת גם לעשירונים הגבוהים שצורכים גם הם את המוצרים המפוקחים. בנוסף, המע"מ הדיפרנציאלי יפתח פתח לפטורים נוספים על מוצרי צריכה ויעורר בעיות במיסוי מוצרי יבוא.

על פי תדרוך שקיבלו כחלון ונתניהו בשבוע שעבר מראשי האוצר, תקציב 2016 יידרש לקיצוץ של 5 עד 12 מיליארד שקל (תלוי את מי שואלים במשרד האוצר - החשבת הכללית או אגף התקציבים). לכך צריך להוסיף את ההבטחות למערכת הביטחון בגובה 6-7 מיליארד שקל, ואת ההבטחות הקואליציוניות, ושוב ימצא את עצמו שר האוצר הבא בכניסה קשה למשרדו.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי אריה דרעי ובנימין נתניהו (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי אריה דרעי ובנימין נתניהו (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי

הסיכומים הללו באים עוד לפני הסיכומים הצפויים עם הבית היהודי וישראל ביתנו שגם להם דרישות תקציביות. מפלגתו של בנט דורשת כמיליארד שקל למימון סייעת שנייה בגנים והקייטנות של הקיץ, מיליארד שקל שהוסכמו כבר להעלאת משכורות החיילים, ותקציבים פחותים למינהלת הזהות היהודית ופרויקטים נוספים. גם לישראל ביתנו דרישות תקציביות, בהן השלמת הכנסה לעולים חדשים מחוסרי פנסיה.

דרעי מוותר על תיק הפנים

הבוקר הודיע דרעי בראיון בגל"צ כי החליט לוותר על תפקיד שר הפנים כדי למנוע לזות שפתיים לאור הרשעתו בעבר על מעשים שביצע במהלך כהונתו כשר הפנים. "היום, כשאני בא לשרת בחזרה את הציבור כשר בממשלה, אני רוצה לשרת את כל הציבור ואני קשוב גם לביקורת ציבורית. אני לא רוצה להיכנס למשרד שמראש אני נכנס אליו ברגל שמאל", אמר דרעי. "לכן הכרעתי שאני לא נאבק על המשרד", הוסיף דרעי. "למעשה, בשביל התיקון האמיתי החברתי הייתי צריך לחזור למשרד הפנים. עשו לי עוול נוראי שהגישו נגדי בעבר כתב אישום בנושאים הציבוריים, ממנו זוכיתי על ידי הרכב של שלושה שופטים", אמר דרעי.

הוא הוסיף: "שלא יהיה ספק, אם הייתי נאבק על משרד הפנים, הייתי מקבל אותו במלואו, כולל התכנון, כיוון שבלעדינו אי אפשר להקים ממשלה". כאשר נשאל האם הוא מוותר על משרד הפנים עכשיו בשידור - השיב בחיוב. "אני מקווה שראש הממשלה ישמע גלי צה"ל גם.

"אם על פי חוק אני כשיר להיות שר, אז אני לא כשיר להיות חצי שר או שלושת רבעי שר, אני כשיר לעשות כל תפקיד, כולל משרד הפנים וכל משרד אחר", טען, "אם החלטתי בגלל חשבונות ציבוריים כאלה או אחרים להעדיף משהו אחר - זה החלטות שלי".

יצוין, כי ההכרזה של דרעי מהווה צעד נוסף בדרך לכינונה של ממשלת נתניהו, וכעת יו"ר ש"ס מועמד למשרד הכלכלה, וייתכן שיקבל גם את תיק הרווחה. נבחנת גם אפשרות לקבלת משרד שלישי כמו פיתוח הנגב והגליל.

ש"ס עמדה כאמור על דרישותיה המקוריות לפטור ממע"מ על מוצרי יסוד בפיקוח (שמוערכת ב-1.1 מיליארד שקל בשנה) ועל שליטה מלאה במשרד הדתות, שנתקלת בהתנגדות חריפה מצד הבית היהודי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
ל-19, נתניהו לא דואג, הוא יודע שהמצביעים שלו חסרי עמוד שדרה
גם אם יתן לכל אברך מפתח לקופת בנק ישראל ורשות לקחת כרצונו. גם אם יעלה את המע"מ ל-30 אחוז. גם אם ידאג שדירה בפ"ת תעלה עשרה מיליון ויהפוך את כל יזמי הנדל"ן למיליארדרים. גם אם יצא לעוד מבצע מטופש וחסר כל תוצאות בקיץ. כל שעליו לעשות לפני הבחירות הבאות זה להתחיל לצעוק - "סמול, איראן, ערבים, עמותות" וכמו בסיפור של החלילן מהמלין, אתה וכל חבריך תשכחו הכל ותרוצו לקלפיות לשים מח"ל. נתניהו יודע את זה טוב מאוד ולכן לא ממש אכפת לו מה אתה חושב או מה אתה אומר. שמור וזכור.
מישהו  |  01.05.15
19.
סוף כהונת נתניהו כראש ממשלה.
כתומך בנתניהו הנני כאן ועכשיו . טוען בבטחה. כי עם 30 חברי כנסת שזכו בליכוד. ומה שנתניהו עושה בהרכבת הממשלה הוא עלוב. ובעיקר מעליב. ולקראת הבחירות הקרובות שבודאי יקרו תוך כ20 חודשים.. הליכוד יפסיד כאשר המפלגה תקבל פחות מ15 מנדטים. שמרו וזכרו.
הצופה לאופק  |  30.04.15
לכל התגובות