אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'ני וג'אנה מצדיעות צילום: עמית שעל

ג'ני וג'אנה מצדיעות

הידעתם שעכו היתה קיבוץ עותמני? סיורי המור"ק של עדילי ליברמן ונדב בושם מאתגרים את גבולות האמת

30.04.2015, 10:01 | מאיה נחום שחל

סיורי מורשת קרב הם ללא ספק חלק מההוויה הישראלית - בין שמדובר בהליכה בשוחות כלוחמים בגבעת התחמושת לצלילי השיר הידוע, ובין שמדובר בצעדה בחושך בנקבת השילוח. עדילי ליברמן (35) ונדב בושם (40) לוקחים את הרעיון צעד אחד קדימה, ובדמותן של החיילות ג'ני וג'אנה (בושם וליברמן בהתאמה) מוציאים את הקהל לסיורי מורשת קרב סאטיריים בסדרת עבודותיהם "בנות בצריח".

אתרים רבים זכו להדרכת החיילות ובהם מגדל דוד, תיאטרון תמונע, בית תמי ועיריית תל אביב. הערב הם ישתתפו בפסטיבל קלסר במרכז כלים לכוריאוגרפיה בבת ים (19:45, יצחק נפחא פינת הקוממיות, 54 שקל), וייקחו את הקהל להרצגה (הרצאה־הצגה) שתכלול שחזור משולהב של ניצחונות ימיים של עם ישראל לדורותיו - מחציית ים סוף, דרך אלטלנה ועד המרמרה.

"ג'ני וג'אנה מאוד באתוס - הן מאמינות לכל", מסבירה ליברמן. "הן קבעו שחשוב שנלמד את המורשת של המרמרה כי לא ברור מה קרה שם באמת. הן נחושות לנפק חותמת ולפיה גם במרמרה היה ניצחון". "זו עדות חיה בקול ותנועה על המרמרה. הן עושות פרזנטציה לקניינים ומציעות למערכת החינוך את המור"ק החווייתי שלהן, ואני מקווה ששר החינוך הבא יחבק אותנו ויכניס זאת לסל התרבות", צוחק בושם.

הגבול בין אמת לבדיה מיטשטש כשיושבים לשיחה עם השניים, וכך קורה גם בסיוריהם. "אנחנו משתמשים במילה סיור, לא קוראים לזה מופע סאטירי־פארודי", מדגישה ליברמן.

בושם וליברמן בתור ג בושם וליברמן בתור ג'ני וג'אנה. "האם סיור מורשת קרב אמיתי הוא אמת?" | צילום: עמית שעל בושם וליברמן בתור ג

אבל אנשים יודעים שזה לא באמת?

בושם: "תתפלאי, אבל זה מאוד גבולי. הרבה פעמים מגיע קהל שלא מכיר ולוקח לו זמן להבין. עשינו סיור בעכו לבני 70, והנרטיב היה שעכו היתה הקיבוץ העותמני הראשון. השתמשנו בשמות מעורבים כמו פאניה עבדול והם האמינו לכל מילה. כשאמרנו שז'בוטינסקי ישב בכלא עכו וכתב ספרים הם לא האמינו, וזה היה הדבר היחיד שהוא אמת! כשסיפרנו בבית תמי בשינקין שהיה שם נהר עם כובסות, ושבעירייה יש מנהרות ובית כנסת קדום - אנשים האמינו. זה הזוי".

ליברמן ובושם נפגשו לפני כעשר שנים בסדנה למשחק. ג'ני נולדה אצל בושם כתגובה לתמונה של החיילת עדן אברג'יל עם הפלסטינים הכפותים, וכשעדילי חברה אליו נבראה גם הדמות של ג'אנה. "סיור מורשת קרב הוא פרקטיקה תיאטרונית מעניינת", אומרת ליברמן. "בכלל, סיורים הם טרנד חזק בעולם הפרפורמנס באירופה, שמתחיל לחלחל לארץ. העבודה שלנו היא קולאז' שנוצר אחרי תחקיר מעמיק על כל אתר שאנחנו מופיעים בו. השאלה היא כל הזמן מהי האמת? האם סיור מורשת קרב אמיתי הוא אמת?".

בעולם הפרפורמנס הם שם דבר, ויש להם כבר קהל מעריצים שהולך איתם מסיור לסיור. לאחרונה הוזמנו ג'ני וג'אנה להנחות אירועים של מפעל הפיס ומשרד החוץ, וגם בר מצוות ואירועים פרטיים.

וכל הקהלים מצליחים להתחבר?

ליברמן: "מה שיפה בדמויות האלה זה שהן נעות בספקטרום. בבת ים הן מנושקות וצועקים להן 'צה"ל ינצח', ובמקומות אחרים מבינים את הקטע בצורה יותר ביקורתית".

ליברמן ובושם לא חוסכים שבטם גם ביחס לתיאטרון הממוסד, ויש להם אפילו סיור על "מורשת הכיבוש הרפרטוארי". "זה על יחסי הכוחות בין התיאטרון הרפרטוארי לספינג’'" (פרינג’, מנ”ש), מסבירה ליברמן. "אנחנו אנטי־תיאטרון מת שמיישן את השפה ומעודד שינה. תיאטרון צריך להיות מעורר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות