אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההקלה הכמותית עובדת: נעצרו הירידות במדד המחירים לצרכן באירופה צילום: בלומברג

ההקלה הכמותית עובדת: נעצרו הירידות במדד המחירים לצרכן באירופה

לראשונה מאז חודש דצמבר, מדד המחירים לצרכן חדל מלרדת והתייצב על 0%, בכך הופגו החששות מפני דפלציה; מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי באירופה: "די ברור כי העמדה שלנו לגבי המדיניות המוניטארית אפשרה לנו לחמוק מסכנה זו"

30.04.2015, 14:03 | שירות כלכליסט

לראשונה מאז חודש דצמבר, מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל חדל מלרדת והתייצב על 0%. בכך הופגו חששות בדבר האפשרות לדפלציה בגוש היורו ועצירת ההתאוששות הכלכלית השברירית.

קראו עוד בכלכליסט

על פי נתוני יורוסטאט, סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, המחירים לצרכן נותרו ללא שינוי לעומת אותה התקופה אשתקד ורשמו ירידה בכל חודש מאז דצמבר. הנפילה במחירים האיצה את החלטת הבנק המרכז של אירופה להשיק את תוכנית ההקלה הכמותית שבמסגרתה ירכוש הבנק בעיקר אג"ח ריבוניות בהיקף של למעלה מ-1.1 טריליון דולר עד ספטמבר 2016.

מריו דראגי. יציבות לאחר חודשים של ירידות, צילום: אי פי אי מריו דראגי. יציבות לאחר חודשים של ירידות | צילום: אי פי אי מריו דראגי. יציבות לאחר חודשים של ירידות, צילום: אי פי אי

הבנק המרכזי של אירופה חשש כי קריסת מחירי האנרגיה לקראת סוף השנה שעברה תגרור ירידה במחירי מוצרים ושירותים אחרים, מה שבתורו יביא למערבולת דיפלציונית שבה הצרכנים והעסקים ישאו הוצאות ויעכבו את הצמיחה הכלכלית.

"די ברור כי העמדה שלנו לגבי המדיניות המוניטארית אפשרה לנו לחמוק מסכנה זו", אמר נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי במסיבת עיתונאים שהתקיימה בתחילת החודש.

נראה כי האינפלציה עומדת לחזור לגוש היורו מוקדם ממה שהבנק המרכזי צפה וזוהי אינדיקציה נוספת לכך שההקלה הכמותית מסייעת לייצוב ההתאוששות.

אולם האשרות שהירידה במחירים תסתיים מוקדם מהצפוי כבר מובילה לספקולציות בקרב משקיעים שהבנק המרכזי עלול לסיים את רכישות האג"ח מוקדם מכפי שתכנן.

"הדברים מתקדמים באופן מעט חיובי יותר ממה שצפינו לפני חודשים מספר", אמר חבר מועצת האיחוד ארדו הנסון בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" והוסיף כי עדיין "מוקדם" לדון בשאלה אם על הבנק המרכזי של אירופה לסיים את ההקלה הכמותית מוקדם מהמתוכנן.

התייצבותו של מדד המחירים לצרכן – אומדן רחב לאינפלציה – משקף במידה משמעותית את ההתאוששות החלקית במחירי האנרגיה, ומותיר אותם ב-5.8% נמוך יותר לעומת שנה שעברה באפריל. זאת לאחר שרשמו ירידה של 6.0% במרץ.

האינפלציה – להוציא מחירי אנרגיה, מזון ואלכוהול – נותרה נמוכה מאד. שיעור אינפלציית הליבה נותר ללא שינוי ב-0.6% ואילו מחירי השירותים עלו ב-0.9% לעומת אותה התקופה אשתקד והואט לעומת ה-1.0% שרשמו במרץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות